Urządzenia, które odmienią pracę dekarza

O Adamie Małyszu słyszał chyba każdy Polak, niewielu jednak wie, że skoczek rozważał zostanie dekarzem. Dach nad głową, to popularny frazes, podstawowa potrzeba schronienia. Każdy, kto chociaż raz podczas ulewnego deszczu słyszał krople wody skapujące do misek i wiader dekorujących mieszkanie wie, jak ważny jest szczelny dach i jak istotne to, co robi dekarz.

dach

Dekarstwo wymaga precyzji, pewnej ręki przy cięciu blachy i silnego ramienia do wbijania gwoździ. Rynek roi się od młotków dekarskich, które prześcigają się w rzekomej ergonomii pracy. A to mają magnes, żeby nie trzeba było trzymać gwoździ, a to rączkę, która amortyzuje, a to lepszy kształt, który ułatwia wyjęcie źle wbitego gwoździa.

Wszystkie te ułatwienia są oczywiście potrzebne, ale można też już nigdy więcej nie wbić gwoździa źle. Gwoździarka jest urządzeniem, które sprawi, że nigdy więcej nie sięgniesz po młotek. Gwoździarki przyspieszają i automatyzują proces przybijania gwoździ. Mechanizm wyrzuca (wystrzeliwuje) z wnętrza urządzenia gwóźdź w określonym tempie i z ustaloną siłą. Potocznie gwoździarki nazywa się pistoletami do gwoździ. Posiadają bębnowy magazynek lub mechanizm, który podaje gwoździe z taśmy.

Istnieje możliwość ręcznego ustawienia głębokości, w jaką ma być wbity gwóźdź. Docenią to również dekarze.

Gwoździarka – sprzymierzeniec dekarza

Rodzaje gwoździarek najczęściej pracujące na wysokościach to te działające na naboje z mieszanką gazów propan-butan, lub też wyposażone w akumulator (dekarz musi mieć zapewnioną swobodę ruchu). Sprawdzą się one w łączeniu drewna, betonu lub papy.

Zapewnią mobilność młotka jednocześnie oszczędzając czas i siły.

Najwyższej klasy sprzęt oferuje szybkość 2 strzałów na sekundę.

Wbijesz 120 gwoździ w minutę.

Gwoździarki, działają nie tylko szybko, ale i precyzyjnie. Nawet w bardzo trudnych warunkach. Gwoździarki akumulatorowe działają w dużym przedziale temperatur, co jest ważne podczas prac na rozgrzanym letnim słońcem dachu. Gwoździe wystrzelone z gwoździarki dają pewne mocowanie, dokładnie w miejscu, do którego zostały przyłożone. Oszczędzając tym samym czas na poprawkę i niwelując ryzyko uszkodzenia materiału przy próbie wyjęcia niedokładnie wbitego gwoździa.

dekarz

Jaka gwoździarka dla dekarza?

Przy zakupie gwoździarki na dach warto zwrócić uwagę na:

  • wydajność — ilość gwoździ do wbicia z jednego naboju lub akumulatorka,
  • wielkość magazynku — im większe, tym mniej przerw na wymianę
  • rodzaj materiałów do których można wbijać gwoździe — więźby dachowe kryte są różnymi materiałami, które mają inną grubość i twardość. Dachówka, blacha, papa, gonty – wszystko to trzeba przybić do drewnianej więźby, dlatego bardzo ważny jest zakres materiałów, z którymi można pracować
  • rodzaj gwoździ — w związku z dużym zakresem obrabianych powierzchni ważne jest by obsługiwały kilka rozmiarów. Warto też zwrócić uwagę na łatwość wymiany magazynku, by móc zrobić to szybko i sprawnie będąc na dużej wysokości w niewygodnej pozycji.

Więcej o gwoździarkach przeczytasz w artykule „Jak wybrać gwoździarkę?”.

Na zakończenie wypowiedź praktyka, cytat ze strony forumbudowlane.pl:

RafałW „(…) Cóż mogę powiedzieć: jeden pracownik łaci dach o powierzchni 250 m2 w rozstawie 250 mm w jeden dzień, bez pomocy nikogo innego. Łaty wyjeżdżają na dach windą. Łaty przybijaliśmy gwoździami 130 mm. Montaż płyt OSB przebiega również bardzo sprawnie […].”

Najnowsze na blogu

Spawarki laserowe - co musisz wiedzieć?

Spawarki laserowe to prawdziwa rewolucja w dziedzinie spawania, oferująca szereg...

Opalarka - definicja, rodzaje i zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest kluczem do skutecznego usuwania...

Młot udarowy - kiedy i do czego go wykorzystać?

Czy zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał młota udarowego? Ten...

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...