Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są one użytkowane zarówno przez profesjonalne firmy, jak i osoby prywatne. Z ich pomocą można łatwo i szybko pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni — od elewacji budynków, dachów i chodników, po akcesoria takie jak rowery, skutery, czy inne pojazdy, czy sprzęty. Aby jednak czyszczenie było w ogóle możliwe, należy zaopatrzyć się w najlepszą myjkę ciśnieniową. W jakiego producenta sprzęt warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia?  O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

Jak działa myjka ciśnieniowa i jakie jest jej zastosowanie?

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego producenta, czy modelu myjki ciśnieniowej warto poznać nieco szczegółów na temat takiego sprzętu. Mowa tu przede wszystkim o zasadzie działania takiego sprzętu oraz jego mniej, lub bardziej popularnych zastosowaniach. 

Zacznijmy zatem od działania myjki ciśnieniowej, jest ono bowiem bardzo proste. Aby urządzenie rozpoczęło swoją pracę, wystarczy podłączyć je do kranu za pomocą węża ogrodowego i wcisnąć włącznik.  W następstwie tego myjka, składająca się m.in. z pompy wygeneruje natrysk wody pod odpowiednio wysokim ciśnieniem (standardowa wysokość takiego ciśnienia waha się w granicy 100-150 barów). Wypływający przez lancę strumień (ciepłej lub zimnej) wody pod wysokim ciśnieniem usunie wszelkie trudne do wyczyszczenia w sposób ręczny zabrudzenia. Co ciekawe za pomocą odpowiedniej lancy jesteśmy w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. 

Skoro wiemy już jak działa myjka ciśnieniowa na wodę ciepłą, lub zimną, warto rozważyć jej zastosowanie. Otóż jak już wspomnieliśmy na wstępie tego rodzaju urządzenia, doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku profesjonalnych firm sprzątających, jak i do użytku prywatnego. Za pomocą ciśnieniowej myjki możemy z powodzeniem wyczyścić różne powierzchnie, w tym:

  • samochody
  • rowery
  • skutery
  • elewacje budynków
  • dachy 
  • bramy garażowe 
  • chodniki i inne powierzchnie wykonane z kostki brukowej
  • okna
  • meble ogrodowe i inne akcesoria. 

To jedne z tych bardziej oczywistych powierzchni, które możemy wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. W tych mniej popularnych z pewnością znajdą się wnętrza garażu, balkony, tarasy, czy mostki ogrodowe, a nawet altanki. 

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Na rynku dostępny jest szeroki wybór myjek ciśnieniowych. Są to urządzenia nie tylko od różnych producentów, ale różniące się także samą budową, wyglądem, czy zastosowaniem. Wobec tego ostatniego, czyli zastosowania możemy wyróżnić:

  • myjki ciśnieniowe do samochodów
  • myjki ciśnieniowe do kostki brukowej
  • myjki ciśnieniowe do elewacji

Wśród nich znaleźć możemy urządzenia profesjonalne oraz amatorskie. Jak łatwo się domyślić pierwsze z nich wykorzystywane są przez profesjonalne firmy, np. świadczące usługi mycia elewacji budynków, okien, czy innych elementów wielkopowierzchniowych. Myjki do zastosowań amatorskich to oczywiście modele, które wykorzystujemy na użytek własny — myjki ciśnieniowe do domu

Co ciekawe myjki ciśnieniowe dzieli się także pod względem sposobu zasilania. Obecnie największą popularnością cieszą się lekkie, bezprzewodowe myjki ciśnieniowe akumulatorowe, ale na rynku znaleźć możemy także myjki ciśnieniowe elektryczne oraz spalinowe. 

Bezprzewodowe myjki ciśnieniowe, czyli zasilane na baterię są wygodne w użytkowaniu i skierowane raczej do użytku domowego. Modele elektryczne oferują nieco większą moc, jednak ich użytkowanie ograniczone jest poprzez kabel, natomiast modele spalinowe to dość duże urządzenia przeznaczone przede wszystkim do ciężkich prac, np. na budowie. 

Jeśli chodzi o samych producentów myjek ciśnieniowych, to jest tutaj kilka firm, które wychodzą na prowadzenie, a wśród nich są myjki ciśnieniowe Hikoki, w tym, np. myjka wysokociśnieniowa AW150 LAZ lub myjka wysokociśnieniowa AW100 LAZ, które oferują doskonałą jakość wykonania, wydajność, ale przede wszystkim niezrównaną skuteczność. Ich specjalistyczna pionowa konstrukcja sprawia, że myjki te są łatwe w użytkowaniu, a jednocześnie mobilne. 

Na co zwrócić uwagę wybierając myjkę ciśnieniową?

Przy wyborze myjki ciśnieniowej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które będą bezpośrednio wpływały nie tylko na jakość jej użytkowania, ale przede wszystkim ogólne spełnienie naszych oczekiwań. Oto kilka z nich:

  • Moc i ciśnienie — im wyższe ciśnienie, tym bardziej skuteczne będzie czyszczenie. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze potrzebujemy najwyższego ciśnienia — zbyt wysokie może być agresywne dla niektórych powierzchni i zbyt szybko je niszczyć. 
  • Typ zasilania — myjki ciśnieniowe mogą być zasilane prądem elektrycznym, akumulatorem lub silnikiem spalinowym. Wybierzmy ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom, biorąc pod uwagę dostępność źródła zasilania oraz ewentualne ograniczenia w użytkowaniu (np. hałas, emisje spalin). 
  • Akcesoria i funkcje dodatkowe — przed zakupem myjki sprawdźmy, czy dany model posiada na swoim wyposażeniu dodatkowe akcesoria, takie jak dysze, szczotki, funkcja regulacji ciśnienia, czy zintegrowany zbiornik na detergent. 
  • Mobilność — jeśli planujemy użytkować myjkę ciśnieniową w różnych miejscach, musimy pamiętać, aby sprzęt był stosunkowo lekki. 

Oczywiście poza powyższymi aspektami warto również zwrócić uwagę na samo przeznaczenie danej myjki, a także jej cenę. Myjki ciśnieniowe do domu z pewnością będą nieco tańsze w porównaniu do profesjonalnych urządzeń. 

Najnowsze na blogu

Spawarki laserowe - co musisz wiedzieć?

Spawarki laserowe to prawdziwa rewolucja w dziedzinie spawania, oferująca szereg...

Opalarka - definicja, rodzaje i zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest kluczem do skutecznego usuwania...

Młot udarowy - kiedy i do czego go wykorzystać?

Czy zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał młota udarowego? Ten...

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...