Jak wybrać gwoździarkę?

Czyli co trzeba wiedzieć przed zakupem urządzenia?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów gwoździarek — który z nich wybrać? Jak wybrać gwoździarkę? To pytanie niełatwe, ale spieszymy z pomocą. Producenci oferują gwoździarki, spełniające różne kryteria. W zależności od wykonywanej pracy odpowiedni będzie inny typ urządzenia, są to m. in. gwoździarki do montażu schodów, podłóg, konstrukcji szkieletowych, elementów drewnianych, metalowych czy betonowych. Narzędzia do wbijania gwoździ są wykorzystywane przede wszystkim w pracach wykończeniowych i ogólnobudowlanych. Ponadto stanowią ułatwienie w pracy tapicera, dekarza, jak również domowego majsterkowicza.

Rodzaje gwoździarek

Wyróżnia się kilka głównych grup gwoździarek, przedstawiamy pokrótce ich charakteryzację.

Gwoździarki akumulatorowe są zasilana jedynie akumulatorem, dzięki któremu pracuje silnik, za pomocą którego wbijak ruchem posuwistym przybija gwoździe. Dzięki swojej mobilności sprawdza się w każdym miejscu i w każdych warunkach. Gwoździarka akumulatorowa będzie dobrym rozwiązaniem przy montażu różnych elementów drewnianych.

Gwoździarki gazowe używają mieszanki gazowej (nabój propan-butan) która w momencie wybuchu pcha tłok w dół co prowadzi do wbicia gwoździa dzięki wyprodukowaniu energii, powodującej zapłon. Zasilane w większości akumulatorem, co za tym idzie są niezwykle mobilne i wygodne w użytkowaniu. Dzięki dużej mocy, dobrze sprawuje się przy konstrukcjach metalowych, drewnianych czy betonowych, czyli twardym podłożu.

Gwoździarki pneumatyczne są stosunkowo tanie, ale warto pamiętać o potrzebnym do nich osprzęcie, jak np. kompresor. Działają na zasadzie wbijania gwoździ za pomocą sprężonego powietrza. Dobrze sprawdzą się w pracach z konstrukcjami drewnianymi, są bardzo dokładne oraz możliwe jest wbijanie gwoździ pod każdym kątem.

Kryteria wyboru gwoździarki

Przedział cenowy akumulatorowych młotków zaczyna się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto przekalkulować koszty wymiennych akcesoriów jak np. nabój propan-butan czy akumulator. Na wybór odpowiedniej gwoździarki składa się kilka czynników, dzięki którym wybierzemy najlepsze urządzenie, którego użytkowanie będzie komfortowe, wydajne i adekwatne do rodzaju wykonywanych prac.

Gwoździarka w budownictwie

Narzędzie uniwersalne – gwoździarka

Gwoździarki to w większości urządzenia wielofunkcyjne. Jednak jeśli potrzebujemy gwoździarkę typowo do betonu, jej właściwości techniczne będą się jednak różnić od pozostałych. Można rozróżnić „młotki elektryczne” do prac wykończeniowych, zazwyczaj najmniejsze, gwoździarki ramowe oraz największe i najmocniejsze gwoździarki dekarskie.

Warto się również zastanowić jakiego będziemy używać rodzaju gwoździ, ponieważ gwoździarki zazwyczaj są przeznaczone maksymalnie do dwóch czy trzech typów gwoździ. Wystrzeliwanie gwoździ może odbywać się spustowo lub dotykowo, czasami jest możliwość przełączania tych trybów.

Waga wagi – czyli ciężar ma znaczenie

Lekkie urządzenie to przede wszystkim wygodne użytkowanie. Gwoździarka musi być odpowiednio wyważona, co można ocenić dopiero po podłączeniu wszystkich akcesoriów, jak akumulator, nabój, wąż zasilający, załadowany magazynek.

Co jeszcze ma znaczenie:

Uchwyt — jest elementem grającym ważną rolę przy użytkowaniu w trudno dostępnych miejscach, nie może się ślizgać w rękach oraz powinien być odpowiednio wyprofilowany.

Magazynek — rodzaj i pojemność magazynka gwoździarki jest istotny, ponieważ wyróżniamy magazynki taśmowe i bębnowe. Taśmowe przekładają się na mniejszą wagę urządzenia, ale mieszczą mniej gwoździ, odwrotnie jest z bębnowymi — cięższe, ale pojemniejsze.

Wziernik magazynka — umożliwia sprawdzenie, ile gwoździ pozostało w magazynku, istotne jest to, w jaki sposób jest skonstruowany, tzn. czy można to sprawdzić podczas pracy czy też trzeba ją w tym celu przerywać.

Moc/ciśnienie pracy — przekłada się bezpośrednio na głębokość wbijania gwoździ i to do jakich powierzchni gwoździarka jest przeznaczona. W zależności od typu gwoździarki podana jest moc wystrzału, przy gwoździarkach pneumatycznych potrzebna do zasilania jest sprężarka, warto więc sprawdzić jaka będzie odpowiednia, ponieważ jest to zazwyczaj stosunkowo wysokie ciśnienie.

Wybór idealnej gwoździarki

Urządzenie, jakim jest gwoździarka stało się ogólnodostępne i dosyć popularne, ponieważ znacznie usprawnia różne czynności związane z budową czy majsterkowaniem. Młotki elektryczne gwarantują solidne i szybkie mocowanie gwoździ. Producenci oferują na tyle dużo typów gwoździarek, że znajdują one zastosowanie w prawie każdej pracy. Od konstrukcji dachowych, przez składanie mebli, tapicerstwo, po łączenie elementów z betonem czy metalem. Na rynku znajdziemy modele duże do przybijania łat na dachu, ramowe — przeznaczone do wielkich powierzchni oraz małe i precyzyjne do robót wykończeniowych.

Podsumowując. Należy zastanowić się do jakiej pracy będziemy używać gwoździarki i wtedy skupić się na wszelkich parametrach technicznych. Najistotniejsze z nich to moc, pojemność magazynka, rodzaj (w tym długość) gwoździ, możliwość dosyć długiego cyklu pracy. Powyższe elementy wpłyną na komfort i wydajność pracy. Ponadto bardzo ważne jest bezpieczeństwo użytkowania. Należy więc dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi wybranego urządzenia. Dodatkowym plusem będzie zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...