Pilarka stołowa - jak wybrać najlepszą?

Pilarka stołowa to elektronarzędzie, z którego często korzystają zarówno amatorzy, jak i specjaliści. Jeśli i Ty rozglądasz się za nową pilarką stołową, lecz nie wiesz, jaki model wybrać, spieszymy z pomocą. Poniżej znajdziesz garść informacji, czym kierować się podczas wyboru piły stołowej oraz kilka propozycji solidnych pilarek stołowych i ukośnic, spośród których bez dwóch zdań wybierzesz model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Przyjemnej lektury!

Ukośnica czy pilarka stołowa - różnice

Pilarka stołowa to elektronarzędzia przeznaczone do obróbki drewna. Niekiedy wykorzystuje się ją również do cięcia innych materiałów, takich jak np. aluminium, materiały drewnopodobne czy beton. Z pilarki stołowej chętnie korzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Ma ona jednak pewne znaczące ograniczenie, a mianowicie umożliwia przecinanie drewna wyłącznie prostopadle do podłoża. W wielu przypadkach rozwiązanie to jest wystarczające, jeśli jednak rozglądasz się za sprzętem, który umożliwi Ci cięcie kątowe, wówczas warto zdecydować się na zakup ukośnicy. Piła ukosowa znajduje zastosowanie między innymi w zakładach meblarskich, przy stolarce okiennej czy też podczas cięcia paneli ściennych lub podłogowych. Wysoka precyzja narzędzia umożliwia dokładną obróbkę drewna i innych materiałów, co w wielu sytuacjach jest nie do przecenienia.

Jaka piła stołowa dla amatora, a jaka dla profesjonalisty?

Jeśli rozglądasz się za pilarką stołową do użytku domowego, dobrym wyborem będą piły stołowe uniwersalne. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że zmieszczą się w nawet niewielkim warsztacie lub garażu, a ich przesunięcie nie będzie stanowiło problemu. Uniwersalny charakter sprzętu dodatkowo sprawia, że można z niego korzystać podczas cięcia różnych materiałów, warto jednak pamiętać, że parametry techniczne urządzeń przeznaczonych do użytku domowego nie są wybitnie wyśrubowane, przez co długotrwała praca pod dużym obciążeniem może doprowadzić do ich zniszczenia. Profesjonalistom polecamy tzw. pilarki precyzyjne charakteryzujące się dużą mocą i prędkością obrotową osiągającą wartość nawet do 5000 obrotów na minutę. Tego typu urządzenia dobrze radzą sobie z nawet najtwardszym drewnem i z powodzeniem można wykorzystywać je również do cięcia innych materiałów.

Jak wybrać najlepszą pilarkę stołową? Parametry techniczne narzędzi

Do podstawowych parametrów technicznych określających jakość pił stołowych zaliczamy:

  • napięcie zasilania - rozglądając się za pilarką stołową do przydomowego warsztatu, zdecydowanie warto wybrać narzędzie zasilane jednofazowo napięciem 230V lub akumulatorowo, natomiast poszukując specjalistycznego sprzętu, zdecydowanie lepiej wybrać sprzęt zasilany trójfazowo 400V.
  • moc - im wyższa moc, z tym twardszym drewnem poradzi sobie pilarka stołowa. Wybierając narzędzie do użytku domowego, w stu procentach wystarczająca będzie piła stołowa o mocy 1100-1600 W.
  • prędkość obrotową - jeśli zależy nam na wysokiej efektywności działania pilarki stołowej, warto wybrać sprzęt osiągający prędkość 4500-5000 obrotów na minutę.
  • wagę - parametr ten jest istotny jeśli zakładamy, że urządzenie będzie przesuwane. Wówczas warto zdecydować się lżejszy sprzęt.
  • dodatkowe funkcje - im więcej osprzętu, tym bardziej uniwersalna jest pilarka stołowa.

Pilarka stołowa cena

Dla wielu osób cena jest ważnym aspektem przy wyborze elektronarzędzi. Warto jednak pamiętać, że im tańszy sprzęt, tym słabsze są jego parametry techniczne. Z tego względu nie warto inwestować w piły stołowe tańsze niż 1000 zł.

Pilarka stołowa - jak zrobić?

Prosta konstrukcja pilarek stołowych niejednokrotnie zachęca do własnoręcznego wykonania ich w domu. Drewniany lub stalowy blat, wałek, tarcza zębata, pasek klinowy i silnik to podstawowe elementy niezbędne do ich konstrukcji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że piły stołowe wykonane w domu nie są uzbrojone w żadne osłony ani zabezpieczenia, przez co mogą być przyczyną groźnych wypadków. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, zdecydowanie lepiej zainwestować w oryginalny sprzęt.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...