Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Jakie narzędzia potrzebujesz do pracy w drewnie?

Praca z drewnem jest bardzo wdzięczna i daje wiele satysfakcji, jednak równocześnie wymaga delikatności, precyzji oraz przede wszystkim odpowiednich narzędzi do tego. W jakie narzędzia do drewna najlepiej wyposażyć swój warsztat, żeby móc bez przeszkód wykonać większość prac? Czy same narzędzia podstawowe będą wystarczające, czy warto zaopatrzyć się również w elektronarzędzia przydatne do pracy z drewnem? Nasi specjaliści od drewna przygotowali listę niezbędnych narzędzi i elektronarzędzi, które powinny się znaleźć w każdym domowym warsztacie majsterkowicza, nie wspominając już o profesjonalnych warsztatach stolarskich. Zapraszamy do lektury. 

Narzędzia do pracy w drewnie

Praca z drewnem wymaga przede wszystkim wiedzy i wyczucia materiału. Każde drewno jest inne, zachowuje się inaczej, kiedy poddane jest danym czynnikom i wymaga różnego typu obróbki, żeby wydobyć z niego to, co najlepsze. Nie będziemy tu rozprawiać o tajnikach pracy stolarza i wirtuozerii w drewnie, tylko pomożemy domowym majsterkowiczom dobrać podstawowe, najbardziej przydatne narzędzia do drewna. W swoim domowym warsztacie warto być zawsze przygotowanym na różne remontowe i projektowe ewentualności. 

Mając dobrze skompletowany zestaw narzędzi do drewna, naprawa drzwi, kuchennych szafek lub salonowych regałów nie będzie już trudnością, tak samo, jak wykonanie jakiegoś projektu zupełnie od podstaw - czy to ramy do obrazu, skrzynki na narzędzia lub kwiaty, czy też całych mebli. 

Które z narzędzi powinniśmy wybrać do naszego domowego warsztatu, mając w perspektywie pracę z drewnem? 

Domowy warsztat stolarski - lista narzędzi 

Narzędzia, jakie przydadzą się podczas pracy z drewnem, można podzielić na dwie kategorie: elektronarzędzia i tradycyjne, ręczne narzędzia. Zacznijmy od tych tradycyjnych. Co najlepiej sprawdzi się w domowym warsztacie?

  • imadło - narzędzie pomocne w stabilizacji drewna  na czas cięcia, szlifowania lub innych prac jak na przykład klejenie i późniejsze wiązanie kleju. Pewny chwyt, jaki zapewnia użycie imadła, eliminuje powstanie nieprezycyjnych cięć i szlifów kawałków drewna
  • dłuto - wbrew pozorom nie jest to tylko narzędzie wykorzystywane przez artystów do rzeźbienia w drewnie. Z jego użyciem można wykonać różnego typu rowki i zagłębienia w drewnie. 
  • papier ścierny - jest to drobny, twardy granulat przyczepione do arkusza papieru.  Zastosowania papieru ściernego są bardzo szerokie, tak samo, jak i jego wybór. W swoim domowym warsztacie warto posiadać papier ścierny o różnej gradacji- im precyzyjniejszą pracę musimy wykonać, tym większa gradacja jest lepszym wyborem. 

Elektronarzędzia do pracy z drewnem 

Rozszerzeniem możliwości, jakie dają tradycyjne narzędzia, jest zakup elektronarzędzi, które usprawnią pracę z drewnem, czyniąc ją jeszcze przyjemniejszą i szybszą. Zakup dobrej jakości elektronarzędzi to przede wszystkim inwestycja w domowy warsztat na wiele lat. Podstawowe elektronarzędzia przydatne w domowym warsztacie do pracy z drewnem to: 

  • piła tarczowa - umożliwia ekspresowe cięcie drewna, w szczególności dużych kawałków i belek konstrukcyjnych. Jeżeli w naszym domowym warsztacie będziemy wykonywać szczegółowe projekty z użyciem drewna, warto zaopatrzyć się w otwornicę. To jej cienkie ostrze daje możliwość relatywnie łatwego operowania elektronarzędziem w trudno dostępnych miejscach, nie tracąc przy tym precyzji cięcia.
  • frezarka - elektronarzędzie pozwalające na wyżłabianie rowków oraz wygładzaniu drewna. Używając frezarki, można również łatwo wyciąć dowolny kształt z drewna. Bardzo często używana jest w profesjonalnych warsztatach stolarskich. Jej użycie przez domowego majsterkowicza może sporadyczne.
  • wiertarko-wkrętarka - podstawowe narzędzie w każdym domowym warsztacie, dzięki któremu z łatwością połączymy drewniane elementy ze sobą zarówno bezpośrednio, jak i osadzimy zawiasy. 

Drewno w domowym warsztacie 

Drewno jest bardzo wdzięcznym i jednocześnie chętnie wybieranym materiałem dla domowych majsterkowiczów. Jego powszechność sprawia, że niemal na pewno każdy z nas prędzej czy później będzie miał z nim styczność. Budowa domku na drzewie, zaprojektowanie własnej półki czy też zrobienie skrzynki na kwiaty do ogrodu - wszystko to wymaga użycia drewna i prac z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Warto być przygotowanym na takie okazje i w swoim domowym warsztacie posiadać narzędzia do drewna. Z odpowiednim wyposażeniem wysokiej jakości narzędzi, praca z drewnem okaże się samą przyjemnością i wraz ze wzrostem umiejętności realizowane projekty będą coraz to lepsze i poważniejsze. Kto wie, może niektórzy majsterkowicze odkryją w sobie pasję do stolarstwa?

Najnowsze na blogu

Akcesoria do elektronarzędzi - czego potrzebujesz w domowym warsztacie?

Mając swój przydomowy warsztat z narzędziami czy garaż, w kt

Zszywacze i takery do mebli - czy potrzebujesz ich w swoim domu?

Zszywacz tapicerski najprawdopodobniej kojarzy ci się z zakłada

Wiertarko wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?

Przymierzając się do zakupu wkrętarko wiertarki, spotkałeś s

Wkrętarka do domowego warsztatu - jaką wybrać?

Wiertarko wkrętarki to jedne z najbardziej popularnych i zarazem

Jaka gwoździarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Gwoździarki to praktyczne elektronarzędzia ułatwiające szybki

Przecinarki — rodzaje i zastosowanie

Przecinarka to urządzenie wykorzystywane do szybkiego i prostego

Kompresor — jak kupić dobrej jakości urządzenie

Planując zakup kompresora, należy zwrócić uwagę na szereg cz

Wkręty — charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Wkręty można wykorzystać w różnego rodzaju pracach.

Podstawowe narzędzia budowlane i warsztatowe

Dysponując odpowiednimi narzędziami, możesz bez obaw prowadzi

Jak bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia to podstawowa grupa sprzętu wykorzystywana prz

1 2 3 9
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram