Kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed montażem okien

Budowa, bądź renowacja domu to często swego typu droga przez mękę. Czasami zdarza się, że nie przewidzimy pewnych rzeczy, które spotkają nas po drodze i później mogą one zaważyć na terminie ukończenia budowy, kosztorysie, albo jakości wykonania, dlatego ważnym jest, by ostatecznie starać się być gotowym tak naprawdę na wszystko i jeszcze trochę więcej, bo ostatecznie etapów budowy i renowacji jest wiele i na każdym coś może pójść nie tak. Montaż okien może na pozór wydawać się tematem prostym, w którym jest niewiele rzeczy do zepsucia, jednak niepoprawny montaż okien, ustawienie ich w złym miejscu, albo dobór niewłaściwego ich rodzaju może skutkować tym, że nasz nowy wymarzony dom okaże bardzo daleki od ideału.

Przed montażem okien dokładnie poznaj swoje otoczenie

Dla wielu podstawową kwestią przy wyborze odpowiedniego typu okien są głównie ich walory estetyczne, przez co nie zwrócą oni uwagi na ich podstawowe parametry, takie jak na przykład izolacyjność akustyczna(Rw). Dlatego właśnie przy samym wyborze okien powinniśmy zapoznać się z okolicą, w której będziemy mieszkać. Niezależnie od tego czy będzie to ruchliwa główna ulica czy dom na uboczu, ważnym jest aby zlokalizować potencjalne źródła hałasów w okolicy i przed montażem okien dobrać ich właściwy rodzaj. Pamiętajmy, że dla człowieka szkodliwym jest bycie wystawionym na długotrwały hałas przekraczający 35 dB, podczas gdy szacunkowo przeciętny ruch uliczny ma poziom natężenia dźwięku w okolicach 90 dB. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie dobrać właściwych parametrów okien do naszego domu warto jest się skonsultować z architektem, bądź akustykiem. Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed montażem okien to z pewnością wyżej wspomniana izolacyjność akustyczna, czyli Rw oraz Ctr, który określa zdolność okien do tłumienia stałego hałasu. Warto jest także zapytać o szczelność samych okien.

Montaż okien a poziom nasłonecznienia

Przy montażu okien powinniśmy także zastanowić się nad nasłonecznieniem pomieszczeń. Pomieszczenia wysunięte na południe ulegają wysokiemu nasłonecznieniu, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą, jednak powinniśmy także zwrócić uwagę na to, że w lecie te wcześniej zaoszczędzone pieniądze będziemy musieli przeznaczyć na ochładzanie przegrzanych pokoi, więc nie jest to do końca opłacalna inwestycja. Odpowiedzą na ten problem mogą być sztuczne, bądź naturalne metody zacieniania. W pobliżu okien możemy posadzić drzewa, lub rośliny porastające, które nie tylko będą ładnie wyglądać, ale także wytworzą upragniony przez nas cień. Jeśli potrzebujemy większej kontroli nad poziomem zacienienia danych pomieszczeń możemy przemyśleć zakup odpowiednich rolet, bądź zasłon. Na rynku mamy także do wyboru specjalne szyby absorpcyjne, które odbijają nawet 50% promieniowania cieplnego, dostępne są też takie, które pozwalają na samodzielną regulację nasłonecznienia dzięki sterowaniu elektrycznemu.

Przed montażem okien zastanów się nad ich odpowiednim rozmieszczeniem

Odpowiednie rozmieszczenie okien jest właściwie kluczowym czynnikiem, decydującym o ich funkcjonalności. W tym momencie warto także przemyśleć to, jakie pomieszczenia usytuujemy w danej części domu.  W kwestii wytwarzanej energii cieplnej eksperci najbardziej polecają rozmieszczanie okien od strony południowej – zapewnia to pozyskanie największej ilości energii cieplnej. Najlepiej z tej strony inwestować w duże przeszklenia, żeby w pełni ten fakt wykorzystać, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, albo po prostu takie rozwiązanie nie do końca nam się podoba, pamiętajmy o tym, by okna montować jak najwyżej, dzięki temu będą one w stanie zbierać dużo więcej energii i tak pojedyncze, umieszczone wysoko okno na poddaszu jest w stanie nasłonecznić całe pomieszczenie. Przy dużych oknach skierowanych na południe warto jest zainwestować w dodatkowe osłony, które pomogą przy ograniczeniu nasłonecznienia w lecie, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie się przegrzewać. Całkowicie inny problem napotkamy przy montażu okien po stronie południowej do słońca. Te pomieszczenia przy niewielkich oknach mogą być niedoświetlone, jednak z drugiej strony montaż większych może wiązać się z dużymi stratami ciepła w okresie zimowym, dlatego warto jest zastanowić się nad tym, które pomieszczenia w naszym domu nie będą potrzebować dużego nasłonecznienia. Dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie na południowej stronie kuchni, bądź łazienki – te pomieszczenia nie wymagają dużej ilości słońca, a przez gotowanie czy kąpiele generujemy w nich także duże ilości ciepła. Możemy też zastanowić się nad tym, czy damy radę zaprojektować dom w ten sposób, by żadne z okien nie wychodziło na północ. Zachodnia część domu jest bardzo narażona na przegrzewanie się w lecie, ponieważ są najmocniej wystawione na słońce w godzinach popołudniowych, dlatego tutaj warto pomyśleć o dodatkowych roletach, albo szybkach absorpcyjnych, które z pewnością pomogą nam w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach w ciągu roku. Tymczasem wschodnia część domu jest najlepszym miejscem na urządzenie w niej sypialni, dzięki temu, że poranne światło pomoże nam ze wstawaniem i dodatkowo ogrzeje pomieszczenie po nocy. 

Najnowsze na blogu

Spawarki laserowe - co musisz wiedzieć?

Spawarki laserowe to prawdziwa rewolucja w dziedzinie spawania, oferująca szereg...

Opalarka - definicja, rodzaje i zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest kluczem do skutecznego usuwania...

Młot udarowy - kiedy i do czego go wykorzystać?

Czy zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał młota udarowego? Ten...

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...