Prace wykończeniowe w mieszkaniu – stan deweloperski

Rynek mieszkań w Polsce wciąż prężnie się rozwija, nie brakuje także nabywców. Chcąc kupić mieszkanie, powinniśmy rozważyć stan, jaki nas interesuje. Oczywiście, dostępne są mieszkania całkowicie już wykończone, do których wprowadzić można się praktycznie od zaraz, nie cieszą się jednak aż taką popularnością, jak mieszkania w stanie deweloperskim, między innymi przez kwestie finansowe – jednak stan deweloperski wciąż pozostaje tańszą opcją, ponadto wiele osób woli zająć się wykończeniem mieszkania na własnych zasadach. Mieszkanie samo w sobie jest świetną inwestycją, warto więc zadbać, by wszystko od samego początku było w jak najlepszej kondycji i pod własnym nadzorem. Jak jednak wyglądają mieszkania w stanie deweloperskim, co należy zrobić i jak zrobić to poprawnie? Postaramy się rozjaśnić nieco te kwestie w niniejszym artykule.

Stan deweloperski – co się za tym kryje?

Pojęcie to pozostaje często mgliste, nie ma bowiem jednoznacznej definicji stanu deweloperskiego. Przede wszystkim jednak, mieszkanie w stanie deweloperskim powinno być gotowe już tylko do wykończenia. Oznacza to, że w mieszkaniu muszą znajdować się już rozprowadzone instalacje, a także zakończone są prace nad tynkami i wylewkami. Każde takie mieszkanie musi być także wyposażone w okna wraz z parapetami, drzwi wejściowe, a także, w przypadku lokali na poddaszu, ocieplenia skosów. Ponadto, zgodnie z prawem budowlanym, wykonawca zobligowany jest do montażu gniazdek elektrycznych – jest to warunek przeprowadzenia odbioru technicznego lokalu. Często inwestorzy montują również grzejniki. Za popularną opcję uznać można także tzw. biały montaż (armatura etc.) i proponowane przez deweloperów usługi poszerzające zakres prac wykończeniowych.

Podstawy wykończenia wnętrz

Istotną kwestią na samym początku jest rozmieszczenie ścian działowych, które warto z oczywistych przyczyn omówić jeszcze z deweloperem. To one definiują ostateczny układ mieszkania. Następnie, gdy mamy już za sobą kwestię umieszczenia ścian, rozprowadzone instalacje, zamontowane grzejniki i gniazdka, a prace nad tynkami i wylewkami są zakończone, reszta prac należy zazwyczaj do nas. W odpowiedniej kolejności, dobrze jest zająć się dalej układaniem płytek i posadzek. Glazura, terakota, kamienne, czy ceramiczne posadzki – bądź co bądź lepiej nie kłaść ich na własną rękę, jeżeli nie posiada się w tej materii doświadczenia. Gdy wszystko już wyschnie, można zabrać się za kładzenie paneli podłogowych, czy też parkietu. W międzyczasie warto zacząć już pracę nad montażem armatury, a także urządzeń sanitarnych – to tzw. biały montaż. Kiedy podłoga jest już zrobiona, można przejść do montowania ościeżnic drzwi i cokołów. Najlepszym wyborem pozostają ościeżnice dające możliwość regulacji. Skrzydła drzwi pozostawiamy na sam koniec prac. Następnie można przejść do malowania, by nadać ścianom nieco życia. Oczywiście, powierzchnię należy najpierw starannie zagruntować. Malowanie najlepiej zacząć od sufitu. Po wyschnięciu należy zazwyczaj nałożyć kolejną warstwę farby. Kiedy ściany wyschną, można zająć się lakierowaniem posadzek, trzeba jednak pamiętać, że lakiery potrafią schnąć nawet tydzień, a lakierowanie jest czynnością, którą trzeba powtórzyć – zwykle nakłada się 3-4 warstwy. Jeżeli zamierzamy kłaść wykładziny, to odpowiednim momentem będzie ten, zaraz przed wstawianiem sprzętów i mebli. Wówczas mieszkanie jest już prawie gotowe – pozostaje kwestia aranżacji i dekoracji.

Dekoracja, dekoracji nierówna – popularne style i dekoratorzy

Jak zaprojektować mieszkanie, żeby być zadowolonym i by żyło się w nim dobrze już od pierwszych chwil? Jeżeli mamy od początku swój własny pomysł i wizję to wspaniale, wtedy przeważnie wszystko jest już jasne. Gorzej, jeżeli trudno nam dokonać wyboru, lub zaplanować przestrzennie jak komponować będą się ze sobą interesujące nas meble, sprzęty, czy ozdoby. Wówczas z pomocą przyjść może Internet, lub dekorator wnętrz. No dobrze, dekorator wnętrz, profesjonalista… ale Internet? Nie brak w Internecie informacji na temat stylów, w jakich urządzane są współczesne mieszkania – dobrze jest się rozejrzeć i zainspirować. Jednymi z ciekawszych, a zarazem łatwo dostępnych, jeżeli chodzi o kompletowanie mebli i ozdób w sklepach do tego przeznaczonych, będą niewątpliwie style skandynawski i rustykalny. Jeżeli natomiast jakkolwiek znamy się na obsłudze wkrętarki, czy młotka i łączymy to z ciekawymi pomysłami około artystycznymi, warto wziąć wkręty i gwoździe  w garść i zaprojektować parę ozdób od serca – kreatywnie spędzany czas, to też świetna sprawa.

Jak wykończyć mieszkanie i nie wykończyć siebie – kilka słów o ergonomii pracy

Niezwykle ważne przy tego rodzaju inwestycjach, jest planowanie i to nie tylko przestrzenne. Zakup mieszkania i jego wykończenie może być zarazem bardzo ekscytujące, ale także stresujące, a stres nie jest dobrym doradcą. Warto jest jeszcze przed rozpoczęciem prac wyposażyć się w gotowy plan działania, żeby wykończenie mieszkania stało się kwestią formalności. Nie wymyślajmy więc na bieżąco, lecz przygotujmy zawczasu projekt, najlepiej z pomocą architekta, jeżeli nie czujemy się pewnie i realizujmy kolejno założenia. Drugą ważną sprawą jest kosztorys – ile możemy wydać, co jest priorytetowe, czy możemy pozwolić sobie na kredyt, czy mamy wystarczającą ilość funduszy? Pytania te najlepiej zadawać od razu, by uniknąć zgrzytania zębami i komplikacji już w trakcie prac.

Najnowsze na blogu

Spawarki laserowe - co musisz wiedzieć?

Spawarki laserowe to prawdziwa rewolucja w dziedzinie spawania, oferująca szereg...

Opalarka - definicja, rodzaje i zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest kluczem do skutecznego usuwania...

Młot udarowy - kiedy i do czego go wykorzystać?

Czy zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał młota udarowego? Ten...

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...