Jak chronić słuch w pracy?

Kiedy hałas zaczyna być groźny dla słuchu pracownika?

Według najczęściej cytowanej definicji hałas zaczyna się w momencie, kiedy dźwięk przekroczy poziom 35 dB. Nie oznacza to jednak, że niższe dźwięki nie mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Istnieje wiele dźwięków (poniżej 35 dB), które mogą powodować rozdrażnienie bądź nerwowość, a w dłuższej perspektywie czasu prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Jest to jednak dość subiektywne odczucie, każdy człowiek może na konkretny dźwięk reagować inaczej. Dla jednej osoby będzie on zupełnie niewyczuwalny, natomiast dla drugiej będzie czymś nie do wytrzymania. Podana wcześniej granica 35 dB jest natomiast granicą, od której dźwięk jest szczególnie groźny dla naszego układu nerwowego. Powyżej tej głośności ochrona słuchu jest konieczna, aby zadbać nie tylko o komfort pracownika, ale przede wszystkim o jego zdrowie.  

Granica między dyskomfortem a ryzykiem niebezpieczeństwa

Do pierwszych objawów przebywania w otoczeniu dźwięków o zbyt wysokiej częstotliwości możemy zaliczyć między innymi: obniżenie wydajności pracownika podczas pracy, towarzyszące mu chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i logicznym myśleniem.    Powyżej bariery 70 dB, istnieje już poważne zagrożenie uszkodzenia aparatu słuchu. Objawia się ono silnymi, uciążliwymi bólami głowy oraz ogólnym obniżeniem samopoczucia. To nie jedyne skutki, do jakich prowadzi długotrwałe przebywanie w tak ciężkich dla organizmu człowieka warunkach. Powyżej granicy 70 dB występuje również nasilenie się problemów z równowagą, które mogą być katastrofalne w skutkach, podczas wykonywania prac głównie na znacznych wysokościach. Obserwuje się również silne pogorszenie pracy całego układu krążenia, co w konsekwencji może prowadzić do ostrych zaburzeń jego funkcjonowania, a nawet groźnych chorób.    Uwaga! Powyżej 120 dB sytuacja staje się szczególnie groźna. Bez odpowiedniej ochrony dźwię na tym poziomie powoduje ból fizyczny u człowieka. Granica jest cienka, ponieważ już przy 130 db istnieje realne zagrożenie życia pracownika. Na tym poziomie głośności, narządy wewnątrz ciała człowieka zostają wprowadzone w drgania, przez co istnieje duże prawdopodobieństwo ich uszkodzenia.   

Jaką ochronę wybrać, aby skutecznie chronić słuch w pracy?

Do najczęściej spotykanych na rynku oraz stosowanych przez pracowników ochron słuchu, zalicza się stopery oraz słuchawki nauszne. Które należy wybrać, aby najlepiej chronić cenny zmysł słuchu? Podobnie jak wybór narzędzia, wszystko zależy od rodzaju pracy, z którą przyszło bądź przyjdzie Ci się zmierzyć w przyszłości.   

Stopery

Do prac wymagających dużej mobilności oraz swobody ruchu, szczególnie w pomieszczeniach ciasnych, polecamy wybór stoperów. Będą one zdecydowanie wygodniejszą opcją. Dobrej jakości stopery potrafią naprawdę skutecznie zniwelować hałas docierający do ucha pracownika, mają natomiast jedną wadę. Stopery douszne nie przepuszczają świeżego powietrza do wnętrza uszu. Po dłuższym czasie może to wiązać się ze wzrostem temperatury wewnątrz ucha oraz nasilającym się dyskomfortem. Atutem, który skłania do wyboru tego typu zabezpieczenia, jest bez wątpienia cena. Stopery cechują się wysoką skutecznością, a dodatkowo są atrakcyjne cenowo.   

Słuchawki nauszne 

Znacznie wyższą skutecznością w wygłuszeniu hałasu cechują się natomiast słuchawki nauszne. Pozwalają one na pokrycie całej powierzchni ucha, a dodatkowo zapewniają jego wentylację. Słuchawki cechuje też dużo większa cena. Jest ona jednak spowodowana trwałością tego narzędzia ochrony. Dobrej jakości słuchawki, użytkowane we właściwy sposób mogą posłużyć nawet kilka lat w przeciwieństwie do stoperów, które nadają się jedynie do kilkukrotnego użycia (później należy je wyrzucić). Sprawia to, że słuchawki są bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem.   

Bądź czujny i chroń słuch w pracy!

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ochrony wybierzesz, czy będą to stopery, czy słuchawki pamiętaj, aby spełniały one wszystkie normy bezpieczeństwa. Pewność, że skutecznie chronią one twój cenny narząd słuchu jest bardzo ważna. Nie warto oszczędzać na zdrowiu! Aparat słuchu, który posiadasz, musi posłużyć Ci przez kolejne długie lata życia, zadbaj o to, aby był on w pełni sprawny. Poza ochroną słuchu w pracy postaw na profilaktykę, regularne badania laryngologiczne pomogą Ci trzymać rękę na pulsie. Nie zwlekaj i zadbaj o swój słuch w pracy już dziś!

Najnowsze na blogu

Spawarki laserowe - co musisz wiedzieć?

Spawarki laserowe to prawdziwa rewolucja w dziedzinie spawania, oferująca szereg...

Opalarka - definicja, rodzaje i zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest kluczem do skutecznego usuwania...

Młot udarowy - kiedy i do czego go wykorzystać?

Czy zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał młota udarowego? Ten...

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...