Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Wkręty do płyt OSB

Wkręty to inaczej łączniki w dociskowym połączeniu śrubowym. Używa się ich do spajania dwóch powierzchni, np. płyty OSB z innym, drewnianym elementem. Wkręty do płyt OSB łączą płyty wiórowe.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wkręty do płyt osb łączą płyty wiórowe, stosowane np. przy konstrukcjach nośnych, balkonowych, wiatach garażowych.

Uniwersalność wkrętów do płyt OSB

Wykorzystywane również w montażu okuć, cokołów i listew wykończeniowych. Montaż płyt OSB przy pomocy wkrętów bezpieczny od stosowania gwoździ. Nie narusza struktury materiały, w który produkt jest wbijany. Symetryczne i gęste rozmieszczenie łączników gwarantuje stabilność podłogi i ścian. Jak widać montaż płyty jest stosunkowo prosty, ale przed przystąpieniem do niego warto wybrać odpowiednie wkręty. Żeby tego dokonać należy przyjrzeć się najważniejszym parametrom łączników.

Parametry wkrętów

Przy zakupie szczególnie warto zwrócić uwagę na długość, rodzaj gwintu, nacięcie i kształt łebka wkręta.

  • Długość;

Wkręty dobiera się do płyty, nie odwrotnie. Znając grubość drewna, można dopasować do niego odpowiedni łączniki. Do montażu należy stosować wkręty do drewna z białym lub żółtym ocynkiem. Łączniki powinny być co najmniej 2,5 dłuższe od grubości mocowanej płyty.

Duże znaczenie przy wyborze produktu ma również stosunek długości gwintu do pozostałej części wkręta. Przy łączeniu drewna do drewna powinien wystarczyć wkręt wyposażony w gwint wypełniający połowę jego długości. Czasami jednak, zwłaszcza przy łączeniu płyt OSB z grubszymi podestami, niezbędny okazuje się wkręt z tzw. pełnym gwintem. Poniżej przyjrzano się zaletom poszczególnych rodzajów łączników.

  • Napięcie;

Wkręt do drewna powinien składać się z gwintowanego trzonu o lekko stożkowym kształcie oraz z łebka z nacięciem. Spiczasty czubek umożliwia łatwe wbicie łącznika w materiał, a odpowiednie nacięcie, najczęściej krzyżowe, wkręcenie przy pomocy śrubokręta. Do wykonania operacji można użyć także wkrętarki akumulatorowej, która z pewnością przyspieszy całą pracę.

Rodzaj gwinta:

  • wkręt może mieć pełny gwint, który wypełnia całą długość łącznika, stosuje się przy wzmacnianiu nacisku poprzecznego. Podane wkręty nie wymagają wstępnego nawiercenia. Posiadają większą odporność na wyrywanie
  • niepełny gwint - górna część wkręta (bez gwintu) po przykręceniu sprawia, że dolny materiał zostaje przyciągnięty do góry (czyli do montowanych płyt OSB), tworząc mocne, stabilne podłoże. Wkręt z niepełnym gwintem jest także znacznie łatwiejszy w demontażu, więc sprawdza się w tymczasowych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Jest stosowany do lżejszych, bardziej miękkich materiałów (cieńszych płyt OSB), przy których użycie wkrętów o pełnym gwincie wiązałoby się z niebezpieczeństwem zniszczenia tworzywa.
  • Gwint metryczny to podstawowy, znormalizowany gwint złączony. Jego zaletą jest co prawda duża wytrzymałość, ale jego samohamowność sprawia, że nie nadaje się do łączenia drewna.

Kształt łebka:

Wkręty do płyt osb ze względu na rodzaj łba dzielimy na:

  • walcowe;
  • stożkowe;
  • owalne.

userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram