Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Wkręty

Wkręty są łącznikami, które swoje zastosowanie mają przede wszystkim przy połączeniach śrubowych dociskowych. Są mocowane do podłoża zazwyczaj za pomocą wkrętarki. Mogą być one stosowane zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Wykonywane są z różnych materiałów, w zależności od tego do czego mają być przeznaczone. Do najczęściej stosowanych materiałów zaliczymy mosiądz, stal nierdzewną, stal ocynkowaną, stal platerowaną miedzą lub mosiądzem, oraz miedź. Wkręty zawsze kupowane są w zestawie z kołkami. W większości przypadków standardowy wkręt może być zastąpiony wkręcanym oczkiem, haczykiem lub wkrętem z ozdobnym łbem – jeśli zależy nam na walorach estetycznych.

Jakie elementy składają się na wkręt?

Wkręty w większości przypadków składają się z łba i trzonu. Na łbie wkrętu znajduje się nacięcie. Rodzaj łba musi być natomiast dostosowywany do przestrzeni na jego osadzenie i materiału, który ma złączyć. Wówczas trzon wkrętu jest gwintowany i posiada walcowaty lub stożkowy kształt.

Co do zasady łeb we wkrętach może mieć różne kształty, takie jak walcowaty soczewkowy, walcowaty płaski, kulisty, owalny, stożkowy soczewkowy i stożkowy płaski. W większości przypadków nacięcie, które znajduje się we łbie wkrętu posiada jeden z następujących kształtów – prosty, kwadratowy, ośmiokątny, krzyżowy, sześciokątny, oraz gwiazdkowy. Zdarzają się również wkręty posiadające trzy umieszczone skośnie nacięcia pod kątem 120 stopni. To tzw. technologia Tri-Wing.

Zalety stosowania wkrętów

Wkręty są nieco droższym rozwiązaniem niż gwoździe. Zasadniczo jednak są chętniej wybierane ze względu na szereg korzyści, jaki za nimi przemawia. Wkręty wyglądają znacznie bardziej estetycznie niż gwoździe. Elementy, który zostanie zamocowany za pomocą wkrętu może być w prosty sposób wymieniany lub przesuwany. Deska, która została przybita gwoździem, w większości przypadków nie nadaje się do ponownego użytku. Gwoździe są wyrywane, a pozostająca po nich dziura posiada nieregularne kształty, które w większości przypadków nie nadają się do ponownego użytku. Wkręty pozwalają natomiast na stabilniejsze mocowanie, dzięki czemu znoszą one większe obciążenia niż gwoździe. Istotnym czynnikiem jest również komfort mocowania wkrętów, który jest znacznie większy, niż w przypadku gwoździ.

W jaki sposób wkręcać wkręty?

Wkręty najprościej jest wkręcać za pomocą wkrętarki akumulatorowej. Wówczas wystarczy jedynie odpowiednio zamocować wkręt, a następnie wybrać końcówkę wkrętakową lub wkrętak, które dopasowane są do nacięcia znajdującego się we łbie wkrętu. Najprościej jest wywiercić otwór w płycie lub w innym materiale. Powinien mieć on identyczną średnicę z wewnętrzną średnic rdzenia wkrętu. Taki otwór pozwoli na szybsze wkręcenie wkrętu, jednocześnie nie doprowadzając do rozwarstwienia otworu.

Filtruj według ceny

Filtruj wg ceny

Kategorie

Ostatnio oglądane

Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram