Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Wkręty

Wkręty są łącznikami, które swoje zastosowanie znajdują w połączeniach śrubowych i dociskowych. Do podłoża mocowane są za pomocą wkrętarki. Mogą być one stosowane zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Posiadają szereg zastosowań, przez co stanowią podstawę wyposażenia każdej firmy budowlanej. W zależności od miejsca przeznaczenia, które mają scalić i miejsca, w którym mają być zamontowane są wykonywane z różnych materiałów. Najczęstszym materiałem, z którego wykonane są wkręty jest mosiądz, stal nierdzewna, stal platerowana miedzią lub mosiądzem, czy stal ocynkowana.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Z jakich elementów składają się wkręty?

Wkręty w większości przypadków składają się z dwóch podstawowych elementów – trzonu i łba. Na łbie wkrętu znajduje się nacięcie. Rodzaj łba powinien być dostosowany do przestrzeni na jego osadzenie i materiału, którym powinien się łączyć. Trzon wkrętu jest natomiast gwintowany – posiada walcowaty lub stożkowy kształt.

Co do zasady łeb we wkręcie może przybierać różne kształty. Do najpopularniejszych kształtów zaliczymy: walcowaty płaski i soczewkowy, stożkowy płaski i soczewkowy, oraz kulisty i owalny. Nacięcie znajdujące się we łbie wkręta posiada następujące kształty – krzyżowy, prosty i kwadratowy, oraz ośmiokątny, sześciokątny i gwiazdkowy.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje wkrętów?

Na rynku rozróżniamy kilka rodzajów wkrętów. Do najpopularniejszych zaliczymy wkręty do drewna, wkręty ciesielskie, wkręty farmerskie, wkręty oczkowe, wkręty ocynkowane i wkręty do betonu oraz blachy. Wybierane są one w zależności od tego, do czego mają zostać użyte. Dzięki szerokiemu wyborowi wkrętów na rynku możliwe jest dostosowanie ich do podejmowanych działań.

Czy warto wybrać wkręty zamiast gwoździ?

To pytanie, na które odpowiedzi szukamy bardzo często. Wkręty to przede wszystkim wybór droższy, niż gwoździe, jednak są one znacznie praktyczniejsze. Przede wszystkim – wyglądają znacznie bardziej estetycznie niż gwoździe. Element, który zostaje przymocowany za pomocą wkrętu można bardzo prosto przesunąć lub wymienić. Gwoździe najczęściej uniemożliwiają powtórne użycie np. desek. Wkręty natomiast pozwalają na wielokrotny użytek, a przy tym stabilne mocowanie. Jednocześnie znoszą one znacznie większe obciążenia niż gwoździe.

Wkręty wkręcane są najczęściej przy pomocy wkrętarki np. akumulatorowej. W celu odpowiedniego mocowania wkrętu powinniśmy wybrać końcówkę wkrętakową lub wkrętak, który dopasowany będzie do nacięcia znajdującego się we łbie wkrętu.

userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram