Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Urządzenia, które odmienią pracę dekarza

O Adamie Małyszu słyszał chyba każdy Polak, niewielu jednak wie, że skoczek rozważał zostanie dekarzem. Dach nad głową, to popularny frazes, podstawowa potrzeba schronienia. Każdy, kto chociaż raz podczas ulewnego deszczu słyszał krople wody skapujące do misek i wiader dekorujących mieszkanie wie, jak ważny jest szczelny dach i jak istotne to, co robi dekarz.

dach

Dekarstwo wymaga precyzji, pewnej ręki przy cięciu blachy i silnego ramienia do wbijania gwoździ. Rynek roi się od młotków dekarskich, które prześcigają się w rzekomej ergonomii pracy. A to mają magnes, żeby nie trzeba było trzymać gwoździ, a to rączkę, która amortyzuje, a to lepszy kształt, który ułatwia wyjęcie źle wbitego gwoździa.

Wszystkie te ułatwienia są oczywiście potrzebne, ale można też już nigdy więcej nie wbić gwoździa źle. Gwoździarka jest urządzeniem, które sprawi, że nigdy więcej nie sięgniesz po młotek. Gwoździarki przyspieszają i automatyzują proces przybijania gwoździ. Mechanizm wyrzuca (wystrzeliwuje) z wnętrza urządzenia gwóźdź w określonym tempie i z ustaloną siłą. Potocznie gwoździarki nazywa się pistoletami do gwoździ. Posiadają bębnowy magazynek lub mechanizm, który podaje gwoździe z taśmy.

Istnieje możliwość ręcznego ustawienia głębokości, w jaką ma być wbity gwóźdź. Docenią to również dekarze.

Gwoździarka – sprzymierzeniec dekarza

Rodzaje gwoździarek najczęściej pracujące na wysokościach to te działające na naboje z mieszanką gazów propan-butan, lub też wyposażone w akumulator (dekarz musi mieć zapewnioną swobodę ruchu). Sprawdzą się one w łączeniu drewna, betonu lub papy.

Zapewnią mobilność młotka jednocześnie oszczędzając czas i siły.

Najwyższej klasy sprzęt oferuje szybkość 2 strzałów na sekundę.

Wbijesz 120 gwoździ w minutę.

Gwoździarki, działają nie tylko szybko, ale i precyzyjnie. Nawet w bardzo trudnych warunkach. Gwoździarki akumulatorowe działają w dużym przedziale temperatur, co jest ważne podczas prac na rozgrzanym letnim słońcem dachu. Gwoździe wystrzelone z gwoździarki dają pewne mocowanie, dokładnie w miejscu, do którego zostały przyłożone. Oszczędzając tym samym czas na poprawkę i niwelując ryzyko uszkodzenia materiału przy próbie wyjęcia niedokładnie wbitego gwoździa.

dekarz

Jaka gwoździarka dla dekarza?

Przy zakupie gwoździarki na dach warto zwrócić uwagę na:

  • wydajność — ilość gwoździ do wbicia z jednego naboju lub akumulatorka,
  • wielkość magazynku — im większe, tym mniej przerw na wymianę
  • rodzaj materiałów do których można wbijać gwoździe — więźby dachowe kryte są różnymi materiałami, które mają inną grubość i twardość. Dachówka, blacha, papa, gonty – wszystko to trzeba przybić do drewnianej więźby, dlatego bardzo ważny jest zakres materiałów, z którymi można pracować
  • rodzaj gwoździ — w związku z dużym zakresem obrabianych powierzchni ważne jest by obsługiwały kilka rozmiarów. Warto też zwrócić uwagę na łatwość wymiany magazynku, by móc zrobić to szybko i sprawnie będąc na dużej wysokości w niewygodnej pozycji.

Więcej o gwoździarkach przeczytasz w artykule „Jak wybrać gwoździarkę?”.

Na zakończenie wypowiedź praktyka, cytat ze strony forumbudowlane.pl:

RafałW „(…) Cóż mogę powiedzieć: jeden pracownik łaci dach o powierzchni 250 m2 w rozstawie 250 mm w jeden dzień, bez pomocy nikogo innego. Łaty wyjeżdżają na dach windą. Łaty przybijaliśmy gwoździami 130 mm. Montaż płyt OSB przebiega również bardzo sprawnie […].”

Najnowsze na blogu

Wiązarki do zbrojeń – niezbędne na budowie

Wiązarki zbrojeniowe służą do zabezpieczania miejsc łączeni

Przecinarka zbrojeniowa — jak wybrać najlepsze urządzenie?

Profile zbrojeniowe to podstawa solidnej konstrukcji, a dzięki p

Urządzenia, które odmienią pracę dekarza

Zawód dekarza wymaga zarówno siły, jak i precyzji.

Jak wybrać gwoździarkę?

Gwoździarka należy do urządzeń, które potrafią zrewolucjoni

Jaki olej do sprężarki?

Prawidłowe działanie sprężarki zdeterminowane jest przez wie

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa należy do najchętniej wybieranych materiałów

Montaż płyt gipsowych na wkręty

Dowiedz się w jaki sposób prawidłowo zamontować płytę gipso

userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram