Jaki olej do sprężarki?

Prawidłowe działanie sprężarki zdeterminowane jest przez wiele czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest dobór oleju. Na etapie wyboru powinniśmy brać pod uwagę wiele czynników, które ostatecznie decydują o jakości działania kompresorów. Chodzi tutaj przede wszystkim o rodzaj sprężonego powietrza, typ sprężarki, oraz warunki, w jakich jest ona najczęściej używana. Głównym zadaniem oleju jest zmniejszenie oporu tarcia i zapobieganie w ten sposób nadmiernemu zużyciu sprzętu oraz właściwemu odprowadzaniu ciepła. Odpowiednio dobrany olej spełnia wysokie standardy w wymagających branżach, gdzie wykorzystywane są przede wszystkim sprężarki powietrza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju?

Na rynku możemy znaleźć różne sposoby klasyfikacji olejów. Przed zakupem powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jego strukturę bazową i możliwość zastosowania oleju o odpowiednich właściwościach. Olej należy do komponentów konserwujących, które pozwalają na długi czas zachować prawidłową wydajność urządzenia. Sprężarka używana jest zazwyczaj w różnych warunkach, dlatego olej sprężarkowy jest bardzo narażany na pracę w trudnym środowisku. To powód, dla którego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór oleju.

Olej mineralny czy olej syntetyczny? Podstawowe pytanie

Wybór pomiędzy olejem syntetycznym, a mineralnym jest podstawą na etapie kompletowania wszystkich elementów potrzebnych do pracy sprężarki. Nieco większą popularnością cieszy się olej syntetyczny, który wykazuje większą stabilność w obecności powietrza i zwiększonego ryzyka wilgotności w przeciwieństwie do olejów mineralnych. W przypadku oleju mineralnego, tlen reaguje z olejami i tworzy kwasy, a na skutek reakcji z parą wodną bardzo często dochodzi do korozji. W praktyce jednak olej mineralny szybciej ulega starzeniu.

Oleje syntetyczne charakteryzują się mniejszą podatnością na powstawanie osadów, co korzystnie wpływa na stabilną i wydajną pracę układu sprężonego powietrza. Olej mineralny natomiast lepiej sprawdzi się w umiarkowanych warunkach pracy. W przypadku wyższych temperatur, wzmożonego ciśnienia i wymagających branż zaleca się używanie oleju syntetycznego.

Warto pamiętać, że nieodpowiedni dobór oleju może skutkować przyspieszeniem wyeksploatowania systemu pneumatycznego.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...