Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów przeznaczanych do pokryć dachowych. Jej profil ma w większości przypadków charakterystyczny kształt trapezu. Cienka blacha stalowa lub aluminiowa pokryta powłoką ochronną jest lekka i trwała. W porównaniu do dachówki ceramicznej jest ona niemal dziesięć razy lżejsza i nie wymaga posiadania szczególnie mocnej więźby dachowej. Ponadto jest bardzo prosta w montażu i stosunkowo tania.

W jaki sposób zamocować blachę trapezową?

Układanie i mocowanie blachy trapezowej powinno zostać poprzedzone odpowiednim przygotowaniem połaci dachowych. Z uwagi na stosunkowo niskie obciążenie więźby dachowej takim pokryciem, montaż blachy trapezowej jest możliwy, zarówno w ramach remontu starego budynku, jak i budowania od podstaw. Warto pamiętać o tym, że połacie dachowe powinny zostać wcześniej pokryte łatami i kontrłatami drewnianymi, lub też cienkościennymi kształtownikami stalowymi. Łaty ułożone są zgodnie z wytycznymi podanymi w projekcie technicznym. Odstęp pomiędzy łatami powinien wynosić maksymalnie 600 mm lub mniej.

Warto wiedzieć, że jeśli będziemy mocować blachę trapezową na dachu o nachyleniu powyżej 15 stopni to pomiędzy górną, a dolną płytą blachy nie jest konieczne dodatkowe uszczelnienie. W przypadku, gdy nachylenie jest mniejsze niż 10 stopni, konieczne są dwa uszczelnienia. Jeśli natomiast mamy do czynienia z kątem w zakresie 10-15 stopni to możemy zastosować jedno uszczelnienie.

Jakie wkręty zastosować do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa, podobnie jak blachodachówka mocowana jest do łat za pomocą specjalnych wkrętów dachowych. To w większości przypadków wkręty samowiercące, posiadające gumową uszczelkę, która gwarantuje szczelność mocowania. Są to bardzo często wkręty z główką sześciokątną na klucz 8 lub 10, lub też główką kulistą do wkręcania kluczem imbusowym. Końcówka samowiercąca została zaprojektowana do szybkiego przewiercania blachy. Gwint gwarantuje odpowiednią wytrzymałość mocowania. Kolor powłoki wkrętów powinien w pełni odpowiadać kolorowi pokrycia dachowego.

W większości przypadków do mocowania blach wykorzystuje się blachowkręty o średnicy 4,8 mm i długości 20 mm. Wkręty do mocowania blachy trapezowej na konstrukcji drewnianej posiadają średnicę 4,8 mm i długość 35 mm. Mogą być one wkręcane przy zastosowaniu magnetycznych uchwytów z odpowiednią końcówką.

Po jakim czasie wkręty się zużywają?

Ilość wkrętów, która potrzebna jest do zamocowania arkuszy blachy trapezowej na połaci dachowej w dużej mierze zależy od stopnia skomplikowania tej powierzchni. Zazwyczaj wystarczy od 5 do 8 wkrętów na blachy, na jeden metr kwadratowy.

Podstawowa blacha trapezowa, posiadająca wysokość profilu na poziomie 20 mm wymaga około sześciu wkrętów mocujących o wymiarach 4,8mm/35mm na metr kwadratowy. W tym przypadku montuje się zazwyczaj wkręty na co drugiej dolnej podstawie profilu trapezu. Na nakładce – w miejsce arkuszy blachy – wkręca się zazwyczaj jeden wkręt łączący o rozmiarach 4,8mm/20mm na każdym metrze bieżącym.

Jeśli mamy do czynienia z innym profilem, np. 45 – to zastosowanie sześciu wkrętów na metrze kwadratowym nie jest możliwe, ale wymaga zastosowania większych wkrętów – 6,4mm/50mm w każdym obniżeniu profilu.

A co, jeśli posiadam inną blachę trapezową?

W przypadku blach trapezowych, których profil posiada wysokość 35 mm i więcej, powinny one posiadać łączenie na zakładce wzdłużnej na górnej podstawie trapezu, tzw. fali. Należy pamiętać o tym, że arkusze blachy powinny być zawsze ustawiane pod kątem prostym do linii okapu. Linia ta wyznacza bazę do układania kolejnych arkuszy. W przypadku jakichkolwiek niedociągnięć geometrycznych połaci dachu, maskuje się je na kalenicy oraz krawędziach dachu za pomocą obróbek dekarskich.

Mocowanie blachy trapezowej do podłoża za pomocą wkrętów z gumową uszczelką, które cechują się dużą odpornością na działanie niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania słonecznego jest rozsądnym rozwiązaniem. Taki wkręt powinniśmy mocno dokręcić, aby uszczelka z gumy wyszła ok. 1 mm poza podkładkę.

Warto pamiętać, że w trakcie mocowania blachy trapezowej powinniśmy unikać chodzenia po niej, a jeśli już występuje taka konieczność to powinniśmy robić to w butach o miękkiej, gumowej podeszwie. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o tym, aby stawać wyłącznie na dnie fal, unikając przy tym stawania na grzbietach.

Najnowsze na blogu

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa należy do najchętniej wybieranych materiałów

Montaż płyt gipsowych na wkręty

Dowiedz się w jaki sposób prawidłowo zamontować płytę gipso

userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram