Gwoździe do gwoździarki - wszystko, co musisz wiedzieć

Powszechnie wszyscy wiedzą jaki gwóźdź jest - o taki! Bierzesz łącznik, bierzesz młotek, zamach i...i nieodpowiedni gwóźdź może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Zły wybór łącznika może kilkukrotnie obniżyć nośność konstrukcji. A młotek w pracach budowlanych na szerszą (niż niewielki domowy remont) skalę, już dawno stał się narzędziem innej ery. Dzisiaj przybija się 120 gwoździ w minutę przy pomocy gwoździarki. A które gwoździe do gwoździarki wybrać? Podpowiadamy.

Jak wybrać gwoździe do gwoździarki?

Na początek warto spojrzeć na gwoździarkę, jaką dysponujemy. Te potocznie nazywane pistoletami do gwoździ narzędzia, mają określone parametry, np. zakres długości magazynka, z jakim są w stanie pracować. Nie każdy dostępny w sklepie zestaw gwoździ do gwoździarki będzie kompatybilny z każdym urządzeniem. Choć oczywiście można wyróżnić takie rozmiary, które są bardzo często stosowane przez producentów. Są nimi np. łączniki o długości 50-90 mm i średnicy 2,8-3,1 mm. Narzędzia różnią się też między sobą kątem łączenia obsługiwanych gwoździ. W gwoździarkach gazowych i pneumatycznych najczęściej spotyka się gwoździe łączone papierem pod kątem 34°. Sposób łączenia gwoździ również warto sprawdzić - te łączone papierem są klejone,  przez co materiał łączący nie kruszy się, co z kolei eliminuje ryzyko uszkodzenia powierzchni ewentualnym odpryskiem. Znajdziemy jeszcze gwoździe łączone plastikiem pod kątem 21°- o właściwościach zbliżonych do tych z łączeniem papierowym, jednak o zdecydowanie szerszym zakresie długości (aż do 160 mm). Jeszcze inną opcję stanowią gwoździe łączone drutem pod kątem 16°. Na szpulach mieści się duża liczba sztuk łączników, co znacząco przyspiesza pracę.

Jakie gwoździe do gwoździarki?

Jeżeli wiemy już jakie parametry posiada gwoździarka, którą dysponujemy, warto przyjrzeć się rodzajom samych gwoździ do gwoździarki.

  • Gwoździe gładkie — mają najmniejszą siłę mocowania, łatwo je wyjąć,  dzięki czemu są nieocenione przy zbijaniu np. szalunków.
  • Gwoździe pierścieniowe —  na powierzchni trzpienia mają wybity szereg pierścieni, co sprawia, że gwóźdź wchodzi gładko oraz stawia opór przy próbie wyrwania - pierścenie zahaczają się o włókna drewna i zapewniają pewne mocowanie.
  • Warto zwrócić uwagę na oryginalne gwoździe Paslode lub ich zamienniki — gwoździe pierścieniowe stworzone z myślą o urządzeniach tego właśnie producenta np. Paslode IM90ci oraz Paslode IM100ci.

Na co zwrócić uwagę kupując gwoździe do gwoździarki?

Przy wyborze odpowiednich gwoździ do gwoździarki, wszystko zależy przede wszystkim od specyfikacji pracy, którą z ich pomocą mamy zamiar wykonać. Najpierw musimy wiedzieć co łączymy - brzmi banalnie, ale w praktyce ma ogromne znaczenie. Zwykle nie warto stawiać na rzekomą uniwersalność osprzętu. Decydować powinny takie parametry jak:

  • długość gwoździ i ich średnica
  • kąt połączenia danych gwoździ
  • łączenie - papierem, plastikiem, czy drutem?
  • optymalny rodzaj gwoździa - jaki ma kształt trzpienia?

Jeśli nie jesteś pewny, które gwoździe powinieneś wybrać - koniecznie skontaktuj się z nami.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...