Zszywacze – przegląd rodzajów i możliwości

Zszywacze, zwane czasami również takerami to proste urządzenia, z którymi spotkała się większość osób wykonujących rozmaite prace remontowe, budowlane czy też hobbystyczne. Za ich pomocą możemy sprawnie połączyć materiały. Wszystko dzięki metalowym zszywkom, które umieszczone są w nich umieszczone. I choć zasada jest podobna do działania zszywaczy biurowych, to jednak są to dwa zupełnie inne sprzęty o różnych możliwościach i przede wszystkim różnej mocy działania. 

Jakie materiały połączymy z użyciem profesjonalnych zszywaczy?

Na placu budowy, w warsztacie czy też przy skomplikowanych pracach montażowych zwykle nie ma miejsca na kompromisy i potrzebne jest sporo mocy w tego rodzaju urządzeniach. I niepozorne zszywacze tej mocy często dostarczają całkiem sporo. Zależnie od rodzaju konstrukcji, jakości wykonania zszywacza, a także dobranych zszywek, łączyć będziemy mogli między innymi: drewno, płyty gipsowo-kartonowe, różnorodne tkaniny, folie izolacyjne i dachowe, elementy plastikowe i z innych tworzyw, karton, a nawet materiały kompozytowe. 

Podstawowy podział zszywaczy

  • Zszywacze ręczne – modele ręczne są przede wszystkim niezwykle lekkie i poręczne. Dodatkowo cechuje je niska cena, a przy tym dość szerokie spektrum zastosowań. 
  • Zszywacze elektryczne – modele elektryczne przede wszystkim cechują się znacznie szybszym tempem pracy, co może mieć znaczenie przy niektórych pracach instalacyjnych i montażowych. Są również nieco droższe. W ich przypadku musimy również zadbać o stan naładowania akumulatora, a w przypadku wielu prac poza domem po prostu posiadać ich kilka sztuk.
  • Zszywacze pneumatyczne – z kolei w przypadku modeli pneumatycznych możemy mówić o bardzo dużej mocy i wytrzymałości. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niezbędna jest maksymalna siła zszywania.

Efektywny remont i budowa – wybierz odpowiedni model zszywacza

Oczywiście podstawą będzie nie tyle zakup najlepszego możliwego takera, co jego dobranie pod konkretne oczekiwania i potrzeby, które posiadamy. Oto przykładowe prace, które wykonamy z użyciem danego typu zszywacza:

1. Zszywacze ręczne – montaż folii i membran i elementów zabezpieczeń przeciwwilgociowych, instalacja paneli ściennych i sufitowych o lekkiej konstrukcji, prace dekoracyjne i wykończeniowe w naszym domu – tapety w trudnodostępnych miejscach, prace Diy. Doskonały do tego rodzaju prac może być zszywacz ręczny Rapid.

2. Zszywacze elektryczne – łączenie paneli drewnianych, elementów drewnianych, montażowe prace przy płytach kartonowo-gipsowych, prace z miękkimi odmianami drewna.

3. Zszywacze pneumatyczne - praca przy konstrukcjach dachowych, dodatkowe łączenie belek i elementów konstrukcyjnych, prace przy drewnie. Do tego rodzaju prac rekomendujemy między innymi zszywacz pneumatyczny Omer.

W wielu przypadkach fachowcy posiadają kilka modeli tego rodzaju sprzętów, z uwagi na ich różnorodne zastosowanie. Pamiętajmy oczywiście również o dobraniu poprawnych zszywek, ponieważ tylko połączenie dobrego zszywacza z odpowiednimi zszywkami pozwoli nam w pełni cieszyć się odpowiednią jakością pracy. 

Bezpieczna praca z takerem – jak to zrobić?

Jak każde urządzenie, również niepozorny zszywacz może wyrządzić nam sporo krzywdy w niektórych przypadkach. By uniknąć niebezpieczeństwa należy stosować się do podstawowych zasad BHP, ale również zawsze pamiętać o rozsądnej pracy. Szczególnie w przypadku silnych modeli pneumatycznych wystrzelona zszywka może stanowić olbrzymie zagrożenie, zatem nigdy nie kierujmy zszywacza w stronę innych osób i siebie samych. Dodatkowo warto zadbać o bezpieczeństwo wybierając modele z blokadą spustu, co uniemożliwi przypadkowe uruchomienie. 

Najnowsze na blogu

Olejowe vs. bezolejowe kompresory – które rozwiązanie jest lepsze?

Olejowe vs. bezolejowe kompresory – które rozwiązanie jest lepsze? Decydując się na...

Najlepsze letnie projekty DIY z użyciem elektronarzędzi

Letnie projekty DIY są doskonałą okazją do kreatywnego spędzenia czasu na świeżym...

Jak dbać o swoje elektronarzędzia podczas upalnych dni

Podczas upalnych dni, dbanie o elektronarzędzia staje się szczególnie ważne, aby...

Niezbędne narzędzia do przygotowania ogródka na lato

Przygotowanie ogródka na lato wymaga odpowiednich narzędzi, które ułatwią pracę i...

Elektronarzędzia, które warto mieć na działce latem

Letnie prace na działce wymagają odpowiednich elektronarzędzi, które ułatwią wszelkie...