Zakrętarka czy klucz udarowy? Co wybrać do prac remontowych

Czym różnią się od siebie na pozór tak podobne narzędzia jak zakrętarka i klucz udarowy? Do jakich prac remontowych wykorzystać poszczególne narzędzia? Pytanie to trapi wielu początkujących majsterkowiczów. Elektronarzędzia może wydają się być przeznaczone do podobnych prac, jednak różnice między nimi są spore. Kiedy wybrać klucz udarowy, a kiedy zakrętarkę? W co warto zainwestować do domowego warsztatu? Poniższy artykuł rozwieje wątpliwości każdego majsterkowicza. Zapraszamy do lektury.

Zakrętarka czy klucz udarowy? Co wybrać do prac remontowych?

W zależności od rodzaju prac remontowych, jakie wykonujemy, potrzebujemy odpowiedniego narzędzia, które ułatwi nam ich realizację. W przypadku prac wymagających wkręcania i wykręcania wkrętów oraz śrub i nakrętek do dyspozycji mamy klucz udarowy oraz zakrętarkę. Oba narzędzia wykorzystują siłę obrotową do swojej pracy, jednak różnią się sposobem działania oraz przeznaczeniem. Wielu początkujących majsterkowiczów zmaga się z problemem wyboru dogodnego elektronarzędzia do prowadzonych przez nich prac remontowych. Właśnie dlatego uznaliśmy, że czas rozwiązać ten problem. Poniżej prezentujemy charakterystykę obu narzędzi, wraz z ich przeznaczeniem. Mamy nadzieję, że to pomoże w wyborze odpowiedniego narzędzia do każdego warsztatu.

[Sprawdź: klucze udarowe Hikoki]

Klucz udarowy - elektronarzędzie o wielkiej mocy

Klucz udarowy przede wszystkim jest narzędziem większym niż zakrętarka. Posiada czterokątny uchwyt.  Również w kwestii mocy i momentu obrotowego, narzędzie to jest o wiele mocniejsze. Wykorzystując moc klucza udarowego, mamy do dyspozycji wartości między 1000 Nm a 1500 Nm. Taki moment obrotowy może pomóc w odkręcaniu mocno osadzonych śrub lub nakrętek, a nawet tych zapieczonych, które trudno jest zdjąć przy użyciu zwykłego, ręcznego klucza lub nawet zakrętarki akumulatorowej. Wykonując prace remontowe z użyciem klucza elektrycznego, należy zachować szczególną ostrożność. Przy miękkich materiałach i słabiej zakręconych śrubach możemy nadmierną mocą uszkodzić zarówno śruby lub wkręty, jak i sam materiał, na którym pracujemy. Dlatego też klucze udarowe najczęściej wykorzystywane są pracy z większego rodzaju śrubami i nakrętkami.

[Sprawdź: zakrętarki Hikoki]

Zakrętarka - mniejsze nie znaczy gorsze 

Zakrętarka to elektronarzędzie o nieco niższym momencie obrotowym niż klucz udarowy. Maksymalnie narzędzia te mogą osiągnąć  205Nm momentu obrotowego. Jest to wartość około 4 razy mniejsza niż w przypadku klucza udarowego. Gabarytowo zakrętarki są również mniejsze i lżejsze. Różnią się także budową - w zakrętarkach najczęściej wykorzystywane są sześciokątne uchwyty. Dzięki ich poręczności można je wykorzystać do prac w miejscach o utrudnionym dostępie. Do jakich prac remontowych sprawdzi się zakrętarka akumulatorowa? Przede wszystkim przy mniejszych elementach, których nie trzeba mocno dokręcać oraz miękkich materiałach, jak na przykład drewno czy cienka blacha. 

Zakrętarka czy klucz udarowy - podsumowanie

Jak widać oba elektronarzędzia są bardzo podobne, jednak z wykorzystaniem klucza udarowego możemy wykonać większy zakres prac, które wymagają użycia większej mocy. 

Zakrętarka bardzo dobrze sprawdzi się do doraźnych prac w domowym warsztacie. Znów klucz udarowy znajdzie więcej zastosowań w profesjonalnym warsztacie.

Decydując się na wybór któregoś z opisanych wyżej elektronarzędzi, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich prac będzie potrzebne dane narzędzie.

Wtedy łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni sprzęt, który spełni nasze oczekiwania. 

Podczas dokonywania zakupów warto zwrócić uwagę na markę sprzętu, który chcemy zakupić. Wysokiej jakości elektronarzędzia renomowanych marek to gwarancja płynnej pracy przez długi czas. 

Najnowsze na blogu

Zakrętarka czy klucz udarowy? Co wybrać do prac remontowych

Czym różnią się od siebie na pozór tak podobne narzędzia jak zakrętarka i klucz...

Gwoździarki i sztyfciarki - lepsze niż młotek?

Gwoździarki i sztyfciarki to niezwykle użyteczne narzędzia, które warto mieć pod ręką w...

Jak działa i do czego służy opalarka?

Opalarki elektryczne to elektronarzędzia generujące powietrze o temperaturze w zakresie...

Pilarka stołowa - jak wybrać najlepszą?

Pilarka stołowa to elektronarzędzie, z którego często korzystają zarówno amatorzy, jak...

Jak wybrać szlifierkę kątową? Poradnik dla majsterkowicza

Obok wiertarki i wkrętarki, szlifierka kątowa znajduje się na podium w rankingu...