Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to czas wielu zmian, oczywiście najwyraźniej obserwujemy je w przyrodzie nas otaczającej, powracającej do życia po mrozach zimy. Słońce zaczyna coraz śmielej wychylać swoje promienie zza chmur, ostatni śnieg się roztapia, drzewa zaczynają pokrywać się zielenią, a z ziemi wyłaniają się pierwsze kwiaty. Jeśli posiadamy jednak ogród możemy odnieść wrażenie, że natura pomimo całej swojej siły, sama nie da sobie rady z doprowadzeniem go do stanu, jaki najbardziej by nam odpowiadał i w jakim chcielibyśmy spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Dochodzimy do wniosku, że jak w domu, tak i w ogrodzie trzeba przeprowadzić gruntowne wiosenne porządki. Jest to taki czas w roku, w którym nasz ogród potrzebuje nadzwyczajnej ilości pracy, gdyż odchodząca zima zostawia po sobie znaczne ilości zanieczyszczeń i uszkodzeń w naszym ogrodzie. Nie ma co się jednak zniechęcać, gdyż, jeśli poświęcimy temu czas, będziemy mogli cieszyć się na prawdę wspaniałymi rezultatami, wiosna jest bowiem okresem odrodzenia i powinniśmy jak najlepiej wykorzystać ten czas.

Wiosenne porządki w ogrodzie – od czego zacząć?

Oczywiście ilość pracy jaką będziemy musieli włożyć w wiosenne odrodzenie naszego ogrodu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego jak sroga była zima i ile potencjalnie niechcianych śmieci zdołało ukryć się pod zalegającym śniegiem. Znaczenie ma też to, co domyślnie rosło w naszym ogrodzie, jak nasze rośliny przechodzą okres zimy i czy nie chcemy zasadzić czegoś nowego. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do pracy, odpowiednie ubranie, adekwatne do pogody, narzędzia, czyli na przykład: grabie, sekator i motyka. Prace w ogrodzie z pewnością też pójdą szybciej, jeśli będą wykonywane w większej grupie osób. Jest to świetny sposób spędzania czasu razem z rodziną, pozwalający wiele się nauczyć każdemu z uczestników. Nasze wiosenne porządki zaczynamy w sposób najoczywistszy. Od usunięcia martwych liści, gałęzi i innych śmieci. Zależnie od dostępnego dla nas sprzętu i wielkości ogrodu proces ten może zająć od kilku godzin do dnia, bądź nawet kilku. Nie jest to raczej trudne zadanie, prędzej można by je określić jako monotonne. Przy użyciu grabi musimy zgarnąć wszystkie odpady, zapakować w worki i wystawić do wywozu. Zależnie od stanu naszego ogrodu możliwa będzie konieczność wymiany elementów stałych, jak płotki i przegrody, jeśli w konstrukcję wdała się pleśń lub ich stan wizualny jest niezadowalający. Jednocześnie kora używana w wielu rodzajach ozdobnictwa ogrodowego może wymagać wymiany, ponieważ przez nagromadzoną przez zimę wilgoć mogła wyhodować się w nich pleśń, która stanowi poważne zagrożenie dla naszych roślin. Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie – narzędzia

Jak w każdym rodzaju renowacji czy remontu tak i w ogrodzie warto pamiętać, żeby nie używać najtańszych materiałów i nie oszczędzać na czym tylko się da. Mimo że w tym momencie musimy ponieść większe koszta to w dłuższym rozrachunku zaoszczędzimy, nie mając konieczności ciągłych wymian i napraw. Jednocześnie częste dla amatorów ogrodnictwa jest przepłacanie za materiały, które ostatecznie okazują się niepotrzebne, lub takie, których jakość  jest zbyt wysoka dla uprawianych przez nich roślin. Ostatecznie w swój ogród warto jest zainwestować, jednak do wszystkiego powinniśmy podchodzić zachowując zdrowy rozsądek. Dobrze jest także poznać opinie innych na dany temat, poszukać odpowiedzi na forach, porównać do siebie oferty różnych producentów. Ogród ma być dla nas miłym miejscem spędzania czasu, a nie inwestycją długoterminową, w którą włożymy oszczędności całego życia. Po uprzątnięciu ogrodu ze śmieci musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcemy coś zmieniać w ogólnym jego wyglądzie. Małe prace budowlane najlepiej jest przeprowadzać właśnie na tym etapie. Być może marzy nam się małe oczko wodne, albo mała drewniana przybudówka do przechowywania narzędzi i sprzętu. Możliwe także, że chcemy zasadzić określoną ilość drzewek, czy zmienić ogólne rozmieszczenie kwiatów w ogrodzie. Lepiej zająć sie tym jeszcze przed zasadzeniem właściwych roślin jedno czy dwuletnich, korzystając z dostępnego na tym etapie dla nas miejsca i bezpieczeństwa, że nie będziemy w stanie nic uszkodzić. Na końcu naszej podróży z wiosennym odnawianiem ogrodu, przychodzi czas na czynność, którą większość ogrodników uwielbia. Zasadzenie gotowych na to kwiatów i roślin. Temat, któremu poświęcono już wiele książek, czy artykułów. Każdy z pasjonatów ogrodnictwa najlepiej wie co, jak i kiedy sadzić w swoim ogrodzie. Przez to każdy ogród jest wyjątkowy i ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Charakter odzwierciedlający jego właściciela i jego fantazję. Po ciężkiej pracy należy się odpoczynek. W naszym przypadku jest to najczystsza z form odpoczynku, bo odpoczynek na łonie natury. Każdy z nas musi też wybrać sam dla siebie formę tego odpoczynku. Osobiście polecam, korzystając z pierwszych ciepłych dni w tym roku zrobienie porządnego grilla i spędzenie tego czasu w gronie przyjaciół i rodziny w naszym nowo odnowionym ogrodzie. Dowiedz się więcej:

Zobacz również: 

 

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...