Wiertarko wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?

Przymierzając się do zakupu wkrętarko wiertarki, spotkałeś się pewnie z wieloma parametrami, które rozróżniają poszczególne modele. Oprócz mocy, momentu obrotowego, momentu siły, wagi czy ilości biegów z pewnością przewijał się tam rodzaj silnika — szczotkowy lub bezszczotkowy. Czym konkretnie różnią się te silniki i który wybrać przy zakupie wkrętarki? Wyjaśniamy i podpowiadamy.

Silniki szczotkowe a bezszczotkowe - jaka jest różnica?

Oba modele silników szczotkowe czy bezszczotkowe spotykane są nie tylko we wkrętarkach. Mają one zastosowanie w szeregu różnych elektronarzędzi, dlatego warto jest znać zasadę ich działania, aby później bez problemu wybierać narzędzia dopasowane do naszych potrzeb. Na czym polega różnica między nimi? Na zastosowanym mechanizmie działania. Silniki szczotkowe są typem silnika komutatorowego. Ich działanie opiera się na obrocie grafitowych szczotek. Wchodzą one w kontakt z komutatorem oraz uzwojeniem na wirniku. Zasilają komutator, wytwarzając pole magnetyczne, które reaguje z magnesami otaczającymi całą konstrukcję. Te obracają motor. W wyniku tego działania, za pomocą przekładni uzyskujemy obrót wrzeciona w wiertarko wkrętarce. Silniczek bezszczotkowy również działa na podstawie wytwarzanie pola magnetycznego, jednak w tym przypadku wyeliminowane zostały szczotki i komutator. Zamiast tego użyty został rotor z przytwierdzonymi na stałe magnesami neodymowymi wraz ze stalowym korpusem z uzwojeniem, a dodatkowo silnik wyposażono w komplet łożysk. Działanie tego rodzaju silnika polega na sekwencyjnym zasilaniu cewki — jednej po drugiej. Cewki wytwarzają ciągle zmieniające się pole magnetyczne. Oddziałuje ono na magnesy znajdujące się w silniku. W konsekwencji czego rotor zaczyna się obracać.

Wkrętarki szczotkowe czy bezszczotkowe - wady i zalety

Poznaliśmy już różnice w budowie i działaniu silników szczotkowych i bezszczotkowych. Podsumujmy zatem jakie są wady i zalety obu rodzajów i na który warto się zdecydować przy zakupie wkrętarki bezszczotkowej do przydomowego warsztatu. Największą zaletą wiertarko wkrętarek z silnikiem szczotkowym jest zdecydowanie jego niższa cena. Ze względu na dostępność części i popularyzację tego rodzaju silnika — wkrętarki szczotkowe są tańsze w produkcji. Ich wadą jest natomiast dość duża awaryjność i zawodność. Szczotki z czasem się wycierają, zużywają i zwyczajne gorzej pracują. Przez to trzeba je częściej wymieniać. Jeśli planujesz sporadyczne wykorzystanie tego sprzętu w domu — do okazjonalnego skręcania nowych mebli czy przykręcenia nowego obrazka na ścianie, powyższe wady nie powinny stanowić większego problemu i tańszy model zdecydowanie wystarczy na twoje potrzeby. Jeśli dysponujesz natomiast większym budżetem na zakup nowego elektronarzędzia do swojego warsztatu, zdecydowanie polecamy skłonić się kup zakupie wkrętarki bezszczotkowej. Ma ona zdecydowanie więcej zalet. Pracuje dłużej w porównaniu do wkrętarek z silnikiem szczotkowym. Zużywa też mniej prądu, dlatego jest idealny w wypadku wiertarko wkrętarek akumulatorowych. Jest mniejszy i lżejszy. Ma większą moc i lepszy moment obrotowy. Wkrętarka bezszczotkowa jest również sprzętem mniej awaryjnym. Jego wadą jest natomiast większa cena.

Wiertarko wkrętarka bezszczotkowa

Do domowego warsztatu, jak i profesjonalnego użytku zdecydowanie polecamy wybór modeli z silniczkiem bezszczotkowym. To sprzęt, który posłuży ci na lata i będzie bezawaryjny, bez względu na to, czy będziesz używał go kilka razy do roku, czy każdego dnia. Warto pomyśleć nad wkrętarką akumulatorową, która zapewni ci największą mobilność i pozwoli na pracę zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...