Wiertarko-wkrętarka - jaką wybrać? Najczęściej zadawane pytania cz. 1

Planujesz zakup wiertarko-wkrętarki, ale nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować? Twoją głowę zaprząta mnóstwo pytań, ale boisz się zapytać sprzedawcy? W naszym poradniku dotyczącym elektronarzędzi znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie dotyczące wyboru elektronarzędzi, a konkretniej wiertarko-wkrętarek.  

Ten wpis ma na celu przede wszystkim pomóc naszym klientom w doborze możliwie najlepszego rozwiązania, czyli takiego, które będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika. Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania związane zarówno z samym zastosowaniem wiertarko-wkrętarek, jak i konkretnymi parametrami. Podpowiemy w nim, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak poprawnie użytkować i przechowywać takie narzędzia. Koniecznie zostań z nami!

Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka — co lepsze?

Wiele osób (szczególnie tych poszukujących wiertarko-wkrętarki do celów amatorskich) zadaje nam pytanie co będzie dla niego lepszym wyborem: wiertarka, czy wiertarko-wkrętarka. Otóż nie udzielimy tutaj jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak możemy nieco przybliżyć charakterystykę obu urządzeń. 

Wiertarka to uniwersalne urządzenie, za którego pomocą możemy wykonać otwory w takich materiałach jak drewno, metal, cegła czy tworzywa sztuczne. Zazwyczaj wiertarki zasilane są sieciowo, co znacząco odróżnia je od wiertarko-wkrętarek, które występują również w wersji akumulatorowej oraz udarowej. 

Wiertarko-wkrętarka to z kolei urządzenie, które  oferuje zarówno możliwości klasycznej wiertarki, jak i wkrętarki. Dzięki temu za pomocą tego urządzenia wykonamy nie tylko same otwory w różnych powierzchniach, ale możemy sobie pozwolić również z jej pomocą na wkręcanie i wykręcanie śrub. Podsumowując wiertarki to urządzenia jednowymiarowe, pozwalające wyłącznie na wykonywanie otworów, wiertarko-wkrętarki zaś umożliwiają wygodne wiercenie otworów oraz szybkie i wygodnie odkręcanie i dokręcanie śrub. 

Czym się kierować przy zakupie wiertarko-wkrętarki? Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie urządzenia, jakim jest wiertarko-wkrętarka warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów i funkcji, aby wybrać narzędzie, które najlepiej spełni nasze potrzeby. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Moc — moc wiertarko-wkrętarki jest mierzona w watach (W). Im wyższa moc, tym większa zdolność narzędzia do wykonywania trudniejszych zadań. Dla zastosowań domowych zazwyczaj wystarczy moc w zakresie 500-1000 W.
  • Obroty na minutę (RPM) - to parametr mówiący o prędkości obrotowej narzędzia. Wiertarko-wkrętarka o regulowanej prędkości obrotowej pozwala dostosować ją do różnych materiałów i zadań. Wyższy moment obrotowy ułatwia wkręcanie wkrętów i pracę z twardszymi materiałami.
  • Rodzaj uchwytu — wiertarko-wkrętarki mogą mieć uchwyty bezkluczowe (szczękowy) lub kluczowe. Uchwyty bezkluczowe są wygodne w użyciu, ale mogą mieć nieco mniej siły trzymania wiertła.
  • Waga urządzenia — jeśli planujemy korzystać z narzędzia przez dłuższy czas, zwróćmy uwagę na jego wagę. Lżejsze modele są bardziej ergonomiczne i mniej męczące podczas długotrwałego użytkowania.
  • Akumulator czy zasilanie sieciowe — decydując się na wiertarko-wkrętarkę akumulatorową, zwróćmy również uwagę na czas pracy na jednym ładowaniu baterii oraz na sam czas ładowania sprzętu.
  • Dodatkowe funkcje — niektóre modele mogą mieć dodatkowe funkcje, takie jak oświetlenie LED, wskaźnik poziomu baterii, systemy bezpieczeństwa czy systemy regulacji momentu obrotowego. To istotne, w kontekście wygodniejszej i efektywniejszej pracy. 
  • Marka i opinie — zwróćmy również uwagę na markę narzędzia. Renomowani producenci, jak np. Hikoki często oferują lepszą jakość i dłuższą żywotność. Przeczytaj także recenzje i opinie innych użytkowników, aby dowiedzieć się, jak narzędzie sprawuje się w praktyce.

Jaką wiertarko-wkrętarkę kupić do domu? 

Wybór rodzaju zasilania wiertarko-wkrętarki będzie uwarunkowany przede wszystkim tym, do jakich zadań chcemy ten sprzęt użytkować. Jeśli chodzi o prace domowe to z powodzeniem możemy zdecydować się na wiertarko-wkrętarkę akumulatorową. To poręczne i w pełni mobilne urządzenie sprawdzi się do drobnych prac w obrębie gospodarstwa domowego, jednak nie tylko… Dostępne w naszym sklepie akumulatorowe wiertarko-wkrętarki Hikoki oferują na tyle dużą moc i wydajność, że z powodzeniem można je stosować w warsztatach, czy przy pracach remontowych. 

Wiertarko-wkrętarkę sieciową charakteryzuje zasilanie stałe (z gniazdka elektrycznego), co oznacza brak konieczności martwienia się o naładowanie baterii. Takie modele bardzo często wykazują się większą mocą w porównaniu do wiertarko-wkrętarek akumulatorowych, jednak mają jedną zasadniczą wadę — ich pole manewru ograniczone jest długością kabla. 

Najnowsze na blogu

Jak zorganizować przestrzeń w warsztacie? Praktyczne porady i wskazówki

Jedną z kluczowych kwestii jest organizacja naszej przestrzeni warsztatowej w sposób...

Ochrona wzroku podczas pracy z narzędziami

Odpowiednie zabezpieczenie wzroku to wyzwanie przy bardzo wielu pracach – od drobnych...

Zszywacze – przegląd rodzajów i możliwości

Zszywacze, zwane czasami również takerami to proste urządzenia, z którymi spotkała się...

Wkręty – efektywne i bezpieczne konstrukcje

Łączą elementy konstrukcji, wspierają, zapewniają bezpieczeństwo oraz wygodę w...

Odkurzacz warsztatowy - kiedy Ci się przyda?

Czy zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza warsztatowego, ale nie jesteś pewien, czy...