Wiertarki stołowe do warsztatu — jak wybrać dobrze?

Wiertarki stołowe są kluczowym narzędziem w każdym warsztacie, oferując precyzję i wszechstronność wiercenia otworów w różnych materiałach. Wybór odpowiedniego  sprzętu może być jednak dla nas wyzwaniem, biorąc pod uwagę różne modele i parametry dostępne na rynku. W tym artykule omówimy, najważniejsze aspekty związane z wiertarkami stołowymi (kolumnowymi). Odpowiemy na najczęściej stawiane pytania dotyczące ich budowy, zastosowania, oraz parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu.

Czym są wiertarki stołowe?

Wiertarki stołowe (inaczej nazywane także wiertarkami kolumnowymi) to narzędzia, które pozwalają na precyzyjne wiercenie otworów w różnych materiałach, takich jak drewno, metal, czy tworzywa sztuczne.  Wiertarkę stołową od tradycyjnej wiertarki i młotowiertarki odróżnia przede wszystkim fakt, że jest to narzędzie stacjonarne, ustawione na stole roboczym, który zapewnia stabilność podczas pracy i niespotykaną wygodę dla operatora. Wiertarka stołowa kolumnowa nie posiada zatem elementu, tzw. pistoletowej rękojeści ani bocznego uchwytu. To urządzenie nie jest również tak mobilne jak tradycyjna wiertarka, jednak  gwarantuje precyzję pracy, którą w tak zaawansowanym stopniu trudno uzyskać przy pomocy urządzenia ręcznego. 

Omawiana wiertarka stołowa służy przede wszystkim do wykonywania precyzyjnych, długich serii powtarzalnych nawiertów. I choć narzędzie to wykorzystywane jest przede wszystkim przez profesjonalistów, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazło zastosowanie w amatorskich warsztatach, czy przydomowych garażach, gdzie majsterkowicze chętnie podejmują się różnych zajęć. 

Budowa wiertarki stołowej

Skoro wiemy już, czym jest i jak działa stołowa wiertarka, to warto również wspomnieć kilka słów o samej budowie takiego urządzenia. Otóż składa się ona z kilku kluczowych elementów, do których należy zaliczyć: 

  • Stół roboczy — to platforma, na której umieszczamy materiał do wiercenia. Stół jest zazwyczaj regulowany, co umożliwia dostosowanie położenia w zależności od potrzeb.
  • Wrzeciono — wrzeciono wiertarki stołowej to ruchome narzędzie, które przenosi ruch obrotowy na wiertło. Jest to element, który jest opuszczany w dół, aby wykonać otwór.
  • Uchwyt do wiertarki stołowej — to miejsce, w którym umieszczane jest wiertło lub narzędzie wiertła. Istnieją różne rodzaje uchwytów do wiertarki stołowej, w tym uchwyty kluczowe i bezkluczowe, które pozwalają na zamocowanie narzędzi.

Najważniejsze cechy wiertarki stołowej

Jak już wspomnieliśmy wiertarka stołowa kolumnowa znacząco różni się od tradycyjnych modeli trzymanych w ręku, niemniej posiada ona szereg równie praktycznych cech, o których nie sposób nie wspomnieć. Należą do nich m.in.

  • Pełna stabilność — wiertarka stołowa musi być stabilna, aby zapewnić precyzję wiercenia. Solidna konstrukcja oraz odpowiednio zaprojektowany stół roboczy są kluczowe.
  • Regulacja głębokości — możliwość regulacji głębokości wiercenia pozwala na dostosowanie otworu do określonych wymagań.
  • Regulacja prędkości — wiertarki stołowe często oferują różne prędkości obrotowe, co jest istotne w zależności od materiału, który jest wiercony.
  • Moc — moc urządzenia wpływa na jego wydajność i zdolność do wiercenia w trudnych materiałach.

Zastosowanie wiertarki stołowej

Wiertarki stołowe mają szerokie zastosowanie. Ze względu na swoją budowę oraz wysoką precyzję pracy sprawdzają się w warsztatach wykonujących różne profesje. 

Bez wątpienia wiertarka stołowa kolumnowa przydaje się w pracach stolarskich. Jest idealna do wiercenia otworów w drewnie, co jest niezbędne przy produkcji mebli czy innych elementów drewnianych. Wiertarki stołowe pozwalają na precyzyjne wiercenie w metalu, co jest ważne w branży metalowej i przemysłowej. Ponadto takie wiertarki wykorzystywane są również w elektronice do wiercenia otworów w obudowach i płytach drukowanych.

Na jakie parametry wiertarki stołowej należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wyborze wiertarki stołowej warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, po to, aby wybrać możliwie najlepsze dla siebie rozwiązanie. Poza oczywiście samym wyglądem urządzenia wagą i rozmiarem warto również zwrócić uwagę na parametry bardziej techniczne.

Odległość wiercenia

Odległość od wrzeciona wiertarki stołowej do krawędzi stolika roboczego wpływa na możliwość umieszczenia materiału do wiercenia. Im większa odległość, tym większe materiały można obsłużyć.

Minimalna i maksymalna średnica wiercenia

Warto sprawdzić, jaką średnicę otworu można wykonać w danym modelu. Im większa średnica, tym bardziej wszechstronne zastosowanie.

Prędkość obrotowa wiertarki stołowej

Regulowana prędkość obrotowa pozwala na dostosowanie wiercenia do różnych materiałów. Materiały twarde wymagają niższej prędkości, podczas gdy materiały miękkie mogą być wiercone przy wyższych obrotach.

Moc urządzenia

Moc urządzenia ma wpływ na jego wydajność. Warto wybrać wiertarkę stołową o odpowiedniej mocy do planowanych zadań.

Jaką wiertarkę stołową wybrać? Podsumowanie

Ostateczny wybór wiertarki stołowej zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju prac, jakie planujemy wykonywać. Jeśli zależy  nam na precyzji i stabilności, wiertarka stołowa kolumnowa może być doskonałym wyborem. Jeśli potrzebujesz narzędzia do profesjonalnych zastosowań, wiertarka przemysłowa zapewni niezawodność i wydajność.

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...