Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas remontów, jak i warsztatach (zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich). Służą przede wszystkim do przycinania, obcinania oraz przecinania elementów z różnego rodzaju materiałów — głównie z drewna i metalu, ale czasami również plastiku i innych. A to, który z materiałów będziemy w stanie obrabiać naszą pilarką, zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju dobranych tarcz do cięcia. Wśród tych najpopularniejszych wyróżnić należy oczywiście tarcze do wspomnianego już cięcia metalu i drewna. Co warto o nich wiedzieć?  Jak dobrać te odpowiednie i na co zwrócić uwagę przy takim zakupie? Podpowiadamy!

Tarcze do cięcia — jak są zbudowane?

Tarcze do cięcia, czy to metalu, czy drewna są powszechnie znane i dostępne w niemal każdym sklepie budowlanym. Wśród oferowanych przez producentów takiego osprzętu produktów, wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje tarcz pilarskich, które różnią się od siebie zarówno sposobem, jak i materiałem wykonania. 

Pierwsze z nich to tarcze jednorodno materiałowe wykonane ze stali, drugie to z kolei tarcze dwumateriałowe, których korpus wykonany jest ze stali, zęby zaś – ze spiekanych węglików. To właśnie ten drugi rodzaj tarcz do cięcia jest najchętniej wybierany zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Niektóre tarcze posiadają również specjalne nacięcia, zwane szczelinami dylatacyjnymi, pozwalającymi na sprawne odprowadzanie ciepła oraz redukcję powstającego hałasu, oraz wibracji. Takie rozwiązanie znacząco podnosi komfort pracy, a także wpływa na jej efektywność. 

Podstawowe parametry tarcz pilarskich

Aby móc skutecznie dobrać i poprawnie użytkować tarcze pilarskie, należy zapoznać się z ich kluczowymi parametrami. A do tych z pewnością należy: 

  • Liczba zębów – to najważniejszy parametr, na który należy zwrócić uwagę przed wyborem tarczy do cięcia. To od liczby zębów na ostrzu tarczy w głównej mierze zależeć będzie precyzja, prędkość oraz to, jaki materiał będzie można nimi ciąć. Podstawowa zasada mówi, że im cieńszy oraz twardszy materiał do obróbki, tym więcej zębów powinno znajdować się na tarczy. 
  • Kształt zębów – to parametr, który odpowiada za wydajność oraz jakość cięcia poszczególnych materiałów, dlatego jest równie istotny co liczba zębów. Wśród modeli dostępnych na rynku wyróżnić możemy tarcze z zębami trapezowymi, szerokimi  oraz prostymi.
  • Kąt natarcia – od tego parametru zależeć będzie przebieg procesu cięcia. Dopasowuje się go do właściwości, jakie posiadają przygotowane do obróbki materiały. 
  • Zewnętrzna średnica tarczy – pozwala dopasować rozmiar tarczy do posiadanego przez nas urządzenia. Wartości dla tego parametru znajdziemy w specyfikacji oraz tabliczce znamionowej urządzenia. 
  • Otwór mocujący – sama wartość średnicy tarczy do cięcia to za mało, aby móc prawidłowo dopasować tarczę do pilarki. Liczy się także średnica otworu mocującego, inaczej zwana, średnicą wewnętrzną. 
  • Szerokość zęba – od tego parametru zależeć będzie precyzyjność oraz szczegółowość wykonywanych cięć, a także wydajność samej pracy.  

Tarcze do cięcia metalu — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Precyzyjne cięcie elementów metalowych, czy stalowych, to jedna z podstawowych czynności wykonywana zarówno w warsztatach, jak i na placach budowy. W związku z tym, że prace te wykonuje się stosunkowo często, a same czynności mogą wymagać innych efektów końcowych, do prac z tym związanych wykorzystuje się wspomniane wcześniej pilarki, ale także w niektórych sytuacjach również szlifierki. Jak zatem wybrać odpowiednią tarczę, która będzie dostosowana zarówno do naszego urządzenia, jak i rodzaju obrabianego materiału? 

Na początku sprawdźmy, czy średnica danej tarczy do cięcia metalu jest kompatybilna z naszym narzędziem. Popularnym rozwiązaniem są tarcze do cięcia metalu 350 mm wykonane z materiału ściernego, o jednolitym gładkim wykończeniu. Taki osprzęt najczęściej sprawdza się do prac z materiałami o niewielkiej grubości. Znajdzie zastosowanie przy pracy ze stalą czarną oraz stopach niekonstrukcyjnych. Z kolei przy cięciu stali grubej, o twardej strukturze powinniśmy zdecydować się na tarcze zakończone zębami. Warto również rozważyć wybór tarczy do cięcia wykonanej z dwóch materiałów — stali w części konstrukcyjnej i zębów z węglika spiekanego, a także posypki diamentowej, lub innego materiału o dużej twardości.

Tarcze do cięcia drewna — jaka będzie odpowiednia? 

Drewno w przeciwieństwie do metalu charakteryzuje się znacznie niższym poziomem twardości, dlatego tarcza do cięcia drewna nie będzie wykonana z bardzo twardych wytopów, jak w przypadku tarczy do metalu. 

Do produkcji tego rodzaju tarcz pilarskich wykorzystywana jest stal o jednakowych parametrach. Ponadto ich cechą charakterystyczną jest dość specyficzny sposób wykończenia tarczy zębami, gdzie dodatkowo, w niektórych przypadkach mogą być one zakończone twardszymi płytkami. 

Tarcze do cięcia drewna bardzo często wykorzystuje się w pilarkach ręcznych, dlatego powszechnie spotykane są akcesoria o średnicy 180 mm.

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...