Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa? Którą wybrać?

Szlifierka to elektronarzędzia przeznaczone do obróbki powierzchni materiałów twardych, na przykład drewna lub betonu. W każdym przydomowym warsztacie powinna znaleźć się choć jedna szlifierka. Narzędzie to znajduje bowiem szereg zastosowań w domu i w ogrodzie. Przed zakupem nowego sprzętu warto jednak zastanowić się, jaka szlifierka najtrafniej odpowie na nasze potrzeby - oscylacyjna czy mimośrodowa. W poniższym artykule znajdziesz najpotrzebniejsze informacje na temat obu rodzajów szlifierek. Przyjemnej lektury!

Szlifierka oscylacyjna - kiedy warto po nią sięgnąć?

Szlifierka oscylacyjna to elektronarzędzie przeznaczone do wygładzania dużych, równych powierzchni lub delikatnie zaokrąglonych. Doskonale sprawdza się podczas obróbki takich materiałów jak drewno, gips, kamień czy beton. Jej nazwa nawiązuje do ruchu oscylacyjnego (wahadłowego) stopki, do której przymocowany jest papier ścierny o określonej gradacji. Poruszając się do przodu i do tyłu z dużą częstotliwością i niewielką amplitudą, szlifierka oscylacyjna poleruje wybraną powierzchnię. Wybierając szlifierkę oscylacyjną, warto mieć na uwadze, że korzystając z modeli wyposażonych w większą stopkę, szybciej uporamy się z pracą, z drugiej jednak strony modele o mniejszych gabarytach lepiej sprawdzą się podczas szlifowania mniejszych obiektów lub pracy w trudno dostępnych miejscach.

Czym charakteryzuje się szlifierka mimośrodowa?

W odróżnieniu od szlifierki oscylacyjnej, szlifierka mimośrodowa wykonuje zarówno ruch wahadłowy do przodu i do tyłu, jak i ruch obrotowy wokół własnej osi. Dzięki wymiennemu elastycznemu talerzowi, korzystając z szlifierki mimośrodowej, można polerować zarówno powierzchnie płaskie, jak i wklęsłe lub wypukłe. Szlifierka mimośrodowa znakomicie sprawdza się podczas obróbki takich materiałów jak drewno, stal czy kamień. Ruch obrotowy szlifierki mimośrodowej generuje drgania, dlatego jej obsługa wymaga większej siły niż ma to miejsce w przypadku szlifierek oscylacyjnych. Z jednej strony szlifierka mimośrodowa jest bardziej uniwersalna i przydaje się podczas większości prac szlifierskich, z drugiej natomiast jej obsługa wymaga większego doświadczenia. Wyróżniamy szlifierki mimośrodowe z ruchem niewymuszonym i wymuszonym.

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa - którą wybrać?

Zastanawiając się, którą szlifierkę wybrać - oscylacyjną czy mimośrodową, warto wpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego potrzebne jest nam narzędzie. Szlifierka oscylacyjna znakomicie sprawdza się bowiem w przypadku polerowania dużych, płaskich powierzchni. Znajduje ona także zastosowanie podczas usuwania trudnych zabrudzeń lub resztek zaschniętego kleju lub lakieru. Z kolei korzystając ze szlifierki mimośrodowej, łatwiej poradzić sobie ze szlifowaniem precyzyjnym. Jest ona także dobrym wyborem, gdy stoimy przed perspektywą szlifowania nierównych (wklęsłych lub wypukłych) powierzchni. Szlifierki mimośrodowe umożliwiają również pracę na bardziej zróżnicowanych materiałach. Ich wybór to dobra decyzja, gdy czeka nas szlifowanie elementów szpachlowanych, metalowych lub lakierowanych.

Na co zwrócić uwagę wybierając szlifierkę oscylacyjną lub mimośrodową?

Wiesz już w oparciu o jakie kryteria podjąć decyzję, którą szlifierkę wybrać - oscylacyjną czy mimośrodową. Pora, byś dowiedział się, na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając konkretny rodzaj szlifierki. Otóż są to:

  • moc silnika - parametr ten jest szczególnie ważny w przypadku szlifierek oscylacyjnych. Zdecydowanie bardziej warto zainwestować w szlifierki o wyższej mocy, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku modeli wyposażonych w funkcję odsysania pyłu znaczna część mocy silnika jest wykorzystywana właśnie w tym celu.
  • rodzaj zasilania - wyróżniamy szlifierki zasilane sieciowo, szlifierki akumulatorowe i pneumatyczne.
  • wielkość tarczy - większa tarcza umożliwia szybsze wykonanie pracy, z drugiej jednak strony mniejsza lepiej sprawdza się podczas obróbki powierzchni trudno dostępnych.
  • liczba oscylacji - wyższa liczba oscylacji umożliwia dokładniejszą i bardziej efektywną pracę.
  • mimośrodowość - podobnie jak w przypadku powyższego parametru, im wyższa mimośrodowość, tym lepiej.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...