Przewody pneumatyczne i węże — rodzaje, zastosowanie i kryteria wyboru

Pneumatyka to dla wielu osób wciąż temat zagadka. Tymczasem nie jest ona tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Jest to bowiem dziedzina inżynierii, która zajmuje się wykorzystaniem sprężonego powietrza do różnego rodzaju zastosowań. Jednym z kluczowych elementów składających się na układ pneumatyczny są przewody pneumatyczne oraz węże. Ich zadaniem jest nic innego jak możliwie swobodnego przepływu sprężonego powietrza od źródła do różnych urządzeń i narzędzi, np. wykorzystywanych w pracach budowlanych, czy warsztatowych, ale nie tylko… Jakie rodzaje przewodów pneumatycznych znajdziemy na rynku? Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, wybierając tego rodzaju akcesoria? O tym przeczytasz w naszym poradniku. 

Co to są przewody pneumatyczne?

Przewody pneumatyczne, inaczej nazywane także wężami pneumatycznymi, to nic innego jak elastyczne elementy, które umożliwiają przesyłanie sprężonego powietrza z kompresora lub innej źródłowej jednostki do maszyn, narzędzi, lub innych urządzeń, które to z kolei do swojego prawidłowego działania wymagają sprężonego powietrza. Te elementy są nieodłącznymi składnikami większości systemów pneumatycznych i hydraulicznych. 

Do czego służą przewody pneumatyczne? 

Pneumatyczne przewody wykorzystuje się w celu w celu zasilania różnych urządzeń, narzędzi, maszyn, w tym przewody pneumatyczne do przyczepy lub innego rodzaju systemów. Prezentujemy kilka kluczowych zastosowań przewodów pneumatycznych:

 • Zasilanie maszyn i narzędzi — przewody pneumatyczne są  wykorzystywane w przemyśle do napędu maszyn, w tym szeroko stosowane w transporcie, tzw. przewody do naczepy. Ponadto sprężone powietrze jest używane również do zasilania narzędzi do cięcia, szlifowania, wiercenia, malowania, kluczy pneumatycznych i wielu innych narzędzi produkcyjnych.
 • Sterowanie zaworami i elementami hydraulicznymi — systemy pneumatyczne wykorzystują przewody do sterowania zaworami i innymi elementami hydraulicznymi. Działa to na zasadzie regulacji przepływu sprężonego powietrza, co umożliwia kontrolę nad różnymi procesami przemysłowymi.
 • Automatyzacja — pneumatyczne przewody są często wykorzystywane w robotyce i systemach automatyzacji. Są używane do napędu robotów przemysłowych, co umożliwia im wykonywanie precyzyjnych i powtarzalnych ruchów.
 • Systemy hamulcowe — w niektórych pojazdach i maszynach, takich jak ciężarówki lub maszyny budowlane, przewody pneumatyczne są używane do systemów hamulcowych. Sprężone powietrze jest wykorzystywane do hamowania lub sterowania hamulcami.
 • Przemysł spożywczy i farmaceutyczny — w tych branżach przewody i węże stosowane są do różnych zastosowań, takich jak pakowanie, etykietowanie, przetwarzanie żywności i wielu innych, które wymagają czystego i niezawodnego źródła sprężonego powietrza.
 • Przemysł chemiczny — w niektórych przypadkach są używane w przemyśle chemicznym do przesyłania gazów lub substancji chemicznych w procesach produkcyjnych.

Jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy wyborze przewodów pneumatycznych?

Wybór odpowiednich przewodów pneumatycznych jest kluczowy dla skuteczności i bezpieczeństwa pracy systemu pneumatycznego. Oto kilka kryteriów, które należy uwzględnić przy wyborze takich przewodów:

 • Ciśnienie robocze — przewód musi być odpowiednio oceniony pod kątem ciśnienia, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne działanie.
 • Temperatura — upewnijmy się, że przewód pneumatyczny jest odpowiednio oceniony pod kątem zakresu temperatur, w którym będzie pracował.
 • Rodzaj medium — wybierzmy przewód, który jest kompatybilny z rodzajem sprężonego powietrza lub innego medium, które będzie przesyłane przez system.
 • Promień gięcia — upewnijmy się, że przewód ma odpowiedni promień gięcia dla danej aplikacji.

Ponadto warto również zwrócić uwagę na średnicę wewnętrzną takiego przewodu. Wyróżnić tutaj należy: 

 • przewód pneumatyczny 6mm
 • przewód pneumatyczny 8mm
 • przewód pneumatyczny 10mm
 • przewód pneumatyczny 12mm
 • przewód pneumatyczny 16mm. 

Również długość przewodu ma ogromne znaczenie. Zdecydować się można bowiem na przewód krótki — kilkucentymetrowy, jak i długie przewody i węże o długości nawet kilkudziesięciu metrów, tzw. przewody pneumatyczne zwijane

Jakie są rodzaje przewodów pneumatycznych i z jakich materiałów są wykonywane?

Przewody pneumatyczne dzielimy na spiralne oraz proste. Najczęściej wykorzystywane są one do zasilania odbiorników przez instalację pneumatyczną w warsztatach, lakierniach, a także w branży motoryzacyjnej czy budowlanej. Idealnie nadają się do podłączania narzędzi pneumatycznych (wiertarek, kluczy pneumatycznych, szlifierek, młotów pneumatycznych, pistoletów do zszywek, itp.)

Z racji tego, że węże spiralne i proste wykorzystywane są w różnych dziedzinach i różnych środowiskach, to wymagają różnego poziomu elastyczności oraz twardości. W związku z tym do ich produkcji wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. W sklepie internetowym Jedmar.pl znajdziemy:

 • Przewody gumowe — są elastyczne i wytrzymałe, nadają się do wielu zastosowań przemysłowych.
 • Przewody z tworzyw sztucznych — są lekkie i łatwe w instalacji, ale mogą być mniej odporne na ekstremalne warunki.
 • Przewody z tworzyw sztucznych ze wzmocnieniem — te przewody mają wzmocnienie w postaci włókien lub drutu, co zwiększa ich wytrzymałość.
 • Przewody z tworzyw sztucznych o dużej elastyczności — idealne do zastosowań wymagających dużego promienia gięcia, na przykład w układach pneumatycznych maszyn.
 • Przewody nierdzewne — ich odporność na korozję sprawia, że są odpowiednie do zastosowań w warunkach agresywnych, takich jak przemysł chemiczny.

Jak prawidłowo dobrać przewód pneumatyczny do złączki?

Nie ma wątpliwości co do tego, że przewody pneumatyczne (zarówno przewody spiralne, jak i proste) są niezwykle istotnymi elementami w systemach pneumatycznych, które umożliwiają przepływ sprężonego powietrza. Wybór odpowiednich przewodów i ich właściwa konserwacja są kluczowe dla efektywnego i bezpiecznego działania systemu pneumatycznego. Dlatego podczas doboru przewodu pneumatycznego bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie przewodu do złącza.  Należy zwrócić uwagę na rodzaj złączki, rozmiar oraz rodzaj gwintu. Przewód powinien być odpowiednio dopasowany do złączki, aby zapobiec wszelkim możliwym wyciekom i uszkodzeniom. Warto również pamiętać o korzystaniu z odpowiednich narzędzi do montażu, aby zapewnić szczelność i trwałość takiego połączenia.

Najnowsze na blogu

Jak bezpiecznie użytkować elektronarzędzia HIKOKI?

Elektronarzędzia Hikoki (dawniej Hitachi) to znane i cenione narzędzia wśród...

Wiertarka czy młotowiertarka — która narzędzie jest odpowiednie dla Ciebie?

Wiertarka i młotowiertarka to dwa bardzo popularne narzędzia wybierane zarówno przez...

Wiertarki stołowe do warsztatu — jak wybrać dobrze?

Wiertarki stołowe są kluczowym narzędziem w każdym warsztacie, oferując precyzję i...

Na co zwrócić uwagę, kupując bruzdownicę? Praktyczne porady

Elektronarzędzia to dość mocno rozbudowana kategoria produktów, w której tuż obok...

Wiertarko-wkrętarka - jaką wybrać? Najczęściej zadawane pytania cz. 1

Planujesz zakup wiertarko-wkrętarki, ale nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować?...