Pilarki — rodzaje i zastosowanie

Pilarki stanowią bardzo szeroką kategorię produktową wśród elektronarzędzi. W zależności od danego modelu, pilarki sprawdzają się w pracach budowlanych, remontowych, warsztatowych, a także ogrodowych. Jednym z kryteriów wyboru pilarki do cięcia jest sposób jej zasilania. Nie bez znaczenia jednak jest również sama budowa takiego urządzenia oraz konkretne przeznaczenie. W poniższym wpisie pragniemy jeszcze bliżej zapoznać naszych czytelników z wariantami dostępnymi na rynku. Opowiemy o najpopularniejszych rodzajach pilarek oraz ich zastosowaniu. Serdecznie zapraszamy!

Pilarki — niezastąpione w budowlance, stolarstwie i ogrodnictwie

Nie mamy wątpliwości co do tego, że w każdym domu, warsztacie, czy na placu budowy powinna znaleźć się dobrej jakości pilarka. Takie urządzenia sprawdzają się przede wszystkim do przecinania różnego rodzaju elementów, wykonanych z różnych materiałów i o różnej grubości.  

W zależności od zakresu wykonywanych prac należałoby dobrać odpowiedni rodzaj pilarki. A tych na rynku elektronarzędzi oraz urządzeń spalinowych nie brakuje. Poniżej prezentujemy pilarki sklasyfikowane odpowiednio pod kątem sposobu zasilania, budowy oraz zastosowania. 

Typy pilarek pod względem sposobu zasilania

 • Pilarki Elektryczne - pilarki elektryczne to jedne z najpopularniejszych narzędzi do cięcia, wykorzystywane zarówno w pracach domowych, jak i profesjonalnych. Dzielą się na dwie główne kategorie: pilarki z kablem zasilającym i pilarki akumulatorowe.
  • Pilarki elektryczne z Kablem - te modele działają poprzez podłączenie do źródła zasilania elektrycznego. Charakteryzują się stałą mocą i niezależnością od poziomu naładowania baterii. Są wygodne do prac o dłuższym czasie użytkowania i pracach w miejscach z dostępem do prądu.
  • Pilarki Akumulatorowe - pilarki akumulatorowe działają na zasilanie bateryjne. Są przenośne i oferują większą mobilność. Doskonale nadają się do prac wykonywanych na placu budowy lub w miejscach, gdzie występuje  ograniczony dostęp do prądu. Ich wydajność może być uzależniona od pojemności baterii.
 • Pilarki Spalinowe - pilarki spalinowe to narzędzia o większej mocy, które wykorzystują paliwo (zwykle benzynę) do napędzania silnika spalinowego. Są idealne do cięcia drewna na większą skalę, prac w terenie i w warunkach, gdzie prąd elektryczny jest niedostępny. Są stosowane zarówno w pracach budowlanych, jak i w pracach leśnych czy rolniczych.

Rodzaje pilarek ze względu na budowę

 • Pilarki tarczowe ręczne - to uniwersalne narzędzia ręczne, które użytkownik trzyma w ręku podczas cięcia. Charakteryzują się kompaktowym designem i wygodnym chwytem. Są idealne do precyzyjnych cięć w różnych materiałach, zarówno na placu budowy, jak i w pracach domowych czy warsztatowych.
 • Pilarki tarczowe stołowe - to narzędzia stacjonarne, które posiadają solidny blat roboczy i wbudowaną prowadnicę. Są wykorzystywane do cięcia większych arkuszy materiałów, takich jak płyty drewnopochodne czy metalowe. Charakteryzują się stabilnością i precyzją cięcia.
 • Pilarki tarczowe przecinające - tego rodzaju pilarki są dedykowane do cięcia wzdłużnego materiałów, takich jak drewno lub metal. Posiadają dwie prowadnice, które utrzymują materiał podczas cięcia. Są stosowane w pracach, gdzie wymagane jest dokładne cięcie na długość.
 • Pilarki tarczowe na szynie prowadzącej - to narzędzia montowane na specjalnej szynie, która zapewnia precyzję i prostoliniowość cięcia. Wykorzystywane są głównie do cięcia długich materiałów, takich jak deski czy płyty.

Rodzaje pilarek ze względu na zastosowanie

 • Pilarki tarczowe do drewna - to wszechstronne narzędzia, które umożliwiają precyzyjne cięcie drewna o różnych grubościach. Wykorzystywane są w pracach stolarskich, budowlanych oraz remontowych. Modele ręczne i stołowe oferują różnorodność cięć, od poprzecznych do skośnych.
 • Pilarki do cięcia metalu - wyposażone są w specjalne tarcze do cięcia metalu. Są stosowane w pracach stolarskich, konstrukcyjnych oraz warsztatowych. Ich konstrukcja i moc pozwalają na skrawanie różnych rodzajów metalu.
 • Pilarki do betonu i kamienia - te modele posiadają tarcze diamentowe, które umożliwiają skuteczne cięcie twardych powierzchni. Są nieodzowne w pracach budowlanych, remontowych oraz przy tworzeniu ścieżek i otworów w betonie czy kafelkach.
 • Pilarki wielofunkcyjne -  to narzędzia, które umożliwiają różne rodzaje cięć, takie jak cięcie pod kątem, wzdłużne i poprzeczne. Są użyteczne w pracach, gdzie wymagane są różnorodne techniki cięcia, na przykład w projektach DIY czy przy układaniu parkietu.

Pilarki — podsumowanie

Pilarki w różnych odmianach stanowią fundament narzędzi w dziedzinie budownictwa, remontów, ogrodnictwa i jeszcze kilku innych branż. Wybór odpowiedniego typu pilarki akumulatorowej, elektrycznej, czy spalinowej powinien być w pierwszej kolejności uwarunkowany tym, jaki rodzaj prac przewidujemy wykonywać. Inna bowiem pilarka posłuży nam do cięcia drewna i przycinania krzewów w ogrodzie, inna zaś do cięcia metalowych elementów na placu budowy.  Bez względu jednak na zastosowanie, rodzaj zasilania czy konstrukcję, pilarki są narzędziem kluczowym do osiągnięcia profesjonalnych rezultatów w dziedzinie cięcia.

Najnowsze na blogu

Jak bezpiecznie użytkować elektronarzędzia HIKOKI?

Elektronarzędzia Hikoki (dawniej Hitachi) to znane i cenione narzędzia wśród...

Wiertarka czy młotowiertarka — która narzędzie jest odpowiednie dla Ciebie?

Wiertarka i młotowiertarka to dwa bardzo popularne narzędzia wybierane zarówno przez...

Wiertarki stołowe do warsztatu — jak wybrać dobrze?

Wiertarki stołowe są kluczowym narzędziem w każdym warsztacie, oferując precyzję i...

Na co zwrócić uwagę, kupując bruzdownicę? Praktyczne porady

Elektronarzędzia to dość mocno rozbudowana kategoria produktów, w której tuż obok...

Wiertarko-wkrętarka - jaką wybrać? Najczęściej zadawane pytania cz. 1

Planujesz zakup wiertarko-wkrętarki, ale nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować?...