Piła łańcuchowa do jesiennych porządków w ogrodzie — jaką wybrać?

Jesień to bez wątpienia bardzo pracowity czas dla wszystkich właścicieli ogrodów, czy działek. Jest to bowiem idealny moment na to, aby wykonać ostatnie porządki i prace pielęgnacyjne roślin, nim przyjdą chłodne , niekiedy nawet siarczyste poranki. Aby jednak takie prace przebiegały szybko i sprawnie, a przede wszystkim efektownie warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia ogrodowe. Podstawą są oczywiście dobrej jakości rękawice, grabie, czy szpadel, ale przydatny okaże się także bardziej profesjonalny sprzęt, jak chociażby piła łańcuchowa. Jaka piła łańcuchowa do jesiennych prac w ogrodzie sprawdzi się najlepiej — elektryczna, akumulatorowa czy spalinowa? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu? O tym przeczytasz w naszym poradniku, do którego serdecznie zapraszamy. 

Prace porządkowe w ogrodzie, które należy wykonać jesienią z wykorzystaniem piły łańcuchowej

Jesień to specyficzny czas. Z jednej strony możemy obserwować piękne, kolorowe liście, które raz po raz opadają do naszych ogrodów, tworząc swego rodzaju dywan, z drugiej zaś łamane przez wiatr gałęzie (często bardzo długie i grube) zalegają na naszych grządkach, tworząc nie tylko mało estetyczny widok, ale bardzo często stając się dla nas swego rodzaju zagrożeniem. O ile zalegającymi w ogrodzie liśćmi,  jesteśmy sobie w stanie łatwo poradzić przy pomocy grabi czy dmuchawy do liści, o tyle w przypadku ciężkich gałęzi musimy zainwestować w dobrą piłę łańcuchową

Piły i pilarki Hikoki dostępne na rynku, w tym modele łańcuchowe okazują się przydatne w wielu sytuacjach, a jedną z nich są właśnie jesienne porządki w ogrodzie. Zanim jednak do nich przystąpimy, warto zastanowić się, jaką piłę łańcuchową wybrać. Otóż na rynku znajdziemy różnego rodzaju urządzenia — o różnej mocy, czy specyfice działania. Na początku warto jednak zwrócić uwagę na sam sposób zasilania takiego urządzenia. Tutaj wyróżnić możemy: 

  • Piły łańcuchowe akumulatorowe — to wygodne w użytkowaniu bezprzewodowe urządzenia, z których pomocą wykonamy większość prac ogrodowych i nie tylko… Są doskonałe do przycinania gałęzi drzew i krzewów, a także wycinania roślin. Co ciekawe za pomocą akumulatorowej piły łańcuchowej z powodzeniem potniemy drewno na opał, czy wykonamy inne prace związane z cięciem i przycinaniem drewna. 
  • Piły łańcuchowe  elektryczne — te urządzenia zasilane są siecią elektryczną, a zatem  są wydajniejsze niż modele akumulatorowe, jednak pamiętać należy o jednej bardzo ważnej rzeczy — takie piły organiczne są kablem. Z ich pomocą wykonamy prace wyłącznie na określonym obszarze.  Piły akumulatorowe wymagają regularnego ładowania baterii, jednak mają nieograniczone pole manewru, jeśli jednak chodzi o elektryczne piły łańcuchowe to tutaj mamy pewne ograniczenia w swobodnym poruszaniu się po ogrodzie. 
  • Piły łańcuchowe  spalinowe — to najmocniejsze pod względem mocy urządzenia, dzięki czemu sprawdzą się do nawet ciężkich prac ogrodowych. Są idealne do wycinania dużych drzew i cięcia drewna opałowego. Tym, co z pewnością powinno zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu poza ogromną wydajnością, to dość duży poziom hałasu, który generowany  jest  przez urządzenie w trakcie cięcia. 

Parametry piły łańcuchowej, na które warto zwrócić uwagę

Przy wyborze piły łańcuchowej poza sposobem zasilania, warto zwrócić również uwagę na kilka istotnych parametrów: Należą do nich: 

  • Moc urządzenia — im wyższa moc piły, tym łatwiej będzie jej poradzić sobie z cięższymi zadaniami.
  • Długość prowadnicy — długość prowadnicy wpływa na to, jak grube gałęzie lub kłody możemy  pociąć. Ten parametr warto dobrać zgodnie z pracami, które planujemy wykonać.
  • Bezpieczeństwo — przed wyborem konkretnego urządzenia, upewnijmy się, że piła jest wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak hamulec łańcucha i blokadę.

Jak bezpiecznie obchodzić się z piłą łańcuchową w ogrodzie

Praca z piłą łańcuchową może nieść za sobą pewnego rodzaju ryzyko, dlatego zawsze należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na wstępie należy zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi takiego urządzenia oraz stosować się do wszelkich wytycznych producenta. Pamiętać należy również o noszeniu odpowiedniego sprzętu ochronnego. Powinien być zastosowany kask, okulary ochronne, słuchawki i rękawice. 

Piła łańcuchowa to urządzenie skierowane do prac na świeżym powietrzu. Należy również  pamiętać o tym, aby w trakcie wykonywanych czynności, np. przycinania gałęzi w ogrodzie, czy krzewów stać na równym podłożu. 

Piła łańcuchowa przydatna nie tylko w ogrodzie

Ostatnim aspektem, który warto podkreślić, jest uniwersalność piły łańcuchowej. Choć jest niezastąpiona w ogrodzie, może być również przydatna przy innych pracach, takich jak cięcie drewna na budowie, w lesie lub podczas prac rekreacyjnych. Wobec powyższego warto zatem rozważyć zakup łańcuchowej piły jako inwestycji we wszechstronne narzędzie, które sprawdzi się zarówno do zadań domowych, jak i profesjonalnych.

Najnowsze na blogu

Jak bezpiecznie użytkować elektronarzędzia HIKOKI?

Elektronarzędzia Hikoki (dawniej Hitachi) to znane i cenione narzędzia wśród...

Wiertarka czy młotowiertarka — która narzędzie jest odpowiednie dla Ciebie?

Wiertarka i młotowiertarka to dwa bardzo popularne narzędzia wybierane zarówno przez...

Wiertarki stołowe do warsztatu — jak wybrać dobrze?

Wiertarki stołowe są kluczowym narzędziem w każdym warsztacie, oferując precyzję i...

Na co zwrócić uwagę, kupując bruzdownicę? Praktyczne porady

Elektronarzędzia to dość mocno rozbudowana kategoria produktów, w której tuż obok...

Wiertarko-wkrętarka - jaką wybrać? Najczęściej zadawane pytania cz. 1

Planujesz zakup wiertarko-wkrętarki, ale nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować?...