Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika, ale także osób nadzorujących cały proces prac. I nie ma tu znaczenia czy mówimy o placu budowy, dużym zakładzie produkcyjnym, czy warsztacie. I choć wiele osób skarży się, że utrzymanie czystości w takich miejscach jest dość skomplikowane, to czy oby na pewno? Przecież współczesny rynek technologiczny jest na tyle rozwinięty, aby móc nam zaoferować urządzenia, a dokładniej odkurzacze przemysłowe, które poradzą sobie z wszystkimi, nawet najtrudniejszymi zabrudzeniami. Sprawdźmy zatem, jaki odkurzacz przemysłowy będzie dobrym wyborem, oraz na jakie elementy warto zwrócić uwagę przed jego zakupem. 

Dlaczego czystość w  miejscu pracy jest tak ważna?

Na to, jak mogłoby się wydawać dość proste pytanie, trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Dlaczego? Bowiem wielu pracowników czy to budowlanych, czy warsztatowych skarży się, że utrzymanie odpowiedniej czystości i higieny na stanowisku pracy, w którym nieustannie mamy do czynienia z różnego rodzaju odpadkami, kurzem, czy pyłem jest zadaniem trudnym do osiągnięcia. A nie ma wątpliwości co do tego, że wszelkie zanieczyszczenia na stanowisku pracy mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na komfort i wygodę, ale także jej efektywność pracy, czy też samo bezpieczeństwo pracownika. Ponadto zachowanie odpowiedniej higieny w miejscu pracy regulują przepisy BHP, które powinny być znane i zrozumiałe dla każdego pracownika. 

Jednak znajomość przepisów to jedno, a dobór odpowiedniego sprzętu do sprzątania to drugie. A ten może przysporzyć nie lada wyzwania, bowiem współczesny rynek odkurzaczy i innych tego rodzaju urządzeń jest bardzo zróżnicowany zarówno pod względem użytkowania, jak i ceny takiego sprzętu. Jak zatem wybrać odpowiednie urządzenie? Zanim do tego przejdziemy, dowiedzmy się najpierw, czym tak naprawdę różni się odkurzacz przemysłowy od tradycyjnego oraz, które parametry są istotne przy wyborze danego urządzenia. 

Czym różni się odkurzacz przemysłowy od tradycyjnego? 

Odkurzacze przemysłowe i tradycyjne odkurzacze domowe różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim zastosowaniem, specyfikacją techniczną i efektywnością działania. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup takiego sprzętu, warto poznać kluczowe różnice pomiędzy nimi.

W odkurzaczach przemysłowych na pierwszy plan wysuwa się moc ssąca, która jest znacznie większa, niż w odkurzaczach tradycyjnych. Ponadto przemysłowe odkurzacze są zaprojektowane z myślą o intensywnym użytkowaniu w różnych warunkach, dlatego najczęściej ich konstrukcja oraz obudowa wykonana jest z najmocniejszych materiałów, co sprawia, że są odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i długotrwałe zużycie.

W odkurzaczach przemysłowych uwagę zwracają także stosowane, zaawansowane systemy filtracyjne, takie jak filtry HEPA,  które skutecznie usuwają zarówno duże zanieczyszczenia, jak i mikroskopijne cząstki. Dzięki temu odkurzacze te nie tylko doskonale czyszczą zabrudzone powierzchnie, ale także znacząco poprawiają jakość powietrza w miejscu pracy.

Odkurzacze budowlane i przemysłowe projektowane są głównie z myślą o pracy w trudnych warunkach, co sprawia, że są niezawodne i skuteczniejsze w porównaniu do tradycyjnych modeli.

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? Dostępne klasy odkurzaczy przemysłowych 

Wybierając odkurzacz przemysłowy, kluczową kwestią jest dostosowanie go do konkretnych potrzeb i rodzaju zanieczyszczeń, z jakimi będziemy mieli do czynienia. Przy wyborze danego urządzenia w znaczący sposób może nam pomóc określenie klasyfikacji danego modelu. Obecnie na rynku spotkamy trzy główne klasy odkurzaczy przemysłowych

Odkurzacze przemysłowe klasy L  

Takie odkurzacze doskonale sprawdzają się w przypadku drobnego kruszywa oraz wszelkich odpadów pochodzących z obróbki tworzyw sztucznych. Jeśli nasza praca wiąże się głównie z tym rodzajem zanieczyszczeń, odkurzacz klasy L będzie idealnym wyborem, gwarantując skuteczne oczyszczenie powietrza.

Odkurzacze przemysłowe klasy M

Klasa M to odkurzacze, które posiadają wszechstronne zastosowanie. Doskonale sprawdzają się w czyszczeniu drobnych zanieczyszczeń, podobnie jak odkurzacze klasy L, ale dodatkowo mogą być wykorzystywane do odsysania pozostałości po szpachli mineralnej oraz różnego rodzaju materiałów wypełniających. To uniwersalne rozwiązanie dla różnorodnych prac.

Odkurzacze przemysłowe klasy H

Odkurzacze klasy H to najwyższy standard filtracji. Wyposażone w wysokiej jakości filtry, są idealne do oczyszczania miejsc pracy z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń, takich jak kadm, ołów, azbest czy pleśń. Jeśli prowadzimy prace wymagające szczególnej ochrony, odkurzacz klasy H to niezbędne dla nas narzędzie.

Najważniejsze parametry dla odkurzaczy przemysłowych

Wybierając odkurzacz przemysłowy, warto spojrzeć nie tylko na przeznaczenie samego sprzętu, ale także na szereg kluczowych parametrów, które wpłyną na jego efektywność i wygodę użytkowania. W takich sytuacjach pamiętajmy zatem o następujących kwestiach, takich jak:

  • Moc silnika — bezpośrednio wpływa na moc ssania odkurzacza. Optymalna moc silnika dla sprzętu przemysłowego oscyluje w granicach 1200-1600 W, co zapewni skuteczne usuwanie zanieczyszczeń.
  • Wielkość zbiornika — dla optymalnej wydajności, warto zainwestować w odkurzacz budowlany ze zbiornikiem o pojemności przekraczającej 40 litrów. Takie rozwiązanie umożliwia dłuższą pracę bez konieczności częstego opróżniania pojemnika.
  • Długość przewodu — długi przewód odkurzacza to kluczowy element ułatwiający pracę, niezależnie od miejsca, w którym ją wykonujemy. Dłuższy zasięg to swoboda ruchu i skuteczne dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Alternatywą dla takiego rozwiązania może być wybór odkurzacza przemysłowego akumulatorowego.
  • Trwałość — odkurzacz przemysłowy powinien być wykonany z solidnych materiałów, które są odporne na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Sprzęt renomowanych marek, jak chociażby odkurzacze budowlane i pozostałe elektronarzędzia Hikoki, gwarantują trwałość i niezawodność na długie lata.

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...