Ochrona wzroku podczas pracy z narzędziami

Odpowiednie zabezpieczenie wzroku to wyzwanie przy bardzo wielu pracach – od drobnych prac w naszym domowym warsztacie, przez prace stolarskie, szlifierskie, prace remontowe, aż po duże projekty budowlane. Wszędzie tam musimy w adekwatny sposób zabezpieczyć nasze oczy przed szkodliwymi czynnikami. 

Po pierwsze – nie bagatelizuj ochrony wzroku

Dziś zdarza się to rzadziej, ale niestety nadal nie brakuje osób, które wykonują wiele warsztatowych prac bez należytego zabezpieczenia swoich oczu. Od zwykłego powiedzenia „to tylko chwila szlifowania”, do wizyty na Oddziale Ratunkowym jest wbrew pozorom bardzo krótka droga. Stosowanie zasad BHP w tym względzie jest tak samo ważne w dużej i profesjonalnej firmie, jak również w przydomowym warsztacie, gdzie zajmujemy się swoim hobby. Opiłek lub inny odprysk w naszych oczach to najniższy wymiar kary. W niektórych przypadkach zaniedbanie kończy się nawet trwałym uszkodzeniem wzroku. 

Nie każda ochrona wzroku jest skuteczna – unikaj kiepskich okularów

Okulary ochronne kupimy w praktycznie każdym markecie budowlanym, a okazjonalnie nawet w dyskontach. Niestety, nie wszystkie produkty tego rodzaju spełnią swoje zadanie i zdecydowanie nie powinniśmy kierować się jedynie ich okazyjną ceną. Kiepskie okulary nie przylegają odpowiednio do twarzy, a zatem nadal coś może się pod nie przedostać, często parują, a w dynamicznej pracy mogą spadać. Dodatkowo miernej jakości plastik może przy niektórych pracach zostać nawet przebity z impetem. Te kwestie sprawdźmy, nim skuszeni promocją nabędziemy produkt, który jedynie ukoi nasze sumienie, ale w żaden sposób nas nie ochroni przed zagrożeniem w pracy. Jak wybrać dobre okulary ochronne?

Jakie okulary ochronne są dobre? To zależy

Dobór okularów ochronnych powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Oto jakie modele będą odpowiednie do poszczególnych prac:

  • Drobne prace warsztatowe, stolarskie – podstawowa modele okularów ochronnych, opcjonalnie modele lepiej przylegające z ochroną boczną, dobrze sprawdzą się okulary mocowane na gumce.
  • Prace ogólnobudowlane – wzmocnione okulary przeciwodpryskowe, które ochronią nas przed dużymi odłamkami różnych materiałów, nierzadko przemieszczającymi się z dużą prędkością.
  • Prace z użyciem chemikaliów, prace szlifierskie – gogle ochronne, ściśle przylegające do naszej twarzy, zabezpieczą również przed szkodliwymi oparami chemicznymi. 
  • Prace na świeżym powietrzu – jeżeli pracujemy na zewnątrz, warto przemyśleć okulary z filtrem UV. Na dłuższą metę pozwolą one chronić nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. 

Dodatkowym atutem wśród dowolnych, wybieranych przez nas okularów będzie ich ochrona przed zaparowaniem. Istnieją również specjalne powłoki chroniące przed zarysowaniem, co wydłuża znacząco trwałość okularów. Oczywiście nie kierujmy się jedynie tego rodzaju wytycznymi, a zdrowym rozsądkiem oraz rodzajem wykonywanej pracy. W przypadku szlifowania, gdzie pojawia się wiele drobnego pyłu również zasadne może być zastosowanie gogli, które zabezpieczą nas jeszcze lepiej. 

Jakiego koloru kupić okulary ochronne?

W przypadku okularów ochronnych do wyboru wbrew pozorom mamy również całe mnóstwo typów soczewek. Jaki kolor okularów ochronnych? Najpowszechniej stosuje się oczywiście okulary przezroczyste, które zapewniają najlepsze możliwe widzenie. Oto jednak kilka przykładów rozwiązań, które mogą Cię zaskoczyć lub zainspirować:

  • Okulary z żółtą soczewką -zdecydowana poprawa kontrastu, dzięki filtracji zamglonego światła oraz światła niebieskiego, 
  • Okulary z soczewkami jasnobrązowymi – poprawiają widoczność w miejscach, gdzie występuje sztuczne światło – magazyny, hale przemysłowe.
  • Okulary z pomarańczowymi soczewkami – służą do redukcji światła niebieskiego, na przykład przy pracy z utwardzaniem światłem niebieskim.
  • Okulary polaryzacyjne i modele przyciemniane – szeroko stosowane w celu poprawienia kontrastu, zniwelowania efektu odbijających się świateł.

Niezależnie od modelu, na który się zdecydujesz zadbaj o to, by dobrze leżał na Twojej twarzy i w poprawny sposób zabezpieczał narząd wzroku, również w czasie ruchu. 

Najnowsze na blogu

Jak zorganizować przestrzeń w warsztacie? Praktyczne porady i wskazówki

Jedną z kluczowych kwestii jest organizacja naszej przestrzeni warsztatowej w sposób...

Ochrona wzroku podczas pracy z narzędziami

Odpowiednie zabezpieczenie wzroku to wyzwanie przy bardzo wielu pracach – od drobnych...

Zszywacze – przegląd rodzajów i możliwości

Zszywacze, zwane czasami również takerami to proste urządzenia, z którymi spotkała się...

Wkręty – efektywne i bezpieczne konstrukcje

Łączą elementy konstrukcji, wspierają, zapewniają bezpieczeństwo oraz wygodę w...