Na co zwrócić uwagę, kupując bruzdownicę? Praktyczne porady

Elektronarzędzia to dość mocno rozbudowana kategoria produktów, w której tuż obok wiertarko-wkrętarek i szlifierek nie może zabraknąć bruzdownic.  Bruzdownica to narzędzie bardzo często wykorzystywane w branży budowlanej oraz remontowej. Są używane do przygotowywania podłoża pod układanie nowych instalacji, w tym instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Jeśli szukasz właśnie takiego urządzenia, to nasz poradnik z pewnością pomoże Ci w jego właściwym doborze. Podpowiemy naszym czytelnikom, jaki sprzęt jest godny uwagi i na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie bruzdownicy. Serdecznie zapraszamy!

Czym jest bruzdownica, do czego służy i kiedy warto ją kupić? 

Wydawać by się mogło, że przygotowywanie powierzchni pod układanie nowej instalacji czy to elektrycznej, czy hydraulicznej wymaga nie lada wysiłku i poświęcenia wielu długich godzin pracy. Może tak było jeszcze kilka lat temu, kiedy głównym sposobem na wykonanie bruzd w ścianach było użycie młotka i przecinarki. Na szczęście metoda ta już raczej na dobre odeszła do lamusa, a jej miejsce zajął znacznie szybszy i efektywniejszy sposób, czyli wykonywanie bruzd za pomocą bruzdownicy. Co to za narzędzie? 

Otóż bruzdownica do ścian, zwana czasami również młotem wyburzeniowym, jest elektrycznym narzędziem budowlanym, które generuje ruch uderzeniowy w celu usuwania fragmentów betonu lub innych materiałów. Pod względem budowy urządzenia te mogą przypominać klasyczne szlifierki kątowe. Na ich główne elementy konstrukcyjne bruzdownicy  składają się takie elementy, jak: 

  • obudowa z rękojeścią i silnikiem, zasilanym za pomocą klasycznego przewodu lub akumulatora; 
  • tarcze odpowiedzialne za wykonywanie rowków. 

Warto przy tym wiedzieć, że zarówno ilość tarcz, jak i ich rozstaw, mogą być w  niektórych modelach regulowane, najczęściej poprzez umieszczanie na wale dodatkowych tulejek.

Nie ma wątpliwości co do tego, że dobrze dobrana bruzdownica będzie nieocenionym narzędziem, przy wykonywaniu różnego rodzaju prac instalatorskich. Świetnie nadaje się do wykonywania brud w ścianach, podłogach, czy innych betonowych elementach. Zakup takiego urządzenia powinni zatem rozważyć wszelkiego rodzaju firmy budowlane, czy też fachowcy wykonujący indywidualnie usługi remontowe. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bruzdownicy? 

Stojąc przed wyborem bruzdownicy, czy innej przecinarki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które będą miały bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność wykonywanej pracy, ale także komfort i wygodę operatora takiego sprzętu. Co warto mieć zatem na uwadze? 

Moc i wydajność bruzdownicy

Moc bruzdownicy ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku prac w betonie, który może być materiałem trudnym do usuwania. Warto zwrócić uwagę na moc silnika, wyrażoną w watach (W) lub kilowatach (kW). Im wyższa moc, tym narzędzie  łatwiej radzi sobie z usuwaniem betonu. Przy pracach na większą skalę, zaleca się wybór bruzdownicy o wyższej mocy.

Sposób kontroli prędkości urządzenia

Kontrola prędkości obrotowej narzędzia jest istotna, ponieważ różne rodzaje prac wymagają różnych prędkości. Bruzdownice o regulowanej prędkości pozwalają dostosować narzędzie do konkretnych zadań. Dla przykładu prace precyzyjne mogą wymagać niższych prędkości, podczas gdy prace rozbiórkowe mogą wymagać wyższych prędkości, aby szybko usuwać duże obszary betonu.

Komfort i ergonomia pracy z bruzdownicą

Praca z bruzdownicą może być wymagająca, dlatego warto zwrócić uwagę na aspekty związane z komfortem i ergonomią. Warto wybrać narzędzie wyposażone w wygodne uchwyty, które zapobiegają przeciążeniu nadgarstków i dłoni. Ponadto narzędzie powinno być odpowiednio zbalansowane, aby zmniejszyć zmęczenie operatora podczas długotrwałej pracy.

Odporność i trwałość bruzdownicy na uszkodzenia

Prace w betonie mogą być wyjątkowo wymagające dla narzędzi, dlatego należy zwrócić uwagę na trwałość bruzdownicy. Wybierając model, warto sprawdzić, czy posiada on odpowiednie zabezpieczenia i wzmocnienia, które chronią je przed uszkodzeniami i przedłużają żywotność narzędzia.

Akcesoria i osprzęt wymienny do bruzdownicy

Dobrym dodatkiem do bruzdownicy są różne akcesoria i wymienny osprzęt. Przykłady obejmują różne rodzaje dłut, wiertła, czy tarcze diamentowe. Wybierając bruzdownicę, warto upewnić się, że narzędzie jest kompatybilne z różnymi akcesoriami, które mogą być przydatne w różnych pracach.

Cena i dostępny budżet

Na koniec, warto rozważyć swój budżet. Bruzdownice różnią się ceną w zależności od mocy, rodzaju narzędzia, oraz dodatkowych funkcji. Znalezienie odpowiedniego kompromisu między ceną a jakością jest kluczowe. Warto również szukać promocji i ofert, które mogą pomóc zaoszczędzić na zakupie. Niemniej warto stawiać na znane i sprawdzone marki, jak np. HIKOKI. Bruzdownice HIKOKI oferują stosunkowo niską cenę w porównaniu do jakości, którą gwarantują. 

Podsumowanie

Bruzdownica do betonu to narzędzie niezbędne w branży budowlanej i remontowej. Wybierając odpowiednią bruzdownicę, zwracaj uwagę na rodzaj narzędzia, moc, kontrolę prędkości, komfort pracy, trwałość, dostępność akcesoriów oraz swój budżet. Przy odpowiednim podejściu i dokładnym wyborze, bruzdownica stanie się nieocenionym narzędziem w Twoim warsztacie, pomagając w precyzyjnym usuwaniu betonu i wykonywaniu różnorodnych prac budowlanych.

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...