Jaką dmuchawę do liści kupić — akumulatorową, elektryczną, czy spalinową?

Idzie jesień, a co się z tym wiąże…coraz więcej opadających z drzew liści będzie gromadziło się na naszych podjazdach, czy w ogrodach. Aby nie stwarzały one zagrożenia dla nas i naszych najbliższych (na mokrych liściach można się z łatwością poślizgnąć) już teraz warto zadbać o odpowiedni sprzęt. Dmuchawa do liści, to urządzenie, którego poszukuje obecnie wiele osób. Jaki model wybrać — akumulatorowy, elektryczny czy spalinowy? Na co zwrócić uwagę wybierając dmuchawę do liści? Oto nasze wskazówki. 

Dmuchawa do liści — dlaczego warto w nią zainwestować?

Liście na podwórku to typowy problem każdego ogrodnika, zwłaszcza w okresie jesieni. I choć ścielący się w ogrodzie, czy na podjeździe dywan z wielokolorowych liści początkowo wzbudza w nas zachwyt, to jednak z każdym kolejnym dniem staje się prawdziwym utrapieniem.  Liście leżące na podjeździe stają się dość poważnym problemem, w czasie pojawiających się opadów deszczu. Wówczas stają się one bardzo śliskie, co może prowadzić do niekontrolowanych upadków. 

Dlatego też właściwy wybór dmuchawy do liści jest kluczowy dla utrzymania ogrodu w odpowiedniej czystości i porządku, ale także dla zachowania własnego bezpieczeństwa. Na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju dmuchaw do liści, które w szybki i prosty sposób pozwolą nam się uporać z zalegającymi liśćmi. 

Rodzaje zasilania w dmuchawach do liści

Pierwszym krokiem przy wyborze dmuchawy do liści jest zrozumienie różnych rodzajów zasilania, które są dostępne na rynku. Oto najpopularniejsze opcje do wyboru:

Dmuchawy do liści spalinowe

Dmuchawy spalinowe do liści są zasilane benzyną i charakteryzują się dużą mocą. Są idealne do dużych ogrodów lub obszarów, gdzie nie ma dostępu do prądu. Ze względu na dużą moc takich urządzeń, dmuchawy spalinowe bardzo często znajdują zastosowanie w profesjonalnych pracach konserwatorskich przy terenach zielonych. Warto jednak wspomnieć, że spalinowe dmuchawy do liści wymagają regularnej konserwacji, są stosunkowo głośne oraz generują emisję spalin.

Dmuchawy do liści elektryczne

Dmuchawy elektryczne do liści są ciche, łatwe w obsłudze i bardziej ekologiczne niż modele spalinowe. Są idealne do ogrodów o średniej wielkości, a to ze względu na obecność kabla, a także fakt, że tego rodzaju urządzenia potrzebują dostępu do gniazdka elektrycznego. Mają zatem ograniczone pole manewru. 

Dmuchawy do liści akumulatorowe

Dmuchawy akumulatorowe do liści łączą zalety dmuchaw elektrycznych i spalinowych. Są poręczne, ciche i nie emitują spalin. Dzięki akumulatorowi są również przenośne, dzięki czemu dmuchawą można operować w dowolnym miejscu. Tym, co z pewnością powinno zwrócić uwagę przyszłych właścicieli akumulatorowych dmuchaw do liści, to czas pracy, który może być ograniczony. Chociażby z tego względu dmuchawy akumulatorowe polecane są przede wszystkim do zastosowań domowych. W profesjonalnych zadaniach, jak np. oczyszczanie z liści terenów zielonych o większej powierzchni należałoby rozważyć wybór urządzenia spalinowego. 

Podstawowe parametry dmuchawy – co warto wiedzieć?

Podczas zakupu dmuchawy do liści, poza sposobem zasilania,  warto również zwrócić uwagę na kilka innych, równie kluczowych parametrów. Najważniejsze z nich to oczywiście moc dmuchawy, która wpływa na efektywności pracy. Im większa moc, tym dmuchawa lepiej radzi sobie z dużą ilością liści. Ważnym parametrem jest także prędkość nadmuchu, która  określa, jak daleko liście zostaną wyrzucone. W tym przypadku wyższa prędkość oznacza większy zasięg.

Nie bez znaczenia jest także sama waga urządzenia, czy jego ergonomia. Pamiętać bowiem należy, że dmuchawę w trakcie wykonywanych czynności, należy nosić, a więc warto zdecydować się na model, który jest stosunkowo lekki, a jego wymiary kompaktowe. Takie rozwiązanie pozwoli zachować wygodę i komfort użytkowania dmuchawy na najwyższym poziomie. 

Dodatkowe funkcje dmuchawy ogrodowej, o których warto wiedzieć

Nowoczesne dmuchawy do liści często posiadają dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić jesienne prace w ogrodzie. Oto 3 najczęściej proponowane funkcje: 

Funkcja odkurzania

Niektóre dmuchawy pozwalają na przełączenie się w tryb odkurzania, co pozwala zbierać liście bezpośrednio do worka, zamiast rozdmuchiwania ich na boki.

Regulacja prędkości

Możliwość regulacji prędkości nadmuchu pozwala dostosować narzędzie do różnych rodzajów liści i warunków pracy.

Redukcja wibracji

Dmuchawy wyposażone w systemy redukcji wibracji są bardziej komfortowe w użytkowaniu, zwłaszcza przy dłuższych sesjach pracy.

Dmuchawa czy odkurzacz do liści — co będzie lepszym wyborem?

Jak mogłoby się wydawać wybór dmuchawy do liści to proste i łatwe do wykonania zadanie. Tymczasem szeroki wybór modeli wyposażonych w różne funkcje wcale nie ułatwia nam tego zadania. Bijąc się z myślami co wybrać — dmuchawę czy odkurzacz, to oczywiście sam wybór powinien, być zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Każde z tych urządzeń ma bowiem nieco inne przeznaczenie. 

Dmuchawa do liści sprawdza się przy pracach na  dużym obszarze, gdzie głównym celem jest skupienie liści w jednym miejscu. Odkurzacz do liści, z kolei, pozwala zbierać liście bezpośrednio do worka, co może być przydatne, jeśli  dysponujemy dużą ilością drzew i krzewów w ogrodzie.

Warto również zastanowić się nad przestrzenią do przechowywania. Dmuchawy są zazwyczaj bardziej kompaktowe i łatwiejsze do przechowywania, odkurzacze do liści są zaś większe, a co się z tym wiąże, potrzebują więcej miejsca do przechowywania poza sezonem.  

Dmuchawy do liści — podsumowanie 

Podsumowując, wybór dmuchawy do liści zależy od wielu czynników, z czego najważniejsze z nich to  wielkość ogrodu, rodzaj liści, dostępność zasilania oraz dodatkowe funkcje, które staną się dla nas przydatne w trakcie wykonywania czynności z zalegającymi liśćmi. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki związane z kupnem takiego sprzętu, przyjrzyj się bliżej dmuchawa do liści marki Hikoki. To sprzęt godny polecenia nie tylko ze względu na wysoką wydajność i komfort pracy, ale także trwałość. W sklepie Jedmar.pl możesz zaopatrzyć się w nowoczesne dmuchawy akumulatorowe Hikoki RB18DC, które dostępne są zarówno w zestawie z bateriami i ładowarką, jak i wariancie podstawowym — bez ładowarki i baterii. 

Najnowsze na blogu

Jak bezpiecznie użytkować elektronarzędzia HIKOKI?

Elektronarzędzia Hikoki (dawniej Hitachi) to znane i cenione narzędzia wśród...

Wiertarka czy młotowiertarka — która narzędzie jest odpowiednie dla Ciebie?

Wiertarka i młotowiertarka to dwa bardzo popularne narzędzia wybierane zarówno przez...

Wiertarki stołowe do warsztatu — jak wybrać dobrze?

Wiertarki stołowe są kluczowym narzędziem w każdym warsztacie, oferując precyzję i...

Na co zwrócić uwagę, kupując bruzdownicę? Praktyczne porady

Elektronarzędzia to dość mocno rozbudowana kategoria produktów, w której tuż obok...

Wiertarko-wkrętarka - jaką wybrać? Najczęściej zadawane pytania cz. 1

Planujesz zakup wiertarko-wkrętarki, ale nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować?...