Jak zorganizować przestrzeń w warsztacie? Praktyczne porady i wskazówki

Jedną z kluczowych kwestii jest organizacja naszej przestrzeni warsztatowej w sposób taki, by spełniała wszelkie wymogi bezpieczeństwa, ale również gwarantowała nam wydajną pracę. Rozplanować wszystko możemy oczywiście już na etapie projektowania naszego warsztatu, ale również kiedy przejmujemy gotowe pomieszczenie możemy całkiem sporo zrobić w celu wydajniejszej, bezpieczniejszej i lepiej zorganizowanej pracy. 

Przechowuj narzędzia bezpiecznie

Narzędzia oraz wszelkie akcesoria powinny być przechowywane w sposób bezpieczny dla Ciebie oraz otoczenia. Zarówno elektronarzędzia, jak i narzędzia ręczne (często znacznie bardziej) stanowią zagrożenie. Dodatkowo poszukiwanie wszystkiego w chaosie w czasie wykonywania pracy na pewno przysporzy nam jedynie nerwów. Schowki, półki, organizery, a nawet zwyczajne plastikowe pudełka o odpowiedniej grubości – to wszystko rozwiązania, dzięki którym nasza przestrzeń pracy zyska lepszy poziom zorganizowania. 

Strefy robocze w warsztacie - korzyści

Wyznaczenie stref roboczych w warsztacie może być niezwykle pomocne szczególnie wtedy, gdy nasz warsztat służy do różnych celów. Jeżeli wystarczy nam przestrzeni możemy wykonać na przykład strefę cięcia drewna z piłą tarczową, wyrzynarką i innym sprzętem, a drugą – znacznie czystszą strefę przeznaczyć na przykład na dalsze etap obróbki jak choćby klejenie, łączenie i późniejsze malowanie elementów. Prócz poukładanej przestrzeni zyskamy również na względach praktycznych – mniej pyłu i zabrudzeń w miejscach, w których wykonujemy prace „czyste”.

Mały metraż warsztatu? Postaw na spryt

Czasami borykamy się jednak z małą przestrzenią warsztatową. Jak urządzić mały warsztat? W tej sytuacji oczywiście wykazać możemy się sprytem. Montaż wysuwanych półek, blatów roboczych z możliwością zaczepienia pionowo o ścianę to tylko niektóre z pomysłów jak zorganizować przestrzeń warsztatową i sprawić, by mogła się ona dynamicznie zmieniać w czasie naszej pracy, dostosowując do obecnie wykonywanych zadań.  

Nie marnuj przestrzeni na ścianach

Ściany są kluczowe w przypadku warsztatów. Organizujmy naszą przestrzeń również pionowo. Zyskamy naprawdę dużo miejsca tym sposobem. Oczywiście ze ścianami kojarzą się nam przede półki (i słusznie), ale możemy wykorzystać je też do zawieszania narzędzi. Wykorzystać możemy do tego klasyczne haczyki, ale ciekawym pomysłem dla lżejszych metalowych narzędzi mogą być listwy magnetyczne. Często stosowane są też systemy szynowe, na których nie tylko zawiesimy kosze, półki czy też organizery, ale będziemy je też mogli wygodnie przesuwać. 

Bezpieczeństwo – kable, gniazda

Kable porozrzucane w przypadkowych miejscach to przede wszystkim spore zagrożenie. Potknięcie się o kabel może skutkować poważną kontuzją, a jego przecięcie może być w skutkach jeszcze poważniejsze. O ile to oczywiście możliwe, kable powinny znajdować się w korytkach wzdłuż ścian. Gdy jednak takiej możliwości nie mamy lub potrzebujemy zaimprowizować, pomocne mogą okazać się nawet zwyczajne opaski elastyczne, którymi zepniemy grupę kabli i odłożymy na bok. Z kolei gniazda elektryczne powinniśmy zabezpieczyć przed pyłem i wilgocią. Bezpieczne gniazda do warsztatu to między innymi popularne gniazda z klapką lub minimum z klasą szczelności IP54 (ochrona przed pyłem). Pełną pyłoszczelność według normy posiadają gniazda IP65. 

Urządzenie warsztatu – odpowiednie materiały dla łatwości czyszczenia

Nie sposób pominąć też kwestii, która często bywa lekceważona, szczególnie w przypadku warsztatów do prac hobbystycznych. To odpowiednie jego wykończenie. Postawmy raczej na surowe wnętrze i zrezygnujmy ze wszystkiego co będzie gromadziło pył i wilgoć. Tam gdzie mamy do czynienia z drobnym pyłem, unikajmy powierzchni chropowatych, a jeżeli nasz warsztat to również szansa na zachlapanie, postawmy na odpowiednią glazurę. Wykończenie warsztatu ma znaczenie! Od niego będzie zależało między innymi to, jak trudno będzie nam je posprzątać. 

Najnowsze na blogu

Jak zorganizować przestrzeń w warsztacie? Praktyczne porady i wskazówki

Jedną z kluczowych kwestii jest organizacja naszej przestrzeni warsztatowej w sposób...

Ochrona wzroku podczas pracy z narzędziami

Odpowiednie zabezpieczenie wzroku to wyzwanie przy bardzo wielu pracach – od drobnych...

Zszywacze – przegląd rodzajów i możliwości

Zszywacze, zwane czasami również takerami to proste urządzenia, z którymi spotkała się...

Wkręty – efektywne i bezpieczne konstrukcje

Łączą elementy konstrukcji, wspierają, zapewniają bezpieczeństwo oraz wygodę w...