Jak wybrać szlifierkę kątową? Poradnik dla majsterkowicza

Obok wiertarki i wkrętarki, szlifierka kątowa znajduje się na podium w rankingu najbardziej przydatnych elektronarzędzi podczas obróbki drewna, metalu i betonu. Jej zastosowanie jest niezwykle wszechstronne. Przydaje się zarówno podczas szlifowania i polerowania materiałów, jak również przecinania różnych przedmiotów. Korzystając z niej, można przeprowadzić szereg prac remontowo-budowlanych i ogrodowych. Jaką szlifierkę kątową należy jednak wybrać, by zyskać gwarancję komfortowej i efektywnej pracy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym poradniku.

Kiedy warto sięgnąć po szlifierkę kątową? Zastosowanie szlifierek

Szlifierka kątowa to wyjątkowo uniwersalne narzędzie przydatne podczas licznych prac w domu, ogrodzie i warsztacie. Wykorzystuje się ją do szlifowania i przecinania twardych powierzchni, w tym między innymi betonu, ceramiki i metalu. Korzystając ze specjalnych tarcz, za pomocą szlifierki kątowej można wypolerować wybrane powierzchnie, usunąć rdzę z metalowych elementów, skrócić wystające elementy czy też przeciąć np. kostkę brukową. Warto jednak pamiętać, że szlifierka kątowa to stosunkowo niebezpieczne narzędzie, dlatego należy obchodzić się z nią ostrożnie i przede wszystkim mieć na uwadze własne bezpieczeństwo.

Moc szlifierki kątowej

Jednym z podstawowych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając szlifierkę kątową jest jej moc. Generalnie rzecz ujmując, im wyższa jest moc szlifierki kątowej, tym twardsze i grubsze materiały jest ona w stanie przeciąć. Rozglądając się za narzędziem do robót przydomowych, warto zwrócić uwagę na modele o mocy od 600 do 1000 W. Moc ta okaże się bowiem wystarczająca w przypadku większości robót amatorskich. Mocniejsze szlifierki kątowe są z kolei polecane profesjonalistom wykonującym długotrwałe i bardziej wymagające prace. Niekiedy inwestując w szlifierkę kątową, trudno jednoznacznie określić do jakich zadań będzie ona wykorzystywana w przyszłości. Bywa, że inwestując w wyższej klasy urządzenie, nigdy nie wykorzystamy jego potencjału w stu procentach, z kolei kupując nieco słabszy sprzęt, może okazać się, że nie podoła on wyzwaniom, jakie czekają na niego w ciągu najbliższych lat. Przed zakupem warto więc sprecyzować własne oczekiwania i dopiero wówczas zdecydować się na zakup konkretnego sprzętu.

Szlifierka kątowa akumulatorowa czy zasilana sieciowo?

Kolejnym aspektem, jaki należy rozważyć, zastanawiając się, jaką szlifierkę kątową wybrać, jest sposób jej zasilania. Do wyboru mamy szlifierki kątowe akumulatorowe i zasilane sieciowo. Pierwsze rozwiązanie jest wysoce cenione za poręczność i mobilność. W czasie pracy za szlifierką kątową akumulatorową nie ciągnie się bowiem żaden kabel i można z niej korzystać nawet z dala od dostępu do prądu. Z drugiej jednak strony warto zauważyć, że obróbka materiałów, zwłaszcza tych twardych, wymaga bardzo dużo mocy, przez co decydując się na zakup szlifierki akumulatorowej, zdecydowanie warto postawić na modele wyposażone w baterię o dużej pojemności. Szlifierka kątowa sieciowa to rozwiązanie tańsze. Z jednej strony wymaga stałego dostępu do źródła zasilania, z drugiej natomiast daje użytkownikowi możliwość długotrwałej, nieprzerwanej pracy. W czasie korzystania z szlifierki kątowej zasilanej sieciowo należy jednak mieć na uwadze, aby przewód zasilający znajdował się z dala od miejsca cięcia.

Tarcze do szlifierki kątowej

Wybierając szlifierkę kątową warto również zwrócić uwagę na średnicę tarczy urządzenia. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są szlifierki kątowe jednoręczne o tarczach o średnicy 125 mm. Szlifierki kątowe dwuręczne wymagają tarcz o większej średnicy - 180-230 mm. Wybór odpowiedniego modelu warto uzależnić od swoich indywidualnych potrzeb. W większości przypadków podczas prac amatorskich w domu w pełni wystarczające są szlifierki jednoręczne, niemniej podczas cięcia grubszych elementów lepiej sprawdzają się szlifierki dwuręczne.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...