Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić niepotrzebny stres, lub znużenie. Można jednak ułatwić sobie to zadanie czy to podczas remonty, czy przy pracach warsztatowych wybierając odpowiednie do tego narzędzie. Gwoździarki, bo o nich mowa umożliwiają szybkie i bardzo precyzyjne wbijanie gwoździ, a to wszystko bez konieczności używania siły ręcznej. Na rynku znajduje się co najmniej kilka różnych rodzajów takich urządzeń, dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak wybrać dobrą gwoździarkę do zastosowań profesjonalnych i dla majsterkowicza. Serdecznie zapraszamy

Gwoździarka — czym jest, do czego służy i jakie jest jej zastosowanie?

Gwoździarka to wbrew pozorom dość popularne narzędzie, które można spotkać nie tylko na profesjonalnych placach budowy, czy warsztatach, ale bardzo często również w domowej skrzynce narzędziowej. 

Urządzenie, jakim jest gwoździarka, służy do wbijania gwoździ w różne powierzchnie, takie jak drewno, metal czy plastik. Gwoździarki są powszechnie używane w budownictwie, stolarstwie, przy remontach i pracach wykończeniowych, a także innych zadaniach związanych z mocowaniem materiałów za pomocą gwoździ. 

W budownictwie gwoździarki stosowane są przede wszystkim do mocowania elementów konstrukcyjnych, takich jak deski, belki, listwy czy drewniane panele. W stolarstwie używa się je do łączenia elementów drewnianych, np. do tworzenia ram łóżek, mebli czy innych konstrukcji drewnianych. Podczas prac remontowych gwoździarki są używane do naprawy i wymiany elementów drewnianych czy metalowych, takich jak drzwi, okna czy podłogi, zaś w przemyśle używane są do produkcji palet, skrzyń czy innych opakowań drewnianych. 

Przy omawianiu gwoździarek nie sposób również nie wspomnieć, że jednym z najważniejszych elementów ich budowy jest mechanizm strzelający. Odpowiada on za “wyrzucanie” gwoździ znajdujących się w komorze magazynka z określoną szybkością oraz siłą. We współczesnych gwoździarkach stosowane są dwa rodzaje takich mechanizmów: spustowy oraz dotykowy. 

Rodzaje gwoździarek 

Na rynku elektronarzędzi dostępnych jest bardzo wiele rodzajów gwoździarek, różniących się od siebie nie tylko zastosowaniem, ale także sposobem działania. Można wybierać zarówno z w pełni zautomatyzowanych maszyn, które idealnie sprawdzą się w przypadku amatorów, jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z majsterkowaniem, a także bardziej zaawansowanych urządzeń skierowanych stricte do zastosowań profesjonalnych.

Podział gwoździarek pod względem sposobu zasilania

W pierwszej kolejności warto zaprezentować rodzaje gwoździarek, które zostały sklasyfikowane pod względem sposobu zasilania. Tutaj wymienić należy: 

  • Gwoździarki pneumatyczne — to urządzenia działające na zasadzie sprężonego powietrza. Takie urządzenia ze względu na specyficzny, dość zaawansowany sposób zasilania za pomocą kompresora powietrza, głównie używane jest w profesjonalnych zastosowaniach.
  • Gwoździarki elektryczne —  działają na zasadzie klasycznego zasilania, czyli podłączenia urządzenia do gniazdka zasilającego. Takie urządzenia z pewnością są bardziej poręczne w porównaniu do gwoździarek pneumatycznych i co ciekawe znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach — zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich. 
  • Gwoździarki akumulatorowe — to z kolei narzędzia, które działają zasilaniu przez baterię litowo-jonową. Ich niewątpliwym atutem jest to, że są one lekkie i przenośne, co czyni je atrakcyjnym wyborem w sytuacjach, gdzie mamy do czynienia z brakiem dostępu do zasilania elektrycznego lub kompresora powietrza. 
  • Gwoździarki gazowe — ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu wbudowanego zbiorniczka z gazem, który jest uwalniany podczas naciśnięcia spustu. Gazowe gwoździarki można podzielić na gwoździarki szynowe oraz gwoździarki bębnowe. W każdej z tych grup znajduje się po nawet kilkadziesiąt różnych modeli urządzeń, które znacząco różnią się od siebie nie tylko samą budową, ale także parametrami. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gwoździarki?

Wybór odpowiedniej gwoździarki zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pracy, materiałów, które będziemy mocować, oraz  naszych indywidualnych preferencji. Zanim jednak przejdziemy do zakupu danego modelu warto, abyśmy wiedzieli, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. 

Elektryczna, pneumatyczna, akumulatorowa, czy gazowa — którą z gwoździarek powinniśmy wybrać? Otóż w pierwszej kolejności nasz wybór powinien zależeć od dostępności źródła zasilania, rodzaju prac oraz mobilności, jakiej potrzebujemy. Następnie powinniśmy przeanalizować moc i wydajność danego urządzenia, a także jego przeznaczenie, tak aby było odpowiednie do danej aplikacji. Warto również rozważyć aspekt wagi i rozmiaru gwoździarki, zwłaszcza jeśli będziemy pracować przez dłuższy czas lub w trudno dostępnych miejscach. 

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...