Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów przeznaczanych do pokryć dachowych. Jej profil ma w większości przypadków charakterystyczny kształt trapezu. Cienka blacha stalowa lub aluminiowa pokryta powłoką ochronną jest lekka i trwała. W porównaniu do dachówki ceramicznej jest ona niemal dziesięć razy lżejsza i nie wymaga posiadania szczególnie mocnej więźby dachowej. Ponadto jest bardzo prosta w montażu i stosunkowo tania.

W jaki sposób zamocować blachę trapezową?

Układanie i mocowanie blachy trapezowej powinno zostać poprzedzone odpowiednim przygotowaniem połaci dachowych. Z uwagi na stosunkowo niskie obciążenie więźby dachowej takim pokryciem, montaż blachy trapezowej jest możliwy, zarówno w ramach remontu starego budynku, jak i budowania od podstaw. Warto pamiętać o tym, że połacie dachowe powinny zostać wcześniej pokryte łatami i kontrłatami drewnianymi, lub też cienkościennymi kształtownikami stalowymi. Łaty ułożone są zgodnie z wytycznymi podanymi w projekcie technicznym. Odstęp pomiędzy łatami powinien wynosić maksymalnie 600 mm lub mniej. Warto wiedzieć, że jeśli będziemy mocować blachę trapezową na dachu o nachyleniu powyżej 15 stopni to pomiędzy górną, a dolną płytą blachy nie jest konieczne dodatkowe uszczelnienie. W przypadku, gdy nachylenie jest mniejsze niż 10 stopni, konieczne są dwa uszczelnienia. Jeśli natomiast mamy do czynienia z kątem w zakresie 10-15 stopni to możemy zastosować jedno uszczelnienie.

Jakie wkręty zastosować do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa, podobnie jak blachodachówka mocowana jest do łat za pomocą specjalnych wkrętów dachowych. To w większości przypadków wkręty samowiercące, posiadające gumową uszczelkę, która gwarantuje szczelność mocowania. Są to bardzo często wkręty z główką sześciokątną na klucz 8 lub 10, lub też główką kulistą do wkręcania kluczem imbusowym. Końcówka samowiercąca została zaprojektowana do szybkiego przewiercania blachy. Gwint gwarantuje odpowiednią wytrzymałość mocowania. Kolor powłoki wkrętów powinien w pełni odpowiadać kolorowi pokrycia dachowego. W większości przypadków do mocowania blach wykorzystuje się blachowkręty o średnicy 4,8 mm i długości 20 mm. Wkręty do mocowania blachy trapezowej na konstrukcji drewnianej posiadają średnicę 4,8 mm i długość 35 mm. Mogą być one wkręcane przy zastosowaniu magnetycznych uchwytów z odpowiednią końcówką. Wkręty do blachy trapezowej

Po jakim czasie wkręty się zużywają?

Ilość wkrętów, która potrzebna jest do zamocowania arkuszy blachy trapezowej na połaci dachowej w dużej mierze zależy od stopnia skomplikowania tej powierzchni. Zazwyczaj wystarczy od 5 do 8 wkrętów na blachy, na jeden metr kwadratowy. Podstawowa blacha trapezowa, posiadająca wysokość profilu na poziomie 20 mm wymaga około sześciu wkrętów mocujących o wymiarach 4,8mm/35mm na metr kwadratowy. W tym przypadku montuje się zazwyczaj wkręty na co drugiej dolnej podstawie profilu trapezu. Na nakładce – w miejsce arkuszy blachy – wkręca się zazwyczaj jeden wkręt łączący o rozmiarach 4,8mm/20mm na każdym metrze bieżącym. Jeśli mamy do czynienia z innym profilem, np. 45 – to zastosowanie sześciu wkrętów na metrze kwadratowym nie jest możliwe, ale wymaga zastosowania większych wkrętów – 6,4mm/50mm w każdym obniżeniu profilu.

A co, jeśli posiadam inną blachę trapezową?

W przypadku blach trapezowych, których profil posiada wysokość 35 mm i więcej, powinny one posiadać łączenie na zakładce wzdłużnej na górnej podstawie trapezu, tzw. fali. Należy pamiętać o tym, że arkusze blachy powinny być zawsze ustawiane pod kątem prostym do linii okapu. Linia ta wyznacza bazę do układania kolejnych arkuszy. W przypadku jakichkolwiek niedociągnięć geometrycznych połaci dachu, maskuje się je na kalenicy oraz krawędziach dachu za pomocą obróbek dekarskich. Mocowanie blachy trapezowej do podłoża za pomocą wkrętów z gumową uszczelką, które cechują się dużą odpornością na działanie niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania słonecznego jest rozsądnym rozwiązaniem. Taki wkręt powinniśmy mocno dokręcić, aby uszczelka z gumy wyszła ok. 1 mm poza podkładkę. Warto pamiętać, że w trakcie mocowania blachy trapezowej powinniśmy unikać chodzenia po niej, a jeśli już występuje taka konieczność to powinniśmy robić to w butach o miękkiej, gumowej podeszwie. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o tym, aby stawać wyłącznie na dnie fal, unikając przy tym stawania na grzbietach.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...