Jak dbać o swoje elektronarzędzia i przedłużyć ich żywotność

Elektronarzędzia to ogromna kategoria produktowa, która obejmuje zarówno drobne narzędzia, takie jak gwoździarki i wkrętarki, po duże, zaawansowane technologicznie pilarki, czy młoty udarowe. Niezależnie jednak od tego, w posiadaniu, którego ze sprzętu jesteśmy, zawsze należy o niego odpowiednio dbać. Częste użytkowanie może się bowiem przyczynić do szybkiego zużycia niektórych komponentów, a co się z tym wiąże, naprawy, lub – co gorsza – wymiany całego sprzętu na nowy. Jak zatem dbać o elektronarzędzia, aby przedłużyć ich wydajność i żywotność? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

Jak przedłużyć żywotność elektronarzędzi? Sprawdzone sposoby

Każdy użytkownik elektronarzędzi musi zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najwyższej jakości, zaawansowany technologicznie sprzęt z czasem, pod wpływem intensywnego użytkowania może ulec zużyciu, lub uszkodzeniu. Niestety na niektóre sytuacje nie mamy wpływu, na inne wręcz przeciwnie. Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał naszych narzędzi musimy zadbać o ich prawidłową eksploatację. W kilku prostych i przede wszystkim systematycznych krokach możemy znacząco wydłużyć żywotność akumulatora, czy zużywania się niektórych podzespołów, których naprawa, bądź wymiana może wiązać się z dość wysokimi kosztami. Jak zatem dbać o elektronarzędzia, aby przedłużyć ich żywotność? Oto kilka naszych sprawdzonych sposobów. 

Konserwacja i regularny serwis elektronarzędzi 

Chcąc wydłużyć żywotność naszych elektronarzędzi, powinniśmy z ogromnym zaangażowaniem zadbać o odpowiednią konserwację takiego sprzętu. Mowa tu przede wszystkim o utrzymaniu prawidłowego poziomu smarowania głowicy oraz przekładni w użytkowanym narzędziu. 

Dlaczego utrzymanie prawidłowego smarowania jest tak ważne w kontekście długiej żywotności urządzeń? Ponieważ jego każdorazowe użycie powoduje znaczny wzrost temperatury, w wyniku czego smar się wytapia. Brak jakiejkolwiek  reakcji ze strony użytkownika wraz z upływem czasu, może wiązać się ze znacznym pogorszeniem się stanu takiego urządzenia. 

Czyszczenie sprzętu po każdorazowym użyciu

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na żywotność elektronarzędzi jest ich regularne czyszczenie. Podczas pracy w urządzeniu mogą zbierać się zanieczyszczenia, które nagromadzone z czasem, będą negatywnie wpływać na jakość i wydajność naszego sprzętu.  Dlatego, aby zachować pełen profesjonalizm i przede wszystkim utrzymać jakość  urządzeń na najwyższym poziomie, konieczne jest ich regularne czyszczenie, najlepiej po każdorazowym użyciu. Wykonywanie tego rodzaju zabiegów zapobiega gromadzeniu się brudu, a co się z tym wiąże również nadmiernemu zużyciu się sprzętu. 

W tym miejscu wiele osób, szczególnie amatorów majsterkowania zada pytanie: czym czyścić elektronarzędzia? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście użycie sprężonego powietrza, które doskonale wydmucha wszystkie zalegające zarówno na powierzchni, jak i w trudno dostępnych miejscach zabrudzenia. Sprężone powietrze pod wpływem ciśnienia jest w stanie wynieść wszelkie zalegające drobinki kurzu, pyłu, czy pasku. 

Odpowiednie przechowywanie narzędzi

Odpowiednie przechowywanie elektronarzędzi, jest tak samo ważne, jak jego regularne czyszczenie. Tego rodzaju sprzęt w miarę możliwości powinniśmy przechowywać suchym,  dobrze wentylowanym miejscu, wolnym od wilgoci i ekstremalnych temperatur. Dobrze jest również zadbać o to, aby sprzęt, w tym. np. wiertarki i młotowiertarki były przechowywane w  oryginalnych opakowaniach lub w specjalnych skrzynkach i kufrach narzędziowych, które to będą chroniły je przed uszkodzeniami.

Dbanie o części wymienne

Powinniśmy pamiętać nie tylko o prawidłowym użytkowaniu i konserwacji sprzętu głównego, ale także częściach do elektronarzędzi. Mowa tu oczywiście o częściach zamiennych,  jak chociażby tarcze do pił, brzeszczoty, wiertła, itp. Pamiętajmy, że bez tego rodzaju elementów nasz sprzęt nie będzie w pełni sprawny, a co ważne zalegający na nich kurz, pył, czy inne zabrudzenia mogą powodować nadmierne przegrzewanie się urządzenia, a nawet zmiany w jego geometrii. 

Serwis i naprawa komponentów

Nie powinien nikogo dziwić fakt, że elektronarzędzia wraz z upływem czasu mogą ulec uszkodzeniu, lub zużyciu. W niektórych sytuacjach uszkodzony sprzęt można oddać do sprawdzonego i doświadczonego serwisu elektronarzędzi, w którym specjaliści będą mogli dokonać naprawy elektronarzędzi, lub wymiany niektórych komponentów, zgodnie z zaleceniami producenta.  

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...