Jak bezpiecznie przechowywać elektronarzędzia?

Każdy domowy warsztat na swoim wyposażeniu powinien posiadać elektronarzędzia, które usprawniają pracę niejednemu  majsterkowiczowi. Jednak ich przechowywanie nie jest takie proste i powinno być bardzo dobrze zorganizowane, żeby móc cieszyć się długą żywotnością sprzętu. Jak bezpiecznie przechowywać elektronarzędzia w domowym warsztacie? Poniżej prezentujemy nasze sprawdzone porady. 

Przechowywanie elektronarzędzi

Elektronarzędzia w domowych warsztatach bardzo często nie są używane na co dzień, więc leżą schowane gdzieś w kącie i czekają na swój czas. Często ciężko jest znaleźć dobre miejsce na ich przechowywanie. Bardzo często nie są to małe narzędzia, a jednak miejsce do przechowywania w warsztacie w garażu jest mocno ograniczone. Elektronarzędzia z racji swojej specyfiki potrzebują bezpiecznego przechowywania, które zapewni im jak najdłuższy żywot bez powstawania usterek mechanizmów. Ekspozycja na nadmierną wilgoć lub kurz mogą źle wpłynąć na pracę podzespołów danego narzędzia. Jak zatem zorganizować przechowywanie elektronarzędzi, żeby było w pełni bezpieczne i jednocześnie funkcjonalne?  Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że warsztat jest stworzone w głównej mierze dla nas, dla mechaników i domowych majsterkowiczów, i powinien być urządzony tak, żeby wszystko było łatwo dostępne i pod ręką. O tym, jak urządzić domowy warsztat pisaliśmy już wcześniej. Teraz skupimy się na bezpiecznym przechowywaniu elektronarzędzi. 

Bezpieczne miejsce na elektronarzędzia 

Przechowując swoje elektronarzędzia w domowym warsztacie, należy przede wszystkim zadbać o ich bezpieczeństwo i zapewnić im miejsce suche, wolne od zanieczyszczeń i pyłów. Jak znaleźć takie miejsce w garażu, gdy ten narażony jest na duże wahania temperatur i wysoką wilgoć? Bez obaw. Garaż skrywa wiele miejsc, które nadadzą się do przechowywania elektronarzędzi, a gdy dodamy do tego kilka pomocnych akcesoriów, stworzymy warunki wręcz idealne.  O czym należy pamiętać, szukając bezpiecznego miejsca do przechowywania elektronarzędzi? Oto nasza lista: 

  • nie kładźmy ich na ziemi - to tam najłatwiej o wystąpienie niechcianych zalań sprzętu, zawilgocenia, gdy leży nieużywany kilka tygodni czy zakurzenia i zapylenia. 
  • zapewnijmy im stałą temperaturę - elektronarzędzia, a dokładniej ich podzespoły nie lubią ani wahań temperatury, ani zbyt wysokiej/niskiej temperatury. Optymalne warunki termiczne do przechowywania elektronarzędzi to zakres 15-20 stopni. 
  • zabezpieczamy od kurzu i pyłów - warsztat jest miejscem, gdzie często podczas wykonywania prac unosi się pył, który osiada wszędzie. Nie tylko na obudowie elektronarzędzi, ale również przenika do środka, negatywnie wpływając na ich żywotność. 

Przechowywanie elektronarzędzi 

Domowy warsztat z miejscem do bezpiecznego przechowywania elektronarzędzi powinien posiadać szafę lub inne odizolowane miejsce, w którym można schować nieużywane w danym momencie elektronarzędzia. Pozostaną one w gotowości do użycia przy kolejnych projektach i mimo tego, że schowane, będą zawsze ułożone i pod ręką.  Dodatkowo część narzędzi w momencie zakupu posiada plastikowe walizki, które stanowią podstawowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Zalecamy przechowywanie elektronarzędzi właśnie w nich, bo nie dość, że są indywidualnie dostosowane do wymiarów danego narzędzia, to dodatkowo stanowią ochronę przed kurzem i pyłami, od jakich zazwyczaj roi się w warsztacie. Jeśli jednak domowy warsztat nie ma szafy ani miejsca na nią oraz część elektronarzędzi nie posiada plastikowych walizek, warto przemyśleć zakup plastikowych pudeł, które można umieścić pod blatem roboczym. Pudła skutecznie odizolują narzędzia od wilgoci i pyłów, dając elektronarzędziom bezpieczne miejsce. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, należy odpowiednio oddzielić podłogę garażową od pudeł. Zapobiegnie to przedostawaniu się chłodu do schowków z narzędziami.  Jak widać, odpowiednie przechowywanie elektronarzędzi jest bardzo ważne i jednocześnie relatywnie łatwe do zorganizowania. Zabezpieczenie sprzętu przed negatywnym działaniem wilgoci, temperatur i pyłów pozwala na wydłużenie jego żywotności. W końcu elektronarzędzia to nieoceniona pomoc przy wielu projektach domowego majsterkowicza. Warto o nie dbać, by służyły nam na lata. 

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...