Gwoździarki i sztyfciarki - lepsze niż młotek?

Gwoździarki i sztyfciarki to niezwykle użyteczne narzędzia, które warto mieć pod ręką w czasie prac montażowo-instalacyjnych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w branżach z dziedziny przemysłu i budownictwa, lecz warto mieć je również w przydomowym warsztacie. Czym różni się gwoździarka od sztyfciarki? Jakie narzędzie wybrać, by spełniło nasze oczekiwania? Czy gwoździarki i sztyfciarki skutecznie zastępują tradycyjny młotek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest gwoździarka?

Gwoździarka, nazywana również pistoletem do gwoździ, to elektronarzędzia umożliwiające szybkie wbijanie gwoździ bez konieczności korzystania z młotka. Nowoczesne modele gwoździarek są wyposażone w bardzo pojemne magazynki, mieszczące nawet kilkaset sztuk gwoździ, co gwarantuje niezwykle wydajną i komfortową pracę. Gwoździarki często są wykorzystywane przez stolarzy, cieśli, dekarzy i firmy remontowo-budowlane. Na rynku znajdziemy gwoździarki wyposażone w mechanizm dotykowy lub spustowy. W przypadku pierwszych, gwoździe zostają wystrzelone w chwili zetknięcia się głowicy narzędzia powierzchnią wybranego elementu. Z kolei w przypadku drugich, uwolnienie gwoździa następuje w chwili naciśnięcia spustu gwoździarki. Niekiedy można również spotkać modele wyposażone w oba te mechanizmy.

Co to jest sztyfciarka?

Sztyfciarka to narzędzie o działaniu zbliżonym do gwoździarki, z tą różnicą, że w jej przypadku zamiast gwoździ wykorzystuje się sztyfty. Czym jednak jest sztyft? Otóż jest to mały, metalowy element o okrągłym przekroju przypominający nieco zwykły gwóźdź. Różnica między sztyftem a gwoździem sprowadza się zasadniczo do faktu, że gwoździe z jednej strony posiadają charakterystyczną główkę, której nie zobaczymy w sztyftach. Podobnie jak gwoździarki, sztyfciarki chętnie wykorzystuje się w czasie prac stolarskich, remontowo-budowlanych, ciesielskich i wykończeniowych. Urządzenie to umożliwia schludne, niemal niewidoczne łączenie elementów. Z tego właśnie względu po sztyfciarki sięga się w czasie produkcji mebli, drzwi czy ram obrazów. Jest to także narzędzie niezawodne podczas kładzenia wykładzin podłogowych czy montażu listew. Łączenie elementów przy użyciu sztyfciarki stanowi również uzupełnienie klejenia.

Kiedy warto sięgnąć po gwoździarkę lub sztyfciarkę?

Gwoździarki i sztyfciarki to wyjątkowo użyteczne narzędzia umożliwiające sprawne wbijanie gwoździ i sztyftów w czasie wszelkich prac montażowo-instalatorskich. Oba urządzenia umożliwiają komfortową i szybką realizację prac stolarskich, ciesielskich, dekarskich i innych. Korzystając z gwoździarek i sztyfciarek, z łatwością można przeprowadzić montaż elementów konstrukcyjnych lub budowlanych. Większość modeli gwoździarek i sztyfciarek dostępnych na rynku umożliwia wbijanie gwoździ i sztyftów o szerokim zakresie rozmiarów, co jeszcze bardziej zwiększa ich użyteczność. Mimo iż oba urządzenia nie należą do narzędzi wybitnie skomplikowanych technologicznie, korzystanie z nich znacząco zwiększa efektywność pracy, zapewniając przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa ich użytkowników.

Jak wybrać porządną gwoździarkę lub sztyfciarkę?

Wybierając gwoździarkę lub sztyfciarkę, warto zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne urządzeń:

  • zakres długości i średnicy gwoździ lub sztyftów, z którymi poradzi sobie gwoździarka lub sztyfciarka;
  • pojemność magazynka;
  • ciśnienie robocze urządzenia - im wyższe, z tym z większą energią będą wbijane gwoździe lub sztyfty;
  • waga urządzenia.

Gwoździarki i sztyfciarki - nasze propozycje

Jeśli rozglądasz się za wysokiej jakości gwoździarką lub sztyfciarką, z pewnością zainteresują cię nasze propozycje:

Najnowsze na blogu

Zakrętarka czy klucz udarowy? Co wybrać do prac remontowych

Czym różnią się od siebie na pozór tak podobne narzędzia jak zakrętarka i klucz...

Gwoździarki i sztyfciarki - lepsze niż młotek?

Gwoździarki i sztyfciarki to niezwykle użyteczne narzędzia, które warto mieć pod ręką w...

Jak działa i do czego służy opalarka?

Opalarki elektryczne to elektronarzędzia generujące powietrze o temperaturze w zakresie...

Pilarka stołowa - jak wybrać najlepszą?

Pilarka stołowa to elektronarzędzie, z którego często korzystają zarówno amatorzy, jak...

Jak wybrać szlifierkę kątową? Poradnik dla majsterkowicza

Obok wiertarki i wkrętarki, szlifierka kątowa znajduje się na podium w rankingu...