Czym jest i jak działa balanser?

Nie ma wątpliwości co do tego, że praca na budowie, ale czasami także w warsztacie wymaga dobrej kondycji fizycznej. Niemniej zdarza się, że wiele osób wskutek pracy z różnego rodzaju elektronarzędziami doznaje urazów, czy przeciążeń mięśni. Można jednak uniknąć tego rodzaju problemów wykorzystując balansery. Te niepozorne z wyglądu narzędzie ma dość dużą moc — przymocowane do haka, rusztowania, czy innego elementu jest w stanie utrzymać dany sprzęt. Tego rodzaju odciążnik stanowi zatem nieocenioną pomoc przy wykonywaniu różnego rodzaju czynności z elektronarzędziami. Czym dokładnie jest balanser i jaki model wybrać?  

Balanser co to takiego?

Balanser to niewielkich rozmiarów  urządzenie mechaniczne, które służą do równoważenia obciążeń. Ich podstawowym celem jest ułatwienie transportu, podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów. Balansery zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc zmniejszyć siłę potrzebną do utrzymania równowagi przedmiotu. Takie rozwiązanie znacząco poprawia komfort i wygodę pracy operatora, szczególnie jeśli wykonywane czynności odbywają się przy użyciu ciężkich elektronarzędzi, lub innych elementów. 

Jak działają balansery? 

Balansery działają przy użyciu mechanicznej sprężyny. Za jej pomocą równoważą wagę zawieszonego w osi pionowej przedmiotu. Przy jego pomocy można także w sposób dość prosty manipulować sprzętami np. pneumatycznymi, bez konieczności wkładania w takie działania dużej siły ręcznej. Udźwig sprężyny w zależności od modelu regulowany jest za pomocą pokrętła lub klucza płaskiego. Co ciekawe, balanser powszechnie nazywany jest również przeciwwagą. Jego cechą charakterystyczną jest  obecność haka, lub kółka, za którego pomocą przymocowywany jest on do sufitu, rusztowania, bądź innej podobnej konstrukcji. 

Jakie są rodzaje balanserów?

Najpopularniejszy balanser dostępny na rynku to oczywiście balanser linkowy. Tego rodzaju narzędzie wyręcza operatora w dźwiganiu poszczególnych elementów — jego zadaniem jest jedynie sterowanie narzędziem. Niemniej znaleźć można także balansery sprężynowe oraz pneumatyczne. Podsumowując wyróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje balanserów: 

  • balansery linkowe
  • balansery sprężynowe
  • balansery pneumatyczne. 

Wśród wymienionych rodzajów urządzeń, największą popularnością cieszą się modele linkowe. Ich budowa prezentuje się tak, że w środku urządzenia znajduje się obrotowy bęben lub szpula, na które to nawinięta jest linka, a także sprężyna śrubowa — serce balansera. To właśnie ono wykonuje całą pracę, poprzez tworzenie tzw. przeciwwagi, czyli napięcia bębna w przeciwnym kierunku. 

Zastosowanie balanserów

Balansery to swego rodzaju odciążniki, które dzięki swojej skuteczności i prostocie obsługi znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. 

W przemyśle balansery są wykorzystywane do podnoszenia i przenoszenia ciężkich narzędzi, elementów konstrukcyjnych oraz innych ładunków. Pomagają zmniejszyć ryzyko kontuzji pracowników i zwiększyć wydajność pracy. W warsztatach samochodowych są używane do podnoszenia silników, skrzyń biegów i innych ciężkich elementów pojazdów. Ułatwiają precyzyjne manipulacje oraz oszczędzają czas i siły mechaników.  W magazynach zaś balanser wykorzystuje się do obsługi towarów, zwłaszcza tych o dużych gabarytach. Pomagają zmniejszyć ryzyko uszkodzeń produktów i zwiększyć wydajność w procesie logistycznym.

Ponadto balansery są nieodłącznym elementem wyposażenia placów budowy, gdzie pomagają przy podnoszeniu ciężkich elementów konstrukcyjnych, takich jak belki, czy płyty betonowe. Również w branży produkcyjnej balansery są używane do obsługi maszyn i narzędzi, co zwiększa efektywność całego procesu produkcyjnego.

Dlaczego warto korzystać z balansera?

Balansery w zależności od rodzaju mogą mieć różne udźwigi, które wahają się w granicach od 0,2 kg do nawet kilkuset kilogramów. Choć wydawać by się mogło, że ważące zaledwie 2 kg narzędzie zdaje się lekkie, to jednak pracując z takim sprzętem przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, może dać się ono we znaki. W konsekwencji może ciążyć i męczyć mięśnie rąk, a także negatywnie wpływać na kręgosłup. Warto zatem korzystać z balansera, który w ogromnym stopniu niweluje ciężar takiego urządzenia. Stosowanie balansera odgrywa również bardzo ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko wypadnięcia urządzenia z dłoni lub omsknięcia się i zrobienia sobie krzywdy podczas wykonywanych czynności z elektronarzędziami, czy innymi ciężkimi elementami.

Jaki balanser wybrać? 

Wybierając odpowiedni balanser, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście maksymalne obciążenie, jakie balanser będzie musiał podnieść i utrzymać w równowadze. Kolejny czynnik to długość liny lub łańcucha, która musi być dostosowana do konkretnej sytuacji. Należy wybrać urządzenie z odpowiednią długością, aby uniknąć nadmiernego napięcia lub luzu. W kolejnym kroku należy upewnić się, że urządzenie jest wyposażone w niezbędne zabezpieczenia, takie jak hamulec. Na koniec jednak najważniejsze — mechanizm balastera. Tutaj możemy wybierać pomiędzy balanserem  linkowym, sprężynowym, lub pneumatycznym. Wybierzmy ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Najnowsze na blogu

Jak bezpiecznie użytkować elektronarzędzia HIKOKI?

Elektronarzędzia Hikoki (dawniej Hitachi) to znane i cenione narzędzia wśród...

Wiertarka czy młotowiertarka — która narzędzie jest odpowiednie dla Ciebie?

Wiertarka i młotowiertarka to dwa bardzo popularne narzędzia wybierane zarówno przez...

Wiertarki stołowe do warsztatu — jak wybrać dobrze?

Wiertarki stołowe są kluczowym narzędziem w każdym warsztacie, oferując precyzję i...

Na co zwrócić uwagę, kupując bruzdownicę? Praktyczne porady

Elektronarzędzia to dość mocno rozbudowana kategoria produktów, w której tuż obok...

Wiertarko-wkrętarka - jaką wybrać? Najczęściej zadawane pytania cz. 1

Planujesz zakup wiertarko-wkrętarki, ale nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować?...