Blacha na dach – krótki przewodnik po rodzajach pokrycia dachowego

Niezbędnym aspektem w procesie kończenia budowy, jest instalacja odpowiedniego pokrycia dachowego. Jest to o tyle istotne, że odpowiedni wybór zapewni nam przecież ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i nieprzyjemnymi konsekwencjami m.in. wilgoci. Często staje się wówczas przed dylematem, co będzie lepsze – papa, czy może jednak blacha. Klasyczne dachówki ceramiczne zdają się w ostatnich latach ustępować właśnie blachodachówkom. Kiedy wybór pada na blachę, następnie trzeba rozważyć jaki jej rodzaj będzie w danym przypadku najlepszy. Jakie aspekty powinniśmy jednak brać pod uwagę przy wyborze? I jakie w ogóle wyróżniamy rodzaje blachy? Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to bardzo ważna sprawa, dlatego tak istotne zdaje się zorientowanie w podstawowych kwestiach z tym związanych. Pierwszą kwestią, pozostaje zawsze decyzja pomiędzy papą, a blachą, każde z tych rozwiązań ma swoje zdecydowane plusy i minusy. Każdy rodzaj pokrycia, będzie cechował się nie tylko innymi parametrami, ale też, naturalnie, przedziałem cenowym, który może okazać się niekiedy czynnikiem decydującym o konkretnym wyborze, czy warunkami gwarancji. Ważna będzie też sama wytrzymałość materiału. Niebagatelną rolę odegrać może sama grubość, czy też specyfika powłoki danej blachy, jeżeli już się na nią zdecydujemy. Im grubsza i cięższa będzie blacha, tym solidniejsze powinno być pokrycie dachowe, lecz tutaj trzeba też brać pod uwagę wytrzymałość więźby dachowej.

Blacha na dach – rodzaje i rozróżnienia

Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów blach dokonując typologii pod względem ich konstrukcji. W ten sposób, możemy rozważać blachę trapezową, która bierze nazwę ze swojej formy. Jest powlekana warstwą ochronną i dwustronnie cynkowana, przez co często wybiera się ją także do elewacji. Drugim rodzajem, są blachodachówki, przypominające klasyczne blachówki ceramiczne. Bardzo dobrze sprawdzają się przy pokrywaniu stromych dachów, najczęściej więc stosuje się je w domach jednorodzinnych, ale też budynkach gospodarczych. Warto wspomnieć także o blasze na rąbek stojący, która może występować w formie pionowej lub poziomej konstrukcji. Często wybiera się ją przy budowie szkół, budynków biurowych, czy obiektów sportowych. Istotnym rodzajem blachy jest również, zyskująca na popularności, blacha płaska, która jest stosunkowo lekka i przystępna w montażu. Z kolei, jeżeli mówimy o powłoce, z jakiej wykonuje się blachodachówki, to najczęstszymi materiałami są: poliester, niestety mało odporny na czynniki zewnętrzne, ale gładki i tani, choć istnieje w dwóch wersjach – standardowej i matowej; pular – który jest odporny na działanie promieni UV i warunki atmosferyczne, przy czym stanowi droższą opcję, znajduje jednak zastosowanie na dachach w obszarach uprzemysłowionych z wysokim współczynnikiem emisji szkodliwych substancji; PVDF – najdroższe ale najsolidniejsze rozwiązanie; czy plastizol – odporny na ścieranie. Blacha na dach

Co świadczy na korzyść blachy względem papy i blachówki ceramicznej?

Obok blachy i klasycznych dachówek ceramicznych, bardzo częstym wyborem pozostaje m.in. papa. Jest ona zdecydowanie rozwiązaniem tańszym, wymaga jednak pełnego deskowania, warstwy podkładowej, montowanej mechanicznie i nawierzchniowej termozgrzewalnej. Papa nadaje się do użycia zarówno na dachach płaskich, jak i pochyłych, jest materiałem bardzo uniwersalnym. Jej montaż potrafi być szybki, prosty i nie kosztuje przerażająco dużo, ponadto dokonywanie napraw jest również bardzo łatwe, zwykle wystarcza masa bitumiczna. Papa nie wymaga także zakupu dodatkowych elementów, takich jak kosze czy kalenice. Pomimo to, należy mieć na uwadze, że nie zawsze będzie idealnie szczelna i trwała. W przypadku złego dopasowania lub niewłaściwego montażu może przepuszczać wodę. Dodatkowo, odśnieżanie w sezonie zimowym i wychodzenie na dach przy wysokich, letnich temperaturach może dość szybko ją uszkodzić. Zazwyczaj trzeba ją również konserwować masą bitumiczną, by mogła dalej służyć. Dlatego też, pomimo niższych kosztów, nie zawsze jest dobrym wyborem. Blachówka ceramiczna dla odmiany, jest bardzo stabilna, długowieczna i trwała, przy tym wszystkim dobrze izoluje dach, również pod względem termicznym. Jej podstawowym minusem jest jej wysoka cena, szczególnie w porównaniu z blachodachówką – podobną kształtem i wyglądem. Do tego klasyczna dachówka ceramiczna jest dużo cięższa od blachy, co istotnie wpływa na konstrukcję więźby dachowej. Blacha dachowa daje ostatecznie najwięcej możliwości, nawet w kwestiach estetycznych. Stanowi solidny materiał, choć do minusów można zaliczyć na pewno większy hałas przy odbijaniu się od niej kropel deszczu i stosunkowo łatwe nagrzewanie się, co może być uciążliwe w przypadku posiadania poddasza i letnich upałów.

Jaki materiał wybrać do konkretnego dachu?

Teoretycznie, sam kształt dachu nie jest ostatecznym wyznacznikiem wyboru, należy jednak mieć na uwadze, że jego uwarunkowania konstrukcyjne, będą lepiej sprawdzać się w zestawieniu z różnymi rodzajami pokrycia. Tak też, przy najprostszym z dachów, dwuspadowym, zastosowanie znajdzie każde z pokryć, w tym również blacha, np. płaska, a także blachodachówki. Dachy czterospadowe, wielopołaciowe czy urozmaicone lukarnami lepiej pokrywać zwykłą dachówką, ponieważ wtedy wygeneruje się mniej odpadu niż przy użyciu blachodachówki. Dachy kopertowe mogą dobrze współpracować z panelami i modułami, garażowe z ocynkowaną blachą trapezową, a dachy płaskie z blachą w panelach i arkuszach. Sprawdź nasze inne artykuły:

 

Najnowsze na blogu

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...

Kątowniki — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Kątowniki to dość popularne narzędzie wykorzystywane przez wielu fachowców — od...

Tarcze do cięcia drewna i metalu — jak wybrać odpowiednie?

Pilarki to dość popularne urządzenia stosowane zarówno na placach budowy, podczas...

Odkurzacze przemysłowe, które pozwolą zachować czystość w miejscu pracy

Zachowanie czystości w miejscu pracy powinno być priorytetem nie tylko dla pracownika,...

Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Wbijanie gwoździ, to praca dość monotonna, która w wielu osobach może budzić...