Bezpieczeństwo w pracy z narzędziami budowlanym — zasady i wytyczne

Praca z użyciem elektronarzędzi (i nie ma tu znaczenia czy użytkujemy je na placu budowy, czy w przydomowym warsztacie) wymaga zachowania odpowiednich środków  ostrożności. Chodzi nie tylko o zachowanie odpowiedniego stanu technicznego sprzętu, ale przede wszystkim podjęcia środków, które będą stanowić naszą ochronę osobistą. Jak należy postępować z narzędziami budowlanymi i, aby zachować bezpieczeństwo pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady i wytyczne w tym temacie. 

Bezpieczeństwo na budowie — kilka statystyk na wstępie

Nie ma wątpliwości co do tego, że plac budowy jest jednym z tych miejsc pracy, w których najczęściej dochodzi do wypadków. Statystyki mówią, że średnio 13 % z nich spowodowanych było nieodpowiednim użytkowaniem sprzętu budowlanego, w tym elektronarzędzi. Choć obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w takim miejscu spoczywa na  inwestorze i kierowniku budowy, to jednak do samych wypadków najczęściej dochodzi z powodu nieostrożnego zachowania poszkodowanych pracowników. Zdarzają się również sytuacje, w których przyczyną zdarzenia są uszkodzone, niesprawne technicznie elektronarzędzia, w tym wiertarki i młotowiertarki, piły, czy szlifierki. 

Bezpieczeństwo pracy na budowie — najważniejsze zasady i wytyczne

Zanim przystąpi się do wykonywania prac budowlanych z udziałem narzędzi elektrycznych, warto zadbać o odpowiednią wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.  Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych zasad i wytycznych, do których powinien zastosować się każdy pracownik obsługujący elektronarzędzia budowlane

 1. Dokładne zapoznanie się z instrukcjami obsługi
  Przed rozpoczęciem pracy z dowolnym narzędziem budowlanym, zawsze dokładnie zapoznaj się z instrukcjami obsługi dostarczonymi przez producenta. Instrukcje te zawierają ważne informacje dotyczące prawidłowego użytkowania narzędzia, zalecenia zachowania bezpieczeństwa prac, a także wskazówki dotyczące konserwacji i serwisu sprzętu. Aby uniknąć ryzyka wypadku na budowie, należy skrupulatnie przestrzegać wszystkich zaleceń producenta.
 2. Stosowanie środków ochrony osobistej
  Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt ochronny. Okulary ochronne, nauszniki, rękawice robocze i kask to podstawowe elementy, które chronią oczy, uszy, dłonie i głowę przed ewentualnymi niebezpieczeństwami związanymi z pracą z narzędziami budowlanymi.
 3. Praca w odpowiednim stroju roboczym
  W pracy z narzędziami zalecane jest noszenie odpowiedniego stroju ochronnego. Należy unikać luźnych ubrań, które mogą utknąć w mechanizmach narzędzi. Najlepiej jest stosować odzież ochronną, która wykonana jest z mocnych materiałów, zapewniających ochronę przed skaleczeniami i otarciami.
 4. Praca w odpowiednich warunkach
  Ze względu na specyfikację pracy na placach budowy, a dokładniej pracy na terenie otwartym może wynikać wiele zagrożeń. Należy zatem unikać wykonywania czynności z udziałem elektronarzędzi w złych warunkach atmosferycznych, takich jak silny wiatr, deszcz czy śnieg. Mogą one wpłynąć na koncentrację i bezpieczeństwo pracownika, ale także na stan techniczny sprzętu. Jeśli to możliwe, pracuj w dobrze oświetlonych obszarach, aby uniknąć przypadkowych uszkodzeń narzędzi lub obrażeń ciała.
 5. Odpowiednie dopasowanie narzędzi do konkretnych zadań
  Upewnij się, że używasz odpowiednich narzędzi do konkretnej pracy. Nie próbuj modyfikować sprzętu ani nie używaj ich do innych celów, dla których nie zostały zaprojektowane. Wybieraj narzędzia budowlane odpowiednie dla materiału, który będziesz obrabiał, i zawsze używaj ich zgodnie z przeznaczeniem.
 6. Przechowywanie  narzędzi w odpowiedni sposób
  Po zakończeniu pracy zawsze przechowuj narzędzia w odpowiedni sposób. Przechowuj je w suchym i bezpiecznym miejscu. Regularnie sprawdzaj również ich stan techniczny oraz wymieniaj uszkodzone lub zużyte elementy.
 7. Nieustanne szkolenie się w zakresie bezpieczeństwa
  Bezpieczeństwo w pracy z narzędziami budowlanymi wymaga nieustannego doskonalenia wiedzy i umiejętności. Bądź na bieżąco z nowymi technologiami, technikami i przepisami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Czynny udział w szkoleniach i kursach zwiększy świadomość i umożliwi Ci lepsze radzenie sobie z potencjalnymi zagrożeniami.

Bezpieczeństwo w pracy z narzędziami budowlanym — podsumowanie

Bezpieczeństwo w pracy z narzędziami budowlanymi jest niezwykle ważne. Dotyczy nie tylko stosowania się do wytycznych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także odpowiednio dobranego sprzętu. Ten, w zaawansowanych pracach budowlanych powinien być najwyższej jakości, gwarantujący wysoki komfort i wygodę użytkowania. To, co jednak najważniejsze w  obsłudze elektronarzędzi, to pełne skupienie się na wykonywanej czynności.  Musimy bowiem pamiętać, że bezpieczeństwo pracy w dużej mierze będzie zależało od nas osób obsługujących dany sprzęt.  

Najnowsze na blogu

Czym kierować się przy zakupie wkrętarki?

Dobrej jakości elektronarzędzia są w stanie usprawnić cały proces wykonywania prac...

Pilarki tarczowe — wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem

Pilarka tarczowa to nieodzowne narzędzie wykorzystywane zarówno w dziedzinie...

Pilarki — rodzaje i zastosowanie

Pilarki stanowią bardzo szeroką kategorię produktową wśród elektronarzędzi. W...

Baterie do elektronarzędzi — użytkowanie krok po kroku

Elektronarzędzia stanowią obecnie nieocenioną pomoc przy wykonywaniu różnych prac...

Wszystko, co musisz wiedzieć o zszywaczach — rodzaje i zastosowanie

Zszywacz to dość uniwersalne narzędzie, które sprawdza się zarówno w codziennym życiu,...