Baterie do elektronarzędzi — użytkowanie krok po kroku

Elektronarzędzia stanowią obecnie nieocenioną pomoc przy wykonywaniu różnych prac zarówno remontowo-budowlanych, jak i warsztatowych. Coraz popularniejszy staje się wybór narzędzi zasilanych za pomocą kompatybilnych baterii, czy akumulatorów. Wiertarki, wiertarko-wkrętarki, zakrętarki, czy szlifierki to tylko niektóre z przykładowych urządzeń, które można zakupić w wersji akumulatorowej. Czy wiesz jednak jak obchodzić się z tego rodzaju zasilaniem? Nie? To nic straconego. W tym wpisie podpowiemy, jak prawidłowo użytkować baterię do  narzędzi akumulatorowych. Pomożemy również w doborze odpowiedniego modelu. Zapraszamy!

Baterie do elektronarzędzi — co warto o nich wiedzieć?

Nie ma wątpliwości co do tego, że elektronarzędzia, wspomagają nas w licznych zadaniach, przez co stały się nieodłącznym elementem codziennej pracy. W przypadku licznej grupy tego rodzaju sprzętu kluczem do jego sprawnego działania jest odpowiednie użytkowanie baterii, które stanowią serce tychże narzędzi. 

Zauważmy jednak, że wielu producentów elektronarzędzi oferuje sprzedaż konkretnych urządzeń, bez baterii. Takie działanie wymaga na kupujących poniesienia dodatkowych kosztów. Dlatego też zakup baterii do elektronarzędzi, a także kompatybilnej z nią ładowarki powinien być odpowiednio przemyślany. Z pewnością pomogą nam w tym dodatkowe informacje, które pomogą przyszłym użytkownikom odpowiednio z nich korzystać. Co zatem należy wiedzieć o bateriach i akumulatorach do elektronarzędzi?

Rodzaje baterii do elektronarzędzi

Na rynku dostępne są różne rodzaje baterii do elektronarzędzi, z których można wybierać w zależności od preferencji i potrzeb:

  • Baterie Ni-Cd (niklowo-kadmowe) — charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do wydajności. Niestety, są podatne na efekt pamięci, co może skrócić ich żywotność, jeśli nie są prawidłowo użytkowane.
  • Baterie Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorkowe) — stanowią lepszą alternatywę niż baterie Ni-Cd, ponieważ nie cierpią na efekt pamięci. Są bardziej ekologiczne i oferują zwiększoną pojemność.
  • Baterie Li-Ion (litowo-jonowe) — to obecnie najpopularniejszy wybór. Charakteryzują się wysoką pojemnością, lekkością oraz brakiem efektu pamięci. Oferują także lepszą żywotność w porównaniu do poprzednich rodzajów.

Kalibracja nowej baterii do elektronarzędzi — czy jest potrzebna? 

W przypadku baterii Li-Ion nie jest konieczne wykonywanie kalibracji, ponieważ nie cierpią one na efekt pamięci. Jednak przy bateriach Ni-Cd i Ni-MH zaleca się wykonanie pełnego cyklu ładowania i rozładowania przy pierwszym użyciu, aby zapobiec efektowi pamięci i uzyskać pełną pojemność.

Regularne pełne rozładowanie baterii — czy jest konieczne?

W przypadku baterii do elektronarzędzi  Li-Ion zaleca się unikanie pełnego rozładowania, ponieważ głębokie rozładowanie może skrócić ich żywotność. Warto zatrzymać ładowanie w momencie osiągnięcia około 20-30% poziomu naładowania. Natomiast w przypadku baterii Ni-Cd i Ni-MH, pełne rozładowanie od czasu do czasu może pomóc w zapobieganiu efektowi pamięci.

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator do elektronarzędzi? 

Wybór odpowiedniego akumulatora do narzędzi zależy od kilku czynników:

  • Napięcia — upewnijmy się, że akumulator ma zgodne napięcie z narzędziem.
  • Pojemność — wielkość pojemności akumulatora wpływa na czas pracy narzędzia. Wybierzmy tę, która sprosta  naszym oczekiwaniom.
  • Kompatybilność — upewnijmy się, że akumulator jest kompatybilny z naszym narzędziem. Niektóre narzędzia mogą wymagać specyficznych modeli akumulatorów, ale co ciekawe, w wielu przypadkach jedna bateria może być kompatybilna z różnymi urządzeniami, tego samego producenta. 

Jak dbać o baterię i akumulator do elektronarzędzi, by przedłużyć ich żywotność?

Aby przedłużyć żywotność baterii do elektronarzędzi, warto przestrzegać drobnych wskazówek. Na początek, należy unikać skrajnie niskich oraz wysokich temperatur. Takie akcesoria powinno przechowywać się w suchym i chłodnym (lecz nie bardzo zimnym) miejscu. W przypadku baterii Li-Ion,  warto nie doprowadza do pełnego rozładowania. Również upadki mogą uszkodzić baterię i wpłynąć na jej działanie. Dlatego, należy zminimalizować praktycznie do zera możliwość wystąpienia uszkodzeń mechanicznych w przypadku takich urządzeń.

Baterie i akumulatory do elektronarzędzi — podsumowanie

Odpowiednie użytkowanie baterii to klucz do zapewnienia wydajności elektronarzędzi oraz przedłużenia ich żywotności. Wybór właściwego typu baterii, prawidłowe ładowanie, unikanie pełnego rozładowania i ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, to jedne z bardziej praktycznych i łatwych do wdrożenia sposobów na to, aby móc  cieszyć się sprawnością i niezawodnością narzędzi przez długi czas. Dbałość o baterie to inwestycja w wydajność i efektywność pracy.

Najnowsze na blogu

Jak bezpiecznie użytkować elektronarzędzia HIKOKI?

Elektronarzędzia Hikoki (dawniej Hitachi) to znane i cenione narzędzia wśród...

Wiertarka czy młotowiertarka — która narzędzie jest odpowiednie dla Ciebie?

Wiertarka i młotowiertarka to dwa bardzo popularne narzędzia wybierane zarówno przez...

Wiertarki stołowe do warsztatu — jak wybrać dobrze?

Wiertarki stołowe są kluczowym narzędziem w każdym warsztacie, oferując precyzję i...

Na co zwrócić uwagę, kupując bruzdownicę? Praktyczne porady

Elektronarzędzia to dość mocno rozbudowana kategoria produktów, w której tuż obok...

Wiertarko-wkrętarka - jaką wybrać? Najczęściej zadawane pytania cz. 1

Planujesz zakup wiertarko-wkrętarki, ale nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować?...