Antresola – jak zamontować ją sprawnie i bezpiecznie

Antresola to wspaniały pomysł pod bardzo wieloma aspektami. Doskonale sprawdza się przy wysokich sufitach, jest więc dobrym rozwiązaniem nie tylko dla specjalnie przygotowanych pod nią domów, ale też starych kamienic z wysokimi stropami. W tym drugim przypadku dodatkowym atutem jest pozyskanie większej powierzchni użytkowej, poprzez zagospodarowanie dwóch płaszczyzn jednocześnie. Czy jednak, antresolę możemy wykonać sami, bez pomocy fachowca? Czy na jej budowę potrzeba pozwolenia? Co należy wiedzieć, rozważając budowę antresoli? Antresola stanowi praktyczny i niezwykle estetyczny aspekt wnętrz, nie dziwi więc niesłabnące zainteresowanie takim rozwiązaniem. Jeśli tylko mamy wystarczająco wysokie ściany, bez problemu możemy postarać się o dodatkową przestrzeń. Antresole służą najczęściej jako sypialnie, dla nich też potrzeba najmniej wysokości, gdyż dla komfortu wystarcza już 1,2 m takiego pół-poddasza. Antresola jednak, może stać się także prywatną biblioteką, kącikiem wypoczynkowym, gabinetem, garderobą i pełnić bardzo dużo różnorodnych funkcji, dopasowanych do naszych potrzeb. Jest bardzo stylowym rozwiązaniem, które ubogaca wnętrze. Odpowiednio zaprojektowana, może dodawać domowego, ciepłego klimatu lub optycznie poszerzać przestrzeń. Jednocześnie, pozwala na zagospodarowanie przestrzeni pod nią, poza więc walorami estetycznymi, jest po prostu świetna w zaoszczędzaniu miejsca, dlatego, jeżeli tylko mamy warunki, warto rozważyć taką opcję. Gdzie w takim razie najlepiej sprawdzi się antresola?

Antresola w domu a antresola w mieszkaniu

Należy pamiętać, że antresola może być zamontowana wszędzie – zarówno w domach jak i mieszkaniach, głównym wyznacznikiem pozostanie bowiem nie sam typ budynku, lecz wysokość ścian. Antresola może być konstruowana we wnętrzach, które osiągają wysokość 4 metrów, najbardziej optymalne jest jednak przekroczenie granicy 4,6 metra, musimy bowiem brać pod uwagę nie tylko podział wysokości na dwoje, ale również doliczyć grubość konstrukcji, która będzie prawdopodobnie wynosić ponad 20 centymetrów. Oczywiście, wszystko zależy znów od tego, w jakich celach będziemy z antresoli korzystać. Jeżeli ma pełnić jedynie funkcję sypialną, to nie potrzebujemy koniecznie móc poruszać się w pozycji wyprostowanej. Wielkość antresoli zależeć będzie również od kształtu i układu samego pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Wtedy także trzeba rozważyć, czy znajdzie się miejsce na schody, czy trzeba będzie zamontować drabinkę.

Łóżko na antresoli – najprostsza opcja?

Najprostszą konstrukcyjnie i wymagającą najmniej przestrzeni konstrukcją antresoli jest rzeczywiście wersja sypialniana. Najłatwiej jest zmieścić ją wszędzie, nie wymaga dużej powierzchni, wysokości ani szczególnych konstrukcyjnych kombinacji. Jeżeli zastanawiamy się nad zwiększeniem powierzchni do życia, szczególnie gdy jesteśmy ograniczeni metrażem, najprostszym rozwiązaniem jest pozbycie się łóżka z przestrzeni dziennej, poprzez przeniesienie go na wyższy poziom. To rozwiązanie bywa często stosowane w kawalerkach i małych mieszkaniach, a także w pokojach dziecięcych. Jeżeli nie czujemy się pewnie z samodzielnym montażem i skomplikowanym konstrukcyjnie remontem, to akurat w przypadku łóżek, zawsze można wybrać antresolę spośród dostępnych na rynku, gotowych konstrukcji stojących, które tak samo dobrze spełnią zakładane funkcje, a wymagać będą mniejszego nakładu pracy i stresu.

Rodzaje antresol – materiały i pomysły na aranżację

Najczęstszym materiałem, z jakiego konstruuje się antresole, pozostaje wciąż drewno, jako budulec trwały i solidny. Do nowocześniejszych, bardziej industrialnych wnętrz, bardzo pasują smukłe rozwiązania metalowe lub żelbetowe. Przede wszystkim jednak, przed wyborem odpowiedniego materiału, należy upewnić się, że jest wystarczająco trwały, by utrzymać całą konstrukcję i nie dopuścić do zagrożenia zapadnięciem się antresoli. Drewno sprawdza się świetnie w domowych aranżacjach, ociepla przestrzeń nadając bardzo przyjemnej atmosfery. Dobrze wpasuje się we wnętrza, które z założenia będą się z nim uzupełniać wystrojem, może także stanowić ciekawy kontrast i uzupełnienie całości. Drewno wypełni przestrzeń dużo bardziej obficie niż zrobią to metalowe i żelbetowe drobne szkielety, które także mają swój urok, jednak w zdecydowanie nieraz odmiennych warunkach, warto więc zastanowić się uprzednio nie tylko nad ilością dostępnego miejsca, ale też samą w sobie estetyką.

Czy warto zabierać się za to samemu?

Na budowę antresoli nie potrzeba zazwyczaj pozwolenia, co nie sprawia jednak, że jest to prosty konstrukcyjnie element przestrzeni. Pozornie może wydawać się nietrudna do wybudowania, jednakże należy mieć na uwadze dużo istotnych czynników, które uchronią nas przed niebezpieczeństwem zawalenia się konstrukcji. Po pierwsze, ważny jest sam projekt, który dobrze skonsultować ze specjalistą, nawet jeżeli mamy wprawę w zaawansowanych pracach remontowo-budowlanych. Drugą, niezwykle istotną kwestią, pozostaje wybór wystarczająco silnych materiałów. Trzeba także upewnić się i obliczyć, czy na montaż antresoli pozwala w ogóle konstrukcja budynku. Najłatwiejszym rodzajem antresoli, jaki można zrobić samodzielnie, jest opcja montażu na legarach, kiedy belki, na dalszym etapie prac przytwierdza się do ściany, w której uprzednio wywiercono otwory, a następnie kładzie się na nich podłogę z desek, choć nie jest to jedyna opcja. Jeżeli nadal zastanawiasz się jakie narzędzia wybrać to skontaktuj się z nami.

Najnowsze na blogu

Czym kierować się przy zakupie wkrętarki?

Dobrej jakości elektronarzędzia są w stanie usprawnić cały proces wykonywania prac...

Pilarki tarczowe — wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem

Pilarka tarczowa to nieodzowne narzędzie wykorzystywane zarówno w dziedzinie...

Pilarki — rodzaje i zastosowanie

Pilarki stanowią bardzo szeroką kategorię produktową wśród elektronarzędzi. W...

Baterie do elektronarzędzi — użytkowanie krok po kroku

Elektronarzędzia stanowią obecnie nieocenioną pomoc przy wykonywaniu różnych prac...

Wszystko, co musisz wiedzieć o zszywaczach — rodzaje i zastosowanie

Zszywacz to dość uniwersalne narzędzie, które sprawdza się zarówno w codziennym życiu,...