Jaka gwoździarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Gwoździarki to praktyczne elektronarzędzia ułatwiające szybkie przybijanie gwoździ do drewna, metalu czy betonu. Na rynku znajdziemy szereg różnego rodzaju młotków elektrycznych - gwoździarki pneumatyczne, elektryczne czy akumulatorowe. Który model najlepiej sprawdzi się w domowym warsztacie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie tego narzędzia.

Gwoździarka - jaką wybrać?

Wybór idealnego modelu gwoździarki zależy przede wszystkim od tego, do czego będziemy ją chcieli wykorzystać. Czy będzie nam służyła do domowego majsterkowania — zbijania i naprawy mebli, z których korzystamy na co dzień, przybijania drewnianych listew oraz paneli? W takich przypadkach idealnym wyborem będą gwoździarki elektryczne czyli te, które wymagają stałego podpięcia do sieci elektrycznej. Jeśli natomiast zamierzamy korzystać z gwoździarki również na zewnątrz — do naprawy płotów czy wykonania altanki ogrodowej, warto rozważyć zakup gwoździarki na baterie. Modele akumulatorowe oraz gazowe nie wymagają stałego podłączenia do prądu w trakcie pracy, dzięki temu są bardziej mobilne i idealnie sprawdzą się do pracy w mniej korzystnych warunkach. W przypadku, kiedy mamy w posiadaniu kompresor — tutaj doskonałym wyborem będzie model gwoździarki pneumatycznej, która wymaga właśnie tego rodzaju osprzętu do swojego działania.

Na jakie parametry zwracać uwagę kupując gwoździarkę?

Jeśli już mniej więcej udało ci się określić jaki typ gwoździarki kupić to z pewnością zauważyłeś, że oferta dostępnych na rynku gwoździarek jest nadal bardzo szeroka. Na jakie jeszcze parametry powinieneś zwrócić uwagę, wybierając idealny model gwoździarki do domu?

  • gwoździe do gwoździarek — ich typy i długość. Każdy model gwoździarki elektrycznej pozwala na pracę z gwoździami o określonej długości i średnicy, a także z konkretnym typem łba. Nie ma uniwersalnych gwoździ, które pasowałyby do każdej gwoździarki. Wybór gwoździ uwarunkowany jest od materiałów, z jakimi będzie nam dane pracować. Inne gwoździe do gwoździarek będą nadawały się do pracy z drewnem, inne do prac dekarskich a jeszcze inne do pracy z betonem czy metalem. Warto również sprawdzić, czy wybrany model gwoździarki akumulatorowej ma możliwość regulacji głębokości wbijania gwoździ.
  • magazynek - poniekąd wiąże się z pierwszym punktem. W gwoździarkach dostępne są dwa typy magazynków - bębnowy do których przeznaczone są gwoździe koletowane, łączone drutem. Na jednej szpuli nawinięta jest większa ilość gwoździ. Drugim typem jest magazynek taśmowy - w magazynku mieści się mniejsza ilość gwoździ, ale jego zaletą jest możliwość ładowania pojedynczych sztuk gwoździ, zamiast całej rolki.
  • waga - im mniejsza waga tym narzędzie będzie pozwalało nam na dłuższą pracę bez zmęczenia.
  • uchwyt - wygodny, gumowy uchwyt pozwoli nam pewnie trzymać gwoździarkę gazową w ręce i sprawi, że nie wyślizgnie się ona podczas pracy.
  • skośny wylot - część modeli gwoździarek pozwala na wbijanie gwoździ pod kątem. To szczególnie przydatne, jeśli będziemy pracować w trudno dostępnych miejscach. Jednak warto zwrócić uwagę, czy model, który chcemy zakupić ma również możliwość przejścia na tryb tradycyjny, prostopadły wbijania gwoździ.
  • akumulator i naboje gazowe - jeśli planujesz kupić gwoździarkę na baterie - zwróć uwagę na pojemność akumulatora i czas jego ładowania, a także możliwość dokupienia dodatkowych baterii. W przypadku gwoździarek gazowych - sprawdź jakie naboje będą kompatybilne z twoim modelem.
  • energia wystrzału i ciśnienie - te parametry będą istotne w przypadku gwoździarek pneumatycznych. Ważne jest, aby wybrany przez ciebie sprzęt mógł współpracować z kompresorem, który posiadasz.

Ile kosztuje gwoździarka elektryczna?

Ceny różnych modeli gwoździarek wahają się od 100 do nawet 5000 złotych. Wybierając urządzenie przeznaczone do domowego majsterkowania w zupełności wystarczy nam model z niższej półki cenowej. Taka gwoździarka sprawdzi się do szybkiej naprawy domowych mebli czy przydomowego ogrodzenia. Będzie świetnym uzupełnieniem naszego warsztatu i zastąpi klasyczny młotek, ułatwiając i przyspieszając przybijanie gwoździ.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...