Wkręty — charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Wkręty można wykorzystać w różnego rodzaju pracach. Sprawdzają się w branży budowlanej, remontowej, wykończeniowej czy wielu innych. Ich głównym celem jest połączenie ze sobą różnych elementów. Można z ich pomocą skręcać meble, robić różnego rodzaju konstrukcje czy nawet montować ściany. Aby właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być prawidłowo dopasowane. Co warto wiedzieć o rodzajach wkrętów? Wyjaśniamy poniżej.

Wkręty – najważniejsze informacje

Wkręty są wykorzystywane do wykonywania połączeń gwintowanych. Umożliwiają one trwałe osadzenie, dzięki wyposażeniu w gwint zewnętrzny. Dzięki temu wykonane połączenia są trwałe, ale też stabilne. Ogromnym plusem wkrętów jest ich bogata dostępność. Dzięki temu można je wykorzystać w połączeniu z różnymi materiałami – metalem, drewnem czy tworzywem sztucznym. Najczęściej tego rodzaju akcesoria używa się w ślusarstwie czy mechanice, ale możliwości ich wykorzystania są wręcz nieograniczone. Zasada działa wkrętów różnych rodzajów jest prosta i taka sama. Do złączenia dwóch elementów jest wykorzystywany tylko jeden nagwintowany element – wkręt, który odpowiednio osadzony zapewnia pełną stabilność i odporność na wyrwanie. Efekt ten uzyskuje się również dzięki odpowiednio zaprojektowanej główce. Odpowiada ona za utrzymanie elementu, ale też umożliwia osadzenie wkrętu. [Zobacz też: Wkrętarki Hikoki]

Jakie rodzaje wkrętów można wyróżnić?

Jak już wspomniano, wkręty są wykorzystywane w różnych branżach, stąd też są dostępne ich różne rodzaje. W zależności od wybranego modelu, mają one różną wytrzymałość czy też są przeznaczone do zastosowania w różnym materiale. Ze względu na materiał, w jaki można je wkręcić, można wyróżnić:

  • wkręty do drewna,
  • wkręty do płyt wiórowych (uniwersalne),
  • wkręty do metalu,
  • wkręty do betonu,
  • wkręty do płyt z karton-gipsu

Każdy ze wspomnianych rodzajów wkrętów ma różne właściwości czy inną wytrzymałość. Odpowiednie dopasowanie tego rodzaju łączników sprawia, że stworzona konstrukcja jest trwała i niezwykle wytrzymała. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat każdego ze wspomnianych rodzajów wkrętów. [Zobacz też: Gwoździe do gwoździarek]

Wkręty do drewna

Wkręty do drewna są wykorzystywane w stolarce, do łączenia elementów drewnianych. Można je także użyć do łączenia drewna z innymi materiałami – metalu czy tworzywa sztucznego. Są one dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do celu, w jakim będą wykorzystane. Różnią się nie tylko długością, ale też średnicą czy rodzajem łba. Wersje z łbem stożkowym nie wystają ponad powierzchnię, a z kolei z łbem talerzykowym i walcowym pozwalają mocno przytwierdzić elementy. Producenci oferują wkręty samowiercące, jak i zwykłe. Ogromną zaletą tych pierwszych jest prostota ich użycia – przed ich wkręceniem, nie trzeba w drewnie wiercić otworów.

Wkręty do płyt wiórowych

Płyty wiórowe to jeden z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli. Niestety do ich połączenia nie sprawdzają się wkręty do drewna, co wymagało stworzenia modelu dopasowanego do tych indywidualnych potrzeb materiału. Wkręty do płyt wiórowych mają mniejszy rdzeń wkręta, ale tym samym większą powierzchnię gwintu. Dodatkowo, tego rodzaju wkręty zostały wyposażone w rdzeń walcowy, co ułatwia im bezproblemowe penetrowanie płyty wiórowej. Wkręty do płyt wiórowych są uznawane za wkręty uniwersalne. Można je bowiem wykorzystać także do mocowania różnego rodzaju tworzyw sztucznych czy cienkich blach.

Wkręty do metalu

Wkręty do metalu, jak sama nazwa wskazuje, doskonale sprawdzają się do łączenia ze sobą różnego rodzaju elementów metalowych. To, co je wyróżnia, to stała średnica na całej długości. Dodatkowo, najczęściej są wyposażone w łeb stożkowy, walcowy bądź podkładowy. Taka budowa sprawia, że wkręty do metalu mogą być wykorzystywane nie tylko w przemyśle metalowym, ale też elektronicznym. Można je także wykorzystać do skręcania mebli.

Wkręty do karton-gipsu

Tego rodzaju wkręty umożliwiają wykonywanie konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Są one wyposażone w tzw. łeb trąbkowy, dzięki czemu po ich wkręceniu, główka nie wystaje ponad powierzchnię płyty. Producenci oferują je w wersji samowiercącej bądź zwykłej. Dodatkowo, wybierając właściwe należy zwrócić uwagę, z jakim materiałem będzie łączona płyta gipsowo-kartonowa. Inne bowiem stosuje się w przypadku drewna, a inne stali.

Wkręty do betonu

Wkręty do betonu wyróżniają się szczególnymi właściwościami. Aby mogły być montowane w betonie, musza być wytrzymałe i niezwykle trwałe. Można je wykorzystać do zamontowania drzwi, ale też w kamieniach, cegłach czy pustakach. Największą wytrzymałością cieszą się wersje ze stali hartowanej, gdyż ich wytrzymałość jest na najwyższym poziomie. Wybierając odpowiedni rodzaj wkrętów należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Kluczowy jest oczywiście materiał, z jakim zostaną one połączone, ale też jego grubość czy szerokość. Bogata dostępność różnorodnych wkrętów sprawia, że znalezienie najlepszego rozwiązania jest bezproblemowe. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane wkręty. Wersje ze stali kwasoodpornej, mosiężne bądź chromowane są również doskonałym zabezpieczeniem przed korozją.

Najnowsze na blogu

Spawarki laserowe - co musisz wiedzieć?

Spawarki laserowe to prawdziwa rewolucja w dziedzinie spawania, oferująca szereg...

Opalarka - definicja, rodzaje i zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest kluczem do skutecznego usuwania...

Młot udarowy - kiedy i do czego go wykorzystać?

Czy zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał młota udarowego? Ten...

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...