Kompresor — jak kupić dobrej jakości urządzenie

Planując zakup kompresora, należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Kluczowa jest nie tylko marka, ale też parametry techniczne, które określają m.in. zużycie powietrza przez sprzęt, jego wydajność, rozmiar zbiornika czy też wymagane ciśnienie. Dane te powinny być dopasowane do przeznaczenia sprzętu. Innej jakości kompresor potrzebujesz do pompowania opon, a inne do zadań specjalnych w swojej firmie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę poniżej.

Jak wybrać odpowiedniej jakości kompresor?

Wybierając kompresor, musisz dopasować jego moc i funkcje do zadań, jakie ma pełnić. Do pompowania opon samochodowych, podłączenia do gwoździarki pneumatycznej czy zszywacza będziesz potrzebować innego urządzenia niż do dużych maszyn pneumatycznych. Kluczową rolę odgrywa wydajność efektywna kompresora. Szacuje się, że prosty pistolet do przedmuchiwania zużywa około 300 l powietrza na minutę. Jeśli więc używasz właśnie takiego sprzętu i przez krótki czas, nie potrzebujesz dużej sprężarki. Jeśli jednak ma to być uzupełnienie narzędzi pneumatycznych, które chodzą przez długi czas, to konieczne jest wyposażenie się w kompresor z większą wydajnością efektywną, tj. większą ilością sprężonego powietrza. Oczywiście, wpływ na to ma też rodzaj urządzenia i sposób jej pracy. Szlifierki kątowe czy wkrętarki potrzebują nie tylko dużej ilości sprężonego powietrza, ale stałego dostępu do niego, a to z kolei wymaga mocniejszego urządzenia.

Jakie rodzaje sprężarek są dostępne?

Kompresory są dostępne w dwóch wariantach. Możesz zdecydować się na sprężarkę tłokową bądź śrubową. Błędem jest wybieranie taniego modelu. Zarówno jeden, jak i drugi wariant ma swoje plusy i minusy, jednak do zadań specjalnych eksperci polecają kompresory śrubowe. Są one korzystniejsze pod względem ekonomicznym, ale też lepiej dopasowane do zapotrzebowania na powietrze. Sprawdzą się doskonale w przypadku ciągłej pracy, w której niestety nie sprawdzi się sprężarka tłokowa. Ta musi mieć przerwy w tłoczeniu, gdyż znajdujący się w niej olej pod wpływem pracy nagrzewa się i zbyt długie jej działanie może doprowadzić do przegrzania. To z kolei zmniejszy jej wydajność, aż stopniowo doprowadzi do uszkodzenia. Wśród różnic pomiędzy sprężarką tłokową a śrubową jest jeszcze moc emitowanego hałasu – wersja śrubowa jest znacznie cichsza.

Kiedy warto wybrać sprężarkę tłokową?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem sprężarki tłokowej, to będzie ona dobrym wyborem w sytuacji, gdy:

  • nie potrzebujesz stałego dostępu do sprężonego powietrza,
  • nie potrzebujesz dużych ilości powietrza, tj. mniej niż 1000 l/min,
  • planujesz wykorzystywać ją w różnych miejscach,
  • nie masz dostępu do sieci elektrycznej,
  • nie ma dla ciebie znaczenia poziom emitowanego hałasu,
  • planujesz ją wykorzystywać głównie w celach prywatnych.

A kiedy lepszym wyborem będzie sprężarka śrubowa? Ten model jest zalecany profesjonalistom, którzy:

  • potrzebują stałego dostępu do sprężonego powietrza,
  • wymagają ciągłego dostarczania sprężonego powietrza,
  • oczekują ekonomicznych i energooszczędnych rozwiązań,
  • potrzebują mocnego i wydajnego kompresora,
  • potrzebują sprężonego powietrza do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Większość sprężarek, za wyjątkiem spalinowych, do pracy potrzebuje prądu elektrycznego. Wybierając odpowiednią, należy ustalić, jaki prąd szczytowy będzie zużywać podczas rozruchu. Jest to kluczowe, gdyż większość małych modeli może pracować pod napięciem 230 V, jednak te mocniejsze, wymagają innych rozwiązań. Chcąc zyskać pewność, że zasilanie będzie prawidłowo dobrane, warto skonsultować się ze specjalistami. Jeśli już wybierzesz odpowiedni rodzaj kompresora, to musisz wiedzieć, że do uzyskania wysokiej jakości sprężonego powietrza potrzebujesz zastosowania odpowiednich akcesoriów – filtrów, oczyszczaczy czy elementów przygotowania powietrza. Każde ze wspomnianych akcesoriów pozwala usunąć inne elementy, tj. wilgoć, mikrocząsteczki czy nawet śladowe ilości oleju. Jeśli to Twój pierwszy zakup sprężarki, to skorzystaj z fachowej porady ekspertów, którzy przeanalizują Twoje oczekiwania i potrzeby i właściwie dopasują sprzęt.

Najnowsze na blogu

Spawarki laserowe - co musisz wiedzieć?

Spawarki laserowe to prawdziwa rewolucja w dziedzinie spawania, oferująca szereg...

Opalarka - definicja, rodzaje i zastosowanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie narzędzie jest kluczem do skutecznego usuwania...

Młot udarowy - kiedy i do czego go wykorzystać?

Czy zastanawiasz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał młota udarowego? Ten...

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...