Jak bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia to podstawowa grupa sprzętu wykorzystywana przez różnego rodzaju branże. Szczególną popularnością cieszą się w firmach budowlanych, remontowych, brukarskich, kamieniarskich, stolarskich, ale też można je znaleźć w domowych warsztatach amatorów-majsterkowiczów. Ważne jest nie tylko zakupienie odpowiedniej jakości sprzętu, ale przede wszystkim prawidłowe jego obsługiwanie. Bez względu na to, jak długo będzie używany i w jakim celu, konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa pracy. Jak korzystać z elektronarzędzi? Wyjaśniamy poniżej.

Praca z elektronarzędziami a zasady BHP

To, co czym powinien pamiętać każdy pracodawca, to obowiązek sporządzenia regulaminu BHP, a w nim rozdziału o prawidłowym użytkowaniu elektronarzędzi. Z takim dokumentem nie tylko powinien, ale musi zapoznać się każdy pracownik tuż po przyjęciu na dane stanowisko pracy i jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania sprzętu. Dodatkowo pomocne jest zadbanie o przeszkolenie nowego pracownika, przez odpowiednią, upoważnioną do tego celu osobę. W każdym zakładzie zasady bezpiecznej pracy z elektronarzędziami mogą wyglądać inaczej, jednak we wszystkich powinny obejmować kilka warunków. Wśród podstawowych zasad bezpiecznego używania elektronarzędzi znajduje się:

  • Wykonywanie prac wyłącznie w stanie trzeźwości,
  • Pełne skupienie podczas wykonywania czynności,
  • Zachowanie szczególnej ostrożności,
  • Stosowanie odpowiedniej odzieży i akcesoriów – okularów bądź gogli, maski przeciwpyłowej, rękawic antyprzecięciowych, odpowiedniego obuwia i innych akcesoriów, które mogą skutecznie zabezpieczyć pracownika przy wykonywaniu danych czynności.

Przed rozpoczęciem pracy z elektronarzędziami należy upewnić się, że sprzęt jest wyłączony. Jest to bardzo ważne, gdyż włączony sprzęt po podłączeniu do zasilania uruchomi się, a tym samym stanowi zagrożenie dla pracowników. Wybierając profesjonalne elektronarzędzia, warto wybierać te wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Pozwalają one zablokować urządzenie po każdym jego unieruchomieniu, tak by nie doszło do przypadkowego włączenia sprzętu. [Zobacz też: Elektronarzędzia Hikoki]

Co jeszcze ma wpływ na bezpieczną pracę z elektronarzędziami?

Każdy sprzęt, nie tylko elektronarzędzia, powinien być regularnie kontrolowany i serwisowany. Chcąc zyskać pewność, że dysponowany sprzęt jest w dobrym stanie, należy regularnie weryfikować jego sprawność. Usuwanie nawet drobnych usterek czy uszkodzeń znacznie zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy, czy innych przykrych sytuacji. Aby jednak pracownicy użytkujący sprzęt mogli bezproblemowo rozpoznać uszkodzenia, powinni być zapoznani z instrukcją obsługi sprzętu czy też fabrycznymi zaleceniami producenta odnośnie przeprowadzenia kontroli, czy wymiany części eksploatacyjnych. Z tego też względu eksperci zalecają, by w zakładach wykorzystujących w codziennej pracy elektronarzędzia wyznaczyć pracownika/pracowników z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem do weryfikowania stanu sprzętu bądź też w przypadku, gdy nie ma takiej osoby, wyznaczyć pracownika, który będzie zlecał przeprowadzanie badań kontrolnych. Dodatkowo pomocne jest sklasyfikowanie dostępnego sprzętu i założenie rejestruj, które pozwolą pilnować terminów przeglądów czy przeprowadzanych napraw.

O czym jeszcze pamiętać użytkując elektronarzędzia?

Użytkując elektronarzędzia, należy mieć nie tylko na względzie umiejętność ich obsługi, ale też miejsce, w którym będą wykorzystywane. W przypadku użytkowania elektronarzędzi na dworze konieczne jest stosowanie odpowiednich przewodów ochronnych bądź przedłużaczy wyposażonych w system ochrony przed przepięciem. Warto pamiętać, że są to sprzęty mające kontakt z prądem, a więc nie powinny być używane podczas opadów deszczu czy też w przypadku dużej wilgotności. Ważne jest także przygotowanie miejsca, w którym sprzęt będzie używany. Powierzchnie powinny być stabilne, z odpowiednią ilością wolnej przestrzeni, tak by nie stanowiły zagrożenia w kontakcie z innym sprzętem.

Zasady bezpiecznego użytkowania elektronarzędzi stosuj w domu, jak i w pracy

Bez względu na to, czy decydujesz się na użytkowanie elektronarzędzi w pracy czy też w domu, musisz pamiętać o przestrzeganiu wspomnianych zasad. Musisz pamiętać, że jest to sprzęt zasilany prądem, stąd też jego nieprawidłowe użytkowanie może doprowadzić nie tylko do wypadku w pracy w postaci skaleczenia czy poważniejszego uszkodzenia ciała, ale też do śmierci. Siła i szybkość, z jaką działa sprzęt sprawiają, że wystarczy chwila nieuwagi, by przykre konsekwencje stały się rzeczywistością. I o ile przy takich wypadkach koszty finansowe stają się mniej ważne, o tyle zdrowie pracowników jest najważniejsze. Częstą przyczyną wypadków w pracy jest właśnie chwila nieuwagi, która w połączeniu ze stresem sprawia, że pracownik reaguje nerwowo i nie oczywiście, a w konsekwencji traci pewność siebie. [Sprawdź też: Gwoździarki elektryczne] Pomocne w utrzymaniu bezpieczeństwa na wysokim poziomie jest używanie sprzętu czystego, naostrzonego i suchego. Dodatkowo należy pamiętać, by obrabiany przedmiot/materiał był stabilnie umiejscowiony, a nie trzymany w ręce.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...