Gwoździarka — wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Gwoździarka to jedno z popularniejszych elektronarzędzi, które sprawdza się szczególnie w budownictwie oraz przemyśle, ale można ją również wykorzystać w wielu innych firmach. Producenci oferują różnego rodzaju gwoździarki – nie tylko o różnych parametrach, ale też funkcjach. Wybór właściwej powinien być przemyślany. Czym jest gwoździarka i jak wybrać właściwą? Wyjaśniamy poniżej.

Gwoździarka – najważniejsze informacje

Gwoździarka, potocznie nazywana także pistoletem do gwoździ, umożliwia szybkie i precyzyjne wbijanie gwoździ, bez konieczności użycia tradycyjnego młotka. Ogromną zaletą wspomnianego elektronarzędzia jest funkcjonalność – jest ono wyposażone w magazynek, który może pomieścić nawet kilkaset sztuk gwoździ. W zależności od wybranego modelu gwoździarki istnieje możliwość wybrania wersji umożliwiającej regulację głębokości wbijania gwoździ bądź też wbijania ich pod skosem. Wśród najpopularniejszych modeli znajdują się:

Tego rodzaju elektronarzędzie sprawdzi się głównie w firmach stolarskich, dekarskich, ciesielskich, ale też remontowo-budowlanych. Nie oznacza to jednak, że w domowym warsztacie nie może się znaleźć gwoździarka, bo jest to zdecydowanie jeden z praktyczniejszych sprzętów. Warto również wiedzieć, że producenci oferują różne rodzaje gwoździarek, w zależności od ich wykorzystania. Tu wyróżnia się wersje do:

  • prac dekarskich,
  • konstrukcji szkieletowych,
  • prac mieszanych tzw. zszywaczo-gwoździarki,
  • specjalistyczne – umożliwiające wykorzystywanie różnych rodzajów gwoździ.

Zastanawiasz się, jak działa gwoździarka? Omawiane elektronarzędzie jest wyposażone w jeden z dwóch dostępnych mechanizmów strzelających – spustowy bądź dotykowy. W pierwszym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, uwolnienie gwoździa następuje w momencie naciśnięcia spustu gwoździarki. Wersja dotykowa działa nieco inaczej – gwóźdź jest wystrzelany w momencie dotknięcia przez sprzęt danej powierzchni. Profesjonalne, a zarazem droższe modele, mogą łączyć dwie te funkcje, co ułatwia pracę, gdyż użytkownik sam może decydować, z której skorzysta.

Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach gwoździarek?

Wspomniany już mechanizm w gwoździarce odpowiada za automatyczne wyrzucanie gwoździ, w określonym tempie i z określoną siłą. W zależności od rodzaju sprzętu możliwe jest wbicie gwoździa na głębokość kilku bądź kilkunastu milimetrów. Każdy rodzaj gwoździarki działa jednak inaczej. Poniżej szczegółowo prezentujemy ich zasady działania. Gwoździarka pneumatyczna to narzędzie, które działa w oparciu o sprężone powietrze. Do jej prawidłowego działania jest więc potrzebna sprężarka, która pozwala zgromadzić powietrze w cylindrze gwoździarki. Po naciśnięciu spustu jest ono uwalniane, a w konsekwencji jest wypychany gwóźdź. Kolejne sztuki gwoździ są podawane automatycznie, stąd też cykl jest stały. Minusem tego rodzaju gwoździarek jest wymóg posiadania kompresora oraz przewodu którym będzie połączona ta gwoździarka. Ich zalety to lekkość i szybkość pracy oraz mała awaryjność. Dużym zainteresowaniem cieszą się gwoździarki akumulatorowe, które są znacznie bardziej mobilne, ale też niezwykle proste w obsłudze. Funkcjonują one dzięki podłączeniu akumulatora. Minusem jest ciężar oraz ograniczony czas pracy – w zależności od jego pojemności, średnio do wbicia 500 gwoździ jest potrzebny akumulator o pojemności ok. 5 Ah. Chcąc wykorzystywać taki rodzaj gwoździarki zawodowo, koniecznie należy zaopatrzyć się w dodatkową baterię bądź drugi sprzęt. Gwoździarki gazowe to już grupa profesjonalnych elektronarzędzi, które również należą do kategorii cięższych. Do ich funkcjonowania konieczny jest gaz propan-butan oraz bateria. Wbijanie gwoździ następuje w efekcie spalania precyzyjnie odmierzonych ilości gazu. To, co jest ich niewątpliwą zaletą, to bardzo duża energia strzału. Umożliwia ona wbijanie gwoździ nawet w twarde materiały. Łączą one funkcjonalność gwoździarek pneumatycznych oraz mobilność gwoździarek akumulatorowych.

Jaką gwoździarkę wybrać?

Każdy ze wspomnianych rodzajów gwoździarek ma swoje wady i zalety. Wybierając właściwą, należy zastanowić się nad celem jej wykorzystania – w innych pracach będzie potrzebny lekki model, a w bardziej wymagających skuteczny, cięższy. Do profesjonalnych prac zdecydowanie lepiej sprawdzają się gwoździarki pneumatyczne bądź gazowe, a z kolei akumulatorowe są polecane do prac domowych. [Zobacz też: Gwoździe do gwoździarek] Wybierając właściwą, warto więc dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną urządzenia i porównać parametry. Szczególnie należy sprawdzić energię strzału. Wartość ta jest wyrażana w dżulach i ma wpływ na możliwość wbijania gwoździ również w twardsze materiały. Ważna jest także pojemność i rodzaj magazynka. Jeśli gwoździarka ma być wykorzystywana w celach zawodowych, to dobrze, by mieściła nawet kilkaset sztuk gwoździ. Warto również sprawdzić szybkość/ilość wypuszczanych gwoździ. W pracy liczy się czas, a więc modele profesjonalne, wystrzelające 2 gwoździe na sekundę, są najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, jeśli decydujesz się na wersję akumulatorową, sprawdź jak długo trzyma bateria, ale też jaki jest czas jej ładowania. Informacje te zdecydowanie ułatwią zaplanowanie prac i pozwolą uniknąć niespodzianek.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...