Odnawianie mebli krok po kroku

Chcesz nadać swoim starym meblom nowy blask i świeżość? A może posiadasz stare drewniane meble po swoich dziadkach i nie bardzo wiesz co z nimi zrobić? Atrakcyjną opcją jest odnawianie mebli. W tani sposób, z odrobiną pracy własnej, możesz przekształcić stary, nieatrakcyjny już mebel w estetyczny, modny, wyglądający jak nowy egzemplarz. Jak tego dokonać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem odnośnie odnawiania mebli, który obejmuje również tematykę tapicerowania krzeseł. Zaczynamy!

O czym pamiętać przed przystąpieniem do odnawia?

Podejmując się procesu renowacji mebli, musimy mieć świadomość, że nie każdy mebel się do tego nadaje. Do odnawiania mebli najlepiej nadają się te wykonane z drewna, które najczęściej dostajemy w spadku po naszych dziadkach. Jak nadać im nowego blasku i wyciągnąć z drewna to, co najlepsze, aby na nowo cieszyć się jego blaskiem i wspaniałością wyglądu, jaki podarowała nam natura? Przede wszystkim, przed przystąpieniem do prac odnawiania mebli musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt zamierzamy osiągnąć? Czy zależy nam na zmianie koloru poprzez ponowne nałożenie nowej warstwy barwnego lakieru, czy chcemy wydobyć i podkreślić fakturę drewna, pozostawiając mebel w możliwie jak najbardziej naturalnym wyglądzie.  Odnawianie mebli w skrócie można opisać w dwóch krokach:

  1. szlifowanie 
  2. lakierowanie 

Przyjrzymy się nieco bliżej tym krokom, które mocno zależą od rodzaju mebla. W akapitach poniżej doradzimy, jakie narzędzia są najlepsze, aby perfekcyjnie odnowić swój mebel, a nie poddać go nieumyślnemu zniszczeniu. 

Szlifierka mebli

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przy odnawianiu mebli, jest dokładne przygotowanie ich powierzchni pod dalsze prace. Mebel należy oczyścić i pozbyć się starych warstw lakieru. Aby osiągnąć najdokładniejsze efekty, często najlepszym rozwiązaniem jest rozkręcenie każdego elementu mebla. Pozwoli to na precyzyjne  oczyszczenie i pozbycie się niepożądanych resztek lakieru. Pomocna tu będzie szlifierka mimośrodowa SV1813DA WPZ do mebli, która sprawdza się na większych płaskich powierzchniach. Jeśli odnawiany przez nas mebel posiada szlifowania i innego typu zdobienia, zagłębienia i tym podobne ozdobniki, sama szlifierka do mebli nie da rady. W takich miejscach należy pozbywać się warstw lakieru ręcznie, przy pomocy papieru ściernego. Dobierając jego grubość, należy kierować się efektem jaki chcemy osiągnąć.  Dla mebli, które będą później malowane na nowy kolor, gramatura papieru ściernego w przedziale 120-200 jest wystarczająca do wyrównania powłoki. Jeśli decydujemy się na “wyciągnięcie” na pierwszy plan drewna, z którego wykonany jest mebel, przyda się nam nieco grubszy papier, który dokładnie ściągnie całą powłokę i później cieńszy, który wygładzi drewnianą powierzchnię mebla.

Lakierowanie mebli

Kolejny krok, jaki musimy przejść, gdy bierzemy się za odnawianie mebli to lakierowanie wygładzonych wcześniej powierzchni. Niestety, po użyciu szlifierki do mebli bardzo często na wierzch wychodzą różnego typu dziury i wyszczerbienia. Część dziur może być efektem żerowania kornika. W takim wypadku należy użyć specjalistycznych środków chemicznych, które zabezpieczą mebel.  W przypadku zarysowań powstałych drogą mechaniczną będących skutkiem użytkowania mebla bardzo łatwo można się ich pozbyć, używając masy szpachlowej. Po wyrównaniu zniekształceń i przeschnięciu materiału zalecamy ponownie oszlifować powierzchnię.  Teraz czas na lakierowanie! Tu znów musimy wrócić do samego początku i wizji mebla, jaką chcemy osiągnąć. Jeśli ostateczny wygląd ma być zmianą koloru, należy pomalować go odpowiednio dobraną farbą do drewna, uprzednio zabezpieczając drewno impregnatem lub olejem. Jeżeli wybraliśmy efekt “wyciągnięcia” struktury drewna, należy teraz zabezpieczyć drewno, tak samo, jak w pierwszym przypadku, a później je polakierować. Podkreślamy, że w przypadku nałożenia warstwy lakieru na odnawiany mebel, drewno nieco przyciemnieje.

Renowacja fotela

Odnawianie mebli tyczy się również tych z siedziskami, które posiadają obicie. W tym przypadku mamy do czynienia dodatkowo z tapicerowaniem krzeseł, foteli lub innych mebli z obiciem.  Jak dobrze zmienić obicie w restaurowanym krześle? Postawą w renowacji fotela jest znalezienie odpowiedniego materiału, na który chcemy zmienić dotychczasowe obicia. Ważnym jest, żeby przy wyborze kierować się nie tylko wyglądem, ale również jakością tkaniny, która musi być wytrzymała.  Pierwszym krokiem w tapicerowaniu krzeseł, które chcemy odnowić, jest pozbycie się starego materiału. Należy wtedy rozkręcić krzesło a zszywki tapicerskie, które trzymają tkaninę, należy podważyć i usunąć jedna po drugiej. Podczas ich zdejmowania warto przypatrzeć się, jak został założony materiał, ponieważ za chwilę sami będziemy go zakładać i wzór, jakim posłużył się producent, może być pomocny.  Zdejmując aktualną tkaninę obiciową, często we wnętrzu można natknąć się na gąbkę. Jeśli jest w dobrym stanie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją pozostawić.   Następnym krokiem jest odmierzenie odpowiedniej ilości tkaniny obiciowej i jej aplikacja za pomocą takera i zszywek tapicerskich. Jeśli chcemy, możemy również użyć do tego specjalnych gwoździ tapicerskich, szczególnie podczas renowacji fotela, w którym miejsca zszycia są widoczne i powinny wyglądać estetycznie.

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...