Biuro Obsługi Klienta
618 977 925

Łączniki do drewna w warsztacie stolarskim

Czasami, w wyniku potrzeb codzienności, domowy warsztat przekształca się w warsztat stolarski. Jak wiadomo, żaden majsterkowicz wyzwań się nie boi i praca z drewnem może okazać się świetną przygodą. Jednak w przypadku wielu projektów stolarskich pojawia się zagwozdka jak dobrze połączyć ze sobą drewno, żeby było estetycznie i co najważniejsze wytrzymałe. Przygotowaliśmy krótki poradnik, traktujący o tym, jakie łączniki do drewna sprawdzają się najlepiej.

Jak wybrać łączniki do drewna?

Wybór odpowiednich łączników do drewna i ich mocowanie ma kluczowe znaczenie w przypadku wytrzymałości wszelakich drewnianych konstrukcji. Właśnie między innymi dlatego odpowiednie dopasowanie łączników nie jest sprawą prostą. 

Przede wszystkim dobór odpowiedniego łącznika uzależniony jest od sposobu łączenia elementów drewnianych. Znów ilość zastosowanych łączników musi być odpowiednia do uzyskania wymaganej wytrzymałości. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze estetyka wykonywanego projektu i niekiedy chęć ukrycia zastosowanych łączników. 

Jak widać, domowy warsztat stolarski to spore wyzwania już na samym starcie, ale gwarantujemy, że z każdym kolejnym projektem, łączenie drewna będzie coraz łatwiejsze. 

Na sam początek warto zapoznać się z podstawowymi łącznikami do drewna, które przydadzą się w domowym warsztacie stolarskim.

Jakie łączniki do drewna wybrać?

W swoim domowym warsztacie warto być przygotowanym na wszystko i mieć w zanadrzu najpopularniejsze rodzaje łączników do drewna, które będzie można wykorzystać w przypadku nagłych napraw i prac projektowych. Jakie łączniki do drewna wybrać?

  • Gwoździe - podstawowy i najtańszy łącznik, dostępny w każdym sklepie budowlanym. Bardzo proste w aplikacji, doskonale wchodzą w każdy rodzaj drewna. Minusem gwoździ jest częste wysuwanie się w przypadku gładkich egzemplarzy oraz uleganie korozji w przypadku najtańszych, niezabezpieczonych egzemplarzy. Alternatywą do klasycznych gwoździ są tak zwane sztyfty, które są jak klasyczne gwoździe, jednak nie posiadają łebka, co gwarantuje pełną dyskrecję łączenia. Aby łączenie drewna za pomocą gwoździ było jak najtrwalsze, warto wbijać je pod niewielkim nachyleniem. 
  • Wkręty do drewna - posiadają spiralny gwint, który bardzo dobrze osadza się w drewnie i praktycznie blokuje wysunięcie się wkręta w odróżnieniu od popularnego gwoździa. Najczęściej wkręty pokryte są powłoką zabezpieczającą przed korozją, co zwiększa ich żywotność. 
  • Śruby do drewna - idealne do łączenia grubszych elementów drewnianych. Ich umiejętnie połączenie gwarantuje solidną wytrzymałość. Do łączenia drewna za pomocą śrub potrzebne są dodatkowe nakrętki, podkładki oraz klucz, którym zostaną przymocowane.

Zszywki do drewna - wygodna alternatywa dla gwoździ. W połączeniu z takerem, świetnie sprawdzą się do łączenia tapicerek z drewnem oraz mniejszych drewnianych elementów ze sobą. Zszywki do drewna posiadają różne rozmiary i rozstaw, co pozwala używać ich na wielu różnego typu płaszczyznach. Najczęściej pokryte są preparatami zapobiegającymi korozji, przez co ich wydajność jako łącznika jest zwiększona i mogą posłużyć na lata.

Domowy warsztat stolarski

Zajmując się w swoim domowym warsztacie pracą z drewnem, warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności i posiadać na wyposażeniu różnego typu łączniki do drewna

Zaletami większości łączników jest ich cena, która nie jest wysoka i ogólnodostępność w praktycznie każdym sklepie z narzędziami. Nigdy nie wiadomo co przyniesie nam życie i jakie prace trzeba będzie wykonać w domu i wokół niego. Drewniana altanka w ogródku, drabinka na rośliny a może oprawa obrazu? Zdecydowanie każdy z tych projektów wymaga innego rodzaju łączeń, a jako wzorowy majsterkowicz powinieneś być przygotowany na każdą ewentualność i posidać zapas różnego rodzajów łączników do drewna w swoim warsztacie.

Najnowsze na blogu

Akcesoria do elektronarzędzi - czego potrzebujesz w domowym warsztacie?

Mając swój przydomowy warsztat z narzędziami czy garaż, w kt

Zszywacze i takery do mebli - czy potrzebujesz ich w swoim domu?

Zszywacz tapicerski najprawdopodobniej kojarzy ci się z zakłada

Wiertarko wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa?

Przymierzając się do zakupu wkrętarko wiertarki, spotkałeś s

Wkrętarka do domowego warsztatu - jaką wybrać?

Wiertarko wkrętarki to jedne z najbardziej popularnych i zarazem

Jaka gwoździarka sprawdzi się w domowym warsztacie?

Gwoździarki to praktyczne elektronarzędzia ułatwiające szybki

Przecinarki — rodzaje i zastosowanie

Przecinarka to urządzenie wykorzystywane do szybkiego i prostego

Kompresor — jak kupić dobrej jakości urządzenie

Planując zakup kompresora, należy zwrócić uwagę na szereg cz

Wkręty — charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Wkręty można wykorzystać w różnego rodzaju pracach.

Podstawowe narzędzia budowlane i warsztatowe

Dysponując odpowiednimi narzędziami, możesz bez obaw prowadzi

Jak bezpiecznie korzystać z elektronarzędzi?

Elektronarzędzia to podstawowa grupa sprzętu wykorzystywana prz

1 2 3 9
Jedmar © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone | Realizacja - Re Bena Gesta
userenvelopesmartphoneearthclock linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram