Kompresor w przydomowym warsztacie

Wielofunkcyjne narzędzie, które ułatwi niejedną pracę i remont, a przy tym jest relatywnie często pomijane w procesie kompletowania narzędzi do warsztatu domowego? Kompresor, bo o nim mowa, to wielozadaniowe urządzenie, które powinno być sercem warsztatu domowego. Jaki kompresor do warsztatu wybrać? Czy istnieje coś takiego jak kompresor domowy? W tym artykule przyjrzymy się kompresorom i doradzimy, jaki najlepiej sprawdzi się w domowym warsztacie.

Rola kompresora w warsztacie domowym

Kompresory to różnej wielkości urządzenia, które dzięki sprężarce powietrza i jej wielorakiemu zastosowaniu znajduje szerokie zastosowanie w pracach warsztatowych. Pewnie wielu z Was zastanawia się, dlaczego kompresor jest tak bardzo ważnym i pomocnym narzędziem w warsztacie domowym. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Kompresor domowy może być z powodzeniem używany między innymi do:

  • pompowania kół w samochodzie, rowerze czy też wózku 
  • wymiany kół samochodowych i manipulowania śrubami
  • oczyszczania i przedmuchiwania trudno dostępnych miejsc 
  • malowania powierzchni
  • napędzania narzędzi pneumatycznych 

Jak widać, kompresor do warsztatu sprawdzi się zarówno jako ułatwienie w codziennych pracach oraz nieoceniona pomoc w majsterkowo - budowlanych wyzwaniach. Jednak rynek kompresorów jest pełen różnego typu modeli przeciągających się między sobą parametrami i cenami. Jaki kompresor domowy wybrać w gąszczu oferty, żeby nie przepłacić i znaleźć urządzenie, które zaspokoi nasze majsterkowe potrzeby?

Jaki kompresor do warsztatu wybrać?

Jaki kompresor do warsztatu w domu wybrać, żeby nie przepłacić i jednocześnie mieć sprzęt, który sprosta domowym wyzwaniom? Przed wyborem danego modelu musimy przysiąść i na spokojnie się zastanowić, do jakich prac przede wszystkim będzie nam potrzebny kompresor domowy. Na podstawie tego, co najczęściej będzie wykonywała maszyna, można zabrać się za dobieranie właściwych parametrów naszego przyszłego modelu kompresora. Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru i co tak właściwie oznaczają? Już wyjaśniamy.

  • Wydajność - jest to parametr określający ilość powietrza, jaka wytwarzana jest przez sprężarkę w czasie jednej minuty i dostarczana do podłączonego do kompresora urządzenia. Jeśli chcemy stosować narzędzia pneumatyczne, musimy mieć świadomość, że potrzebują one określonej ilości powietrza, o wiele większej i co najważniejsze ciągłej, niż potrzeba do pompowania roweru lub materaca. Do podstawowych prac z użyciem narzędzi pneumatycznych sprawdzi się kompresor o wydajności w przedziale 300-500 litrów na minutę
  • Ciśnienie - jest niezbędne do prawidłowego korzystania z kompresora. W zależności od jego przeznaczenia może być nieco niższe w przypadku używania go do pompowania lub zdmuchiwania, lub wyższe, gdy chcemy używać narzędzi pneumatycznych. Każde narzędzie lub maszyna wymaga również określonego ciśnienia. Posiadając już narzędzia pneumatyczne ich zapotrzebowanie na ciśnienie, można odczytać z tabeli danych technicznych i wybrać kompresor, którego minimalne ciśnienie nie jest niższe od wymaganego przez dane narzędzia. 

Pojemność - zbiornik ciśnieniowy w sprężarce (jej największa część) przechowuje sprężone powietrze. Właśnie od jego pojemności zależy,  jak długo może być używane dane narzędzie. Im większy zbiornik ciśnieniowy, tym więcej powietrza do dyspozycji i dłuższa praca narzędziem, jednak jest tu pewien haczyk. Duży zbiornik nie tylko gwarantuje dłuższą, nieprzerwaną pracę, ale również długo się napełnia. Kompresor z mniejszą pojemnością szybko się napełnia i zazwyczaj starcza na wykonanie zadania za jednym razem.

Warsztat domowy z kompresorem

Warsztat domowy i wykonywane tam prace są na tyle lekkie, że nawet jeśli używasz narzędzi pneumatycznych, to mniejsze kompresory powinny sobie poradzić z tym zadaniem. Zazwyczaj domowi majsterkowicze nie mają nieograniczonej powierzchni na swój warsztat, więc kompatybilność urządzenia jest wręcz wskazana.  Jeżeli Twój kompresor wykorzystywany będzie do drobnych prac jak pompowanie kół lub czyszczenie niewielkich powierzchni, to mała butla o pojemności 10 litrów da sobie radę.  Czynności malowania z użyciem sprężarki  możemy wykonywać z pojemnikiem 25 - 50 litrów. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze cena kompresora do domu. Najbardziej ekonomiczne są kompresory tłokowe i to właśnie one najchętniej wybierane są przez domowych majsterkowiczów. 

Najnowsze na blogu

Jaką myjkę ciśnieniową kupić i jak jej używać?

Myjki ciśnieniowe coraz mocniej zyskują na popularności, a co ciekawe równie chętnie są...

Kosa mechaniczna a podkaszarka do trawy — czym się różnią?

Kiedy przychodzi pora na pielęgnację ogrodu czy działki, jednym z kluczowych zadań jest...

Wiertła do betonu SDS Plus a SDS Max — różnice, które musisz znać!

Kiedy przychodzi czas na prace budowlane, szczególnie te związane z wierceniem otworów...

Hikoki MultiVolt — wszystko, co musisz wiedzieć o bezprzewodowym zasilaniu narzędzi

Narzędzia akumulatorowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na...

Znakowanie narzędzi budowlanych i warsztatowych — co daje takie rozwiązanie?

Ceny niektórych elektronarzędzi budowlanych i warsztatowych mogą sięgać nawet kilku, a...